Nog een advies aan Hoge Raad voor meer compensatie spaartaks
DEN HAAG (ANP) - De overheid is mogelijk nog meer kwijt aan compensaties voor de spaartaks. Opnieuw is namelijk een belangrijke adviseur van de Hoge Raad tot de conclusie gekomen dat de fiscus bij het berekenen van de belasting in de zogeheten box 3 uit moet gaan van iemands "werkelijk behaalde rendement". De wijze waarop de overheid deze slepende zaak wil rechtzetten zou daardoor in sommige gevallen niet volstaan.
De Hoge Raad oordeelde in december 2021 dat de heffing op vermogen oneerlijk was, omdat er bij de berekening gebruik werd gemaakt van fictieve rendementen. De overheid moest de te veel geïnde belasting terugbetalen. Ruim 200.000 bezwaarmakers konden daardoor een vergoeding claimen.
Maar vorig jaar stelde een advocaat-generaal, een belangrijke adviseur van de Hoge Raad, al dat de door de overheid op touw gezette hersteloperatie voor beleggers nog steeds niet voldoet. De gekozen weg zou in strijd zijn met het discriminatieverbod en het eigendomsrecht, omdat er voor beleggingen nog steeds werd gewerkt met een aanname van het rendement en niet met het werkelijke rendement. Dit noemde de advocaat-generaal "juridisch een onbegaanbare weg".
Herstelwet
In soortgelijke zaken die bij de Hoge Raad liggen, heeft nu ook een andere advocaat-generaal zijn visie gegeven. Daarin wordt opnieuw benadrukt dat de zogeheten Herstelwet nog steeds niet deugt. "De conclusie is in lijn met de eerdere conclusie", zegt Jurgen de Vries, voorzitter van de Bond voor Belastingbetalers.
Maar wat dit nu precies betekent voor belastingplichtigen, is niet duidelijk. "Dit is niet meer dan een steun in de rug", zegt De Vries, die ook nog geen bedragen wil noemen. Uiteindelijk gaat het toch om wat de Hoge Raad daadwerkelijk bepaalt, benadrukt hij. Het is nog niet bekend wanneer de hoogste rechter uitspraak doet. De adviezen die een advocaat-generaal geeft worden vaak overgenomen door de Hoge Raad, maar dat hoeft niet.
Eerder waarschuwde het Register Belastingadviseurs al dat de kwestie nog grote financiële gevolgen kan hebben voor de overheidsfinanciën. "Er wordt gevreesd dat de Rijksbegroting over de periode 2024-2026 een jaarlijks gat van 4,5 miljard euro zal moeten verwerken als de Hoge Raad dit advies overneemt", zei de beroepsvereniging van fiscalisten nadat de eerste advocaat-generaal zijn standpunt had gepubliceerd.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
1 dag geleden