Nog een advies aan Hoge Raad voor meer compensatie spaartaks
DEN HAAG (ANP) - De overheid is mogelijk nog meer kwijt aan compensaties voor de spaartaks. Opnieuw is namelijk een belangrijke adviseur van de Hoge Raad tot de conclusie gekomen dat de fiscus bij het berekenen van de belasting in de zogeheten box 3 uit moet gaan van iemands "werkelijk behaalde rendement". De wijze waarop de overheid deze slepende zaak wil rechtzetten zou daardoor in sommige gevallen niet volstaan.
De Hoge Raad oordeelde in december 2021 dat de heffing op vermogen oneerlijk was, omdat er bij de berekening gebruik werd gemaakt van fictieve rendementen. De overheid moest de te veel geïnde belasting terugbetalen. Ruim 200.000 bezwaarmakers konden daardoor een vergoeding claimen.
Maar vorig jaar stelde een advocaat-generaal, een belangrijke adviseur van de Hoge Raad, al dat de door de overheid op touw gezette hersteloperatie voor beleggers nog steeds niet voldoet. De gekozen weg zou in strijd zijn met het discriminatieverbod en het eigendomsrecht, omdat er voor beleggingen nog steeds werd gewerkt met een aanname van het rendement en niet met het werkelijke rendement. Dit noemde de advocaat-generaal "juridisch een onbegaanbare weg".
Herstelwet
In soortgelijke zaken die bij de Hoge Raad liggen, heeft nu ook een andere advocaat-generaal zijn visie gegeven. Daarin wordt opnieuw benadrukt dat de zogeheten Herstelwet nog steeds niet deugt. "De conclusie is in lijn met de eerdere conclusie", zegt Jurgen de Vries, voorzitter van de Bond voor Belastingbetalers.
Maar wat dit nu precies betekent voor belastingplichtigen, is niet duidelijk. "Dit is niet meer dan een steun in de rug", zegt De Vries, die ook nog geen bedragen wil noemen. Uiteindelijk gaat het toch om wat de Hoge Raad daadwerkelijk bepaalt, benadrukt hij. Het is nog niet bekend wanneer de hoogste rechter uitspraak doet. De adviezen die een advocaat-generaal geeft worden vaak overgenomen door de Hoge Raad, maar dat hoeft niet.
Eerder waarschuwde het Register Belastingadviseurs al dat de kwestie nog grote financiële gevolgen kan hebben voor de overheidsfinanciën. "Er wordt gevreesd dat de Rijksbegroting over de periode 2024-2026 een jaarlijks gat van 4,5 miljard euro zal moeten verwerken als de Hoge Raad dit advies overneemt", zei de beroepsvereniging van fiscalisten nadat de eerste advocaat-generaal zijn standpunt had gepubliceerd.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
3 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
1 dag geleden