Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nog een advies aan Hoge Raad voor meer compensatie spaartaks

Nog een advies aan Hoge Raad voor meer compensatie spaartaks

DEN HAAG (ANP) - De overheid is mogelijk nog meer kwijt aan compensaties voor de spaartaks. Opnieuw is namelijk een belangrijke adviseur van de Hoge Raad tot de conclusie gekomen dat de fiscus bij het berekenen van de belasting in de zogeheten box 3 uit moet gaan van iemands "werkelijk behaalde rendement". De wijze waarop de overheid deze slepende zaak wil rechtzetten zou daardoor in sommige gevallen niet volstaan.

De Hoge Raad oordeelde in december 2021 dat de heffing op vermogen oneerlijk was, omdat er bij de berekening gebruik werd gemaakt van fictieve rendementen. De overheid moest de te veel geïnde belasting terugbetalen. Ruim 200.000 bezwaarmakers konden daardoor een vergoeding claimen.

Maar vorig jaar stelde een advocaat-generaal, een belangrijke adviseur van de Hoge Raad, al dat de door de overheid op touw gezette hersteloperatie voor beleggers nog steeds niet voldoet. De gekozen weg zou in strijd zijn met het discriminatieverbod en het eigendomsrecht, omdat er voor beleggingen nog steeds werd gewerkt met een aanname van het rendement en niet met het werkelijke rendement. Dit noemde de advocaat-generaal "juridisch een onbegaanbare weg".

Herstelwet

In soortgelijke zaken die bij de Hoge Raad liggen, heeft nu ook een andere advocaat-generaal zijn visie gegeven. Daarin wordt opnieuw benadrukt dat de zogeheten Herstelwet nog steeds niet deugt. "De conclusie is in lijn met de eerdere conclusie", zegt Jurgen de Vries, voorzitter van de Bond voor Belastingbetalers.

Maar wat dit nu precies betekent voor belastingplichtigen, is niet duidelijk. "Dit is niet meer dan een steun in de rug", zegt De Vries, die ook nog geen bedragen wil noemen. Uiteindelijk gaat het toch om wat de Hoge Raad daadwerkelijk bepaalt, benadrukt hij. Het is nog niet bekend wanneer de hoogste rechter uitspraak doet. De adviezen die een advocaat-generaal geeft worden vaak overgenomen door de Hoge Raad, maar dat hoeft niet.

Eerder waarschuwde het Register Belastingadviseurs al dat de kwestie nog grote financiële gevolgen kan hebben voor de overheidsfinanciën. "Er wordt gevreesd dat de Rijksbegroting over de periode 2024-2026 een jaarlijks gat van 4,5 miljard euro zal moeten verwerken als de Hoge Raad dit advies overneemt", zei de beroepsvereniging van fiscalisten nadat de eerste advocaat-generaal zijn standpunt had gepubliceerd.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit gemengd na nieuwe dreigementen Trump aan Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.

6 uur geleden
Frans AI-bedrijf Mistral haalt 830 miljoen op voor datacenter

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.

9 uur geleden
Minister: rol voor Nederlandse bedrijven in wederopbouw Oekraïne

BREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.

10 uur geleden
Chipbedrijven dalen op Damrak na techaankondiging van Google

AMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.

11 uur geleden
G7-leiders willen energiemarkt stabiliseren met maatregelen

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.

11 uur geleden
Boekingsgegevens campingaanbieder Roan gestolen bij datalek

BREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".

12 uur geleden
Wall Street krabbelt op na zware verliezen, olie opnieuw duurder

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.

13 uur geleden