Nog altijd kwart miljoen EU-burgers gestrand
BRUSSEL (ANP/RTR) - De EU-landen hebben sinds de corona-uitbraak 350.000 in vaak verre landen gestrande inwoners gerepatrieerd, maar er zijn nog steeds meer dan 250.000 EU-burgers die terug naar huis proberen te komen. "Je kunt je toch niet voorstellen dat er zoveel mensen gestrand zijn over de hele wereld", aldus EU-buitenlandchef Josep Borrell. Het gaat om toeristen, personen die op familiebezoek waren en mensen die voor een korte tijd werk hadden.
Borrell zei dat na afloop van een videoconferentie van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken, waar ze de stand van zaken evalueerden. "We hebben het niet over EU-burgers die permanent in het buitenland wonen", benadrukte hij. Steeds meer gestrande reizigers doen een beroep op hun ambassades, nu de commerciële vluchten wereldwijd voor een aanzienlijk deel zijn stilgelegd. Dat betekent dat de lidstaten zelf burger- of militaire vliegtuigen moeten huren om hun inwoners op te halen.
De EU-landen dachten half maart nog dat er 80.000 burgers zouden moeten worden gerepatrieerd. Dat cijfer werd snel bijgesteld naar 300.000, nog steeds ver onder het werkelijke aantal.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
48 minuten geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
2 uur geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
3 uur geledenNABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.
4 uur geleden