Nog 160.000 mensen vast in Marioepol, burgemeester wil evacuatie
MARIOEPOL (ANP/RTR) - Ongeveer 160.000 mensen zitten nog vast in Marioepol, meldt de burgemeester. De stad moet volgens hem volledig worden geëvacueerd omdat er een humanitaire ramp dreigt. Marioepol is een van de steden die het zwaarst zijn getroffen tijdens de oorlog die ruim een maand geleden begon.
Inwoners kunnen alleen weg via humanitaire corridors, waar Oekraïne met Rusland steeds nieuwe afspraken voor moet maken. Maandag worden volgens vicepremier Irina Veresjtsjoek nergens in Oekraïne vluchtroutes geopend. Dat is omdat er volgens inlichtingen mogelijk Russische "provocaties" zullen plaatsvinden langs de routes.
Marioepol wordt al weken omsingeld door Russische troepen. De zuidelijke havenstad heeft geen watertoevoer, elektriciteit en verwarming. Ook is er een tekort aan voedsel en medicijnen. In de afgelopen weken zijn duizenden inwoners via humanitaire corridors naar veiligere delen van Oekraïne vertrokken. Voor de oorlog had de stad meer dan 430.000 inwoners.
De zware gevechten bij Marioepol houden aan, terwijl Russische militairen de stad proberen in te nemen. Het Britse ministerie van Defensie meldde maandagochtend dat Russische troepen erin geslaagd zijn meer grondgebied te veroveren in de omgeving van Marioepol.
Meer uit Buitenland
HAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.
14 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft aan Pakistan laten weten dat het een Amerikaans voorstel voor een wapenstilstand afwijst, meldt het Iraanse persbureau IRNA. Iran zou in de reactie de noodzaak van een permanent einde aan de oorlog benadrukken en met een reeks eisen komen, zoals een protocol voor een veilige doorgang door de Straat van Hormuz en het opheffen van sancties.
33 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De voorzitter van de EU-leiders, António Costa, benadrukt op sociale media dat het aanvallen van civiele infrastructuur tijdens een oorlog illegaal is. De waarschuwing komt nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde civiele infrastructuur in Iran te verwoesten als het land de Straat van Hormuz niet zou openen.
57 minuten geledenASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De inlichtingenchef van de Iraanse Revolutionaire Garde, Majid Khademi, is omgekomen bij een Israëlische of Amerikaanse aanval. Dat meldt de Garde op Telegram. Ook staatsmedia melden zijn dood, die het gevolg zou zijn van een luchtaanval.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran is niet bereid weer scheepsverkeer toe te laten in de Straat van Hormuz in het kader van een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. Volgens Teheran ontbreekt het de VS aan bereidheid om tot een permanent bestand te komen, aldus de functionaris.
7 uur geleden