
NOC*NSF: grensoverschrijdend gedrag komt nog te vaak voor
ARNHEM (ANP) - Grensoverschrijdend gedrag in de Nederlandse jeugdsport komt nog te vaak voor. Sportkoepel NOC*NSF stelt dat na uitkomsten van nieuw onderzoek, dat maandag is gepubliceerd. De cijfers komen in grote lijnen overeen met eerder onderzoek.
Bijna 72 procent van de huidige mensen in de leeftijd van 18 tot en met 50 jaar geeft aan in hun jeugd minimaal eenmaal grensoverschrijdend gedrag in de sport te hebben meegemaakt. Ruim 48 procent zegt op een negatieve manier een gebeurtenis te hebben meegemaakt die ook indruk heeft gemaakt. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat 20 procent slachtoffer was van ernstig emotioneel grensoverschrijdend gedrag, ruim 13 procent van lichamelijk grensoverschrijdend gedrag en ongeveer 7 procent van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
Het onderzoek is in november en december vorig jaar uitgevoerd door I&O Research en CentERdata, die dat deden in opdracht van NOC*NSF en het ministerie van VWS. Het onderzoek kwam er mede op aanbevelingen van de commissie-De Vries, die onderzoek deed naar seksueel misbruik in de sport.
Daders meestal mannen
In 2014 werd ook al eens onderzoek gedaan naar wat mensen meemaakten qua grensoverschrijdend gedrag in de sport tijdens hun jeugd. Die cijfers, gepubliceerd in 2016, komen ongeveer overeen met de uitkomsten van het nieuwe onderzoek. "Door voortschrijdend inzicht en de ervaringen uit dit eerdere onderzoek is de vragenlijst dusdanig anders opgesteld dat resultaten van de twee onderzoeken niet een op een te vergelijken zijn", zeggen de mensen die het nieuwste onderzoek uitvoerden.
De daders van grensoverschrijdend gedrag zijn meestal mannen, komt uit het onderzoek naar voren. Bij emotioneel en lichamelijk grensoverschrijdend gedrag is dit voor ongeveer twee derde van de gebeurtenissen het geval en bij seksueel grensoverschrijdend gedrag gaat het om 87 procent mannelijke daders.
"Het is goed dat we nu ook deze aanbeveling van de commissie-De Vries uit hebben kunnen voeren", zegt Gerard Dielessen, algemeen directeur van NOC*NSF. "Helaas is uit dit onderzoek opnieuw naar voren gekomen dat dit gedrag nog veel te veel voorkomt in de sport. Te veel met name jonge sporters maken dit mee, soms zo ernstig dat zij daar hun leven lang last van hebben. Tegelijkertijd blijkt dat ongeveer de helft van de jeugd die dit meemaakt dat aan niemand verteld. Laten we er met zijn allen voor zorgen dat de cijfers in de komende jaren zullen dalen, te beginnen door ons echt open te stellen voor iedereen die grensoverschrijdend gedrag meemaakt."
Meer uit Sport
BALTANÁS (ANP) - De Nederlandse wielrenster Marianne Vos heeft haar tweede etappezege van de Vuelta Femenina behaald. In een rit over ruim 126 kilometer van Becerril de Campos naar Baltanás versloeg ze landgenote Mischa Bredewold in de sprint.
1 uur geledenROME (ANP) - Tallon Griekspoor is in de tweede ronde van het tennistoernooi van Rome uitgeschakeld door de Fransman Arthur Fils. De 28-jarige Nederlander ging op vrijdag in het Stadio Nicola Pietrangeli kansloos in twee sets ten onder: 2-6 2-6. Fils speelt in de derde ronde tegen de winnaar van de partij tussen de Griek Stefanos Tsitsipas en de Fransman Alexandre Muller.
3 uur geledenMICHALOVCE (ANP) - De Nederlandse handballers hebben zich gekwalificeerd voor het EK van 2026. De ploeg van bondscoach Staffan Olsson boekte in de vijfde speelronde een ruime zege van 35-27 op Oekraïne en zag later de Faeröer met 25-23 winnen van Kosovo. Daarmee is een plek bij de eerste twee in de poule verzekerd en is het EK-ticket binnen. Komende zondag speelt Oranje nog de laatste wedstrijd in de kwalificatiereeks in Den Bosch tegen Kosovo.
18 uur geledenLAGUNAS DE NEILA (ANP) - Demi Vollering droeg haar zege in de vijfde etappe van de Vuelta Femenina donderdag op aan "alle mensen die het mentaal moeilijk hebben". Dat zei de Nederlandse renster van FDJ-Suez nadat ze in de beklimming naar de Lagunas de Neila al haar concurrenten had achtergelaten. Met haar ritwinst nam ze een voorschot op haar tweede eindzege in de Ronde van Spanje voor vrouwen.
21 uur geledenLAGUNAS DE NEILA (ANP) - Wielrenster Demi Vollering heeft in de vijfde etappe de Ronde van Spanje naar haar hand gezet. Ze soleerde in de 120 kilometer lange bergrit naar de winst op de steile slotklim naar Lagunas de Neila en nam de rode leiderstrui over van Femke Gerritse.
22 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - De openings- en sluitingsceremonie van de Olympische Spelen van 2028 in Los Angeles vinden plaats in het historische Memorial Coliseum, meldt de organisatie. Het Coliseum diende ook al als locatie bij de twee vorige Spelen in Los Angeles, in 1932 en 1984. Het is het eerste stadion waar tijdens drie Olympische Spelen evenementen worden gehouden. De openingsceremonie van LA28 is op 14 juli, het sluitingsfestijn op 30 juli.
22 uur geledenROME (ANP) - Tennisser Jannik Sinner maakt zaterdag in Rome zijn rentree na een schorsing van drie maanden wegens overtreding van de dopingregels. De Italiaanse nummer 1 van de wereld treft dan de Argentijn Mariano Navone, die zich donderdag kwalificeerde voor de tweede ronde van het masterstoernooi in Rome. Sinner had een bye in de eerste ronde.
23 uur geleden