Nobelprijswinnares: techconcerns vergiftigen sociale media
OSLO (ANP/AFP) - De Filipijnse Nobelprijswinnares en journalist Maria Ressa heeft bij de ontvangst van haar prijs Amerikaanse techgiganten ervan beschuldigd hun sociale media te vervuilen met "giftig slib".
Ressa, die de Nobelprijs voor de Vrede vrijdag in Oslo samen met de Russische journalist Dmitri Moeratov in ontvangst nam, sprak harde woorden over de rol van sociale media en de bedrijven daarachter. "Onze grootste behoefte vandaag de dag is om die haat en dat geweld om te buigen, die giftige drab die door ons ecosysteem van informatie wordt gevoerd, aangewakkerd door Amerikaanse internetbedrijven die meer geld verdienen door die haat te verspreiden en daardoor het slechtste in ons aanwakkeren", aldus Ressa.
Die socialemediabedrijven hebben volgens haar ervoor gezorgd dat iedereen "geïnfecteerd is geraakt door een virus van leugens dat iedereen tegen elkaar opzet, angst, vrees en haat naar boven brengt en een klimaat schept voor de opkomst van autoritaire leiders en dictators over de hele wereld".
Geweld
"Wat op sociale media gebeurt, blijft niet op sociale media. Geweld online is geweld in de echte wereld", zei Ressa.
Zij ontving de prijs dit jaar samen met Dmitri Moeratov, hoofdredacteur van de Russische krant Novaja Gazeta. Moeratov en zijn krant zijn, net als Ressa en het door haar opgerichte nieuwsmedium Rappler, kritisch op het regime in hun land.
Moeratov vroeg na de ontvangst van zijn Nobelprijs om een minuut stilte voor de journalisten die tijdens hun werk om het leven zijn gebracht.
"Laten we opstaan en onze collega's die hun leven hebben gegeven voor hun vak eren met een minuut stilte, en laten we collega's steunen die worden vervolgd", aldus Moeratov. "Ik wil dat journalisten sterven door ouderdom."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.
2 uur geledenCHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.
2 uur geledenCHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.
4 uur geledenAJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump, meldt het Witte Huis. Het wordt de eerste keer dat ze elkaar ontmoeten.
5 uur geleden