Nobelprijswinnares: techconcerns vergiftigen sociale media
OSLO (ANP/AFP) - De Filipijnse Nobelprijswinnares en journalist Maria Ressa heeft bij de ontvangst van haar prijs Amerikaanse techgiganten ervan beschuldigd hun sociale media te vervuilen met "giftig slib".
Ressa, die de Nobelprijs voor de Vrede vrijdag in Oslo samen met de Russische journalist Dmitri Moeratov in ontvangst nam, sprak harde woorden over de rol van sociale media en de bedrijven daarachter. "Onze grootste behoefte vandaag de dag is om die haat en dat geweld om te buigen, die giftige drab die door ons ecosysteem van informatie wordt gevoerd, aangewakkerd door Amerikaanse internetbedrijven die meer geld verdienen door die haat te verspreiden en daardoor het slechtste in ons aanwakkeren", aldus Ressa.
Die socialemediabedrijven hebben volgens haar ervoor gezorgd dat iedereen "geïnfecteerd is geraakt door een virus van leugens dat iedereen tegen elkaar opzet, angst, vrees en haat naar boven brengt en een klimaat schept voor de opkomst van autoritaire leiders en dictators over de hele wereld".
Geweld
"Wat op sociale media gebeurt, blijft niet op sociale media. Geweld online is geweld in de echte wereld", zei Ressa.
Zij ontving de prijs dit jaar samen met Dmitri Moeratov, hoofdredacteur van de Russische krant Novaja Gazeta. Moeratov en zijn krant zijn, net als Ressa en het door haar opgerichte nieuwsmedium Rappler, kritisch op het regime in hun land.
Moeratov vroeg na de ontvangst van zijn Nobelprijs om een minuut stilte voor de journalisten die tijdens hun werk om het leven zijn gebracht.
"Laten we opstaan en onze collega's die hun leven hebben gegeven voor hun vak eren met een minuut stilte, en laten we collega's steunen die worden vervolgd", aldus Moeratov. "Ik wil dat journalisten sterven door ouderdom."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De cockpitcrew van het vliegtuig dat op een brandweerwagen botste bij luchthaven LaGuardia in New York is overleden. Dat meldt NBC News. Eerder werd gemeld dat naast de piloten twee politieagenten in de brandweerwagen gewond raakten bij het voorval. Zij zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis. Het vliegverkeer is tot nader order stilgelegd op de luchthaven voor onderzoek.
3 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Bij een botsing tussen een vliegtuig van Air Canada Express en een brandweerwagen op een landingsbaan van vliegveld LaGuardia in New York zijn vier mensen gewond geraakt. Dat meldt onder meer NBC News. Onder de gewonden zijn de piloot en copiloot; zij zouden zwaargewond zijn. Een sergeant en een politieagent zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis, schrijft NBC.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Vier ambulances van een Joodse organisatie in het noorden van Londen zijn in de nacht van zondag op maandag in brand gestoken, meldt de Britse politie. Zij zegt de brandstichting te behandelen als een "antisemitisch haatmisdrijf".
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De hoeveelheid warmte die door de aarde wordt vastgehouden heeft in 2025 een recordniveau bereikt, waarschuwt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) van de Verenigde Naties maandag. Volgens de organisatie kunnen de gevolgen van die opwarming duizenden jaren aanhouden.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger (IDF) zegt dat het maandagochtend aanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran. "De IDF is begonnen met een grootschalige golf van aanvallen gericht op de infrastructuur van het Iraanse terreurregime in Teheran", meldt de legertop op Telegram.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De linkse Emmanuel Grégoire heeft zondagavond voor het stadhuis van Parijs zijn aanhangers toegesproken na zijn winst bij de burgemeestersverkiezingen in de Franse hoofdstad, meldt de Franse krant Le Monde. Grégoire versloeg de conservatieve oud-minister Rachida Dati. Daarmee verlengde hij de kwart eeuw durende heerschappij van de socialisten in de Franse hoofdstad.
6 uur geledenLJUBLJANA (ANP/AFP) - De parlementsverkiezingen in Slovenië worden volgens de exitpoll nipt gewonnen door de liberale Vrijheidsbeweging van premier Robert Golob. Zijn partij ging in de peilingen nek-aan-nek met de rechts-populistische SDS van oud-premier Janez Janša, een man die binnen de Europese Unie wordt gezien als een potentiële dwarsligger.
12 uur geleden