
Nobelprijswinnaar wil dat regering Congo slachtpartijen voorkomt
KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede Dennis Mukwege roept zijn regering op om slachtpartijen en massamoorden in het oosten van de Democratische Republiek Congo te voorkomen. Hij vindt dat de strijd tegen milities niet mag lijden onder het bestrijden van het coronavirus.
De oostelijke provincies Noord-Kivu en Ituri worden al maandenlang geteisterd door milities die geregeld burgers doden bij aanvallen op dorpen. Volgens Mukwege zijn daarnaast de legers van Rwanda, Burundi en Zambia actief in de regio's. Rwanda en Burundi strijden in Congo tegen milities, maar letten daarbij niet op wie ze doden of vernietigen, volgens Mukwege.
Mukwege is een gynaecoloog die in 2018 de Nobelprijs voor de Vrede won. Hij helpt veel vrouwen die in Congo zijn verkracht of verminkt. Zo wil hij voorkomen dat seksueel geweld wordt gebruikt als wapen door milities.
"De regering toonde politieke kracht bij het bestrijden van het coronavirus. Ze moeten dit nu ook laten zien in het oosten van Congo", zegt Mukwege. Hij wil dat er ingrijpende veranderingen worden gemaakt in het leger en in het justitiële systeem om de gewapende groepen goed aan te kunnen pakken.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat onderzoek doen naar mensenrechtenschendingen in de Gazastrook om het Internationaal Strafhof (ICC) te helpen, meldt het Openbaar Ministerie. In een verklaring staat dat Spanje hiermee wil voldoen aan zijn "verplichtingen op het gebied van internationale samenwerking en mensenrechten".
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse progressieve politicus Bernie Sanders heeft het Israëlische optreden in de Gazastrook bestempeld als genocide. Hij kreeg eerder veel kritiek van zijn achterban dat hij die term nog niet had gebruikt, maar is nu de eerste senator uit de Verenigde Staten die dat wel doet.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op meerdere plekken in Frankrijk zijn protestacties begonnen tegen de voorgenomen bezuinigingen van de regering. Zo is het openbaar vervoer ontregeld in onder andere Lyon, Marseille, Bordeaux en Toulouse. Tot nu toe zijn zeker dertig mensen gearresteerd, meldt de Franse zender BFMTV.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse schrijversvakbonden Writers Guild of America West (WGA) en de Screen Actors Guild (SAG-AFTRA) staan "achter Jimmy Kimmel en zijn schrijvers". ABC zette de Amerikaanse talkshow Jimmy Kimmel Live! voor onbepaalde tijd stop wegens uitspraken van de presentator over de recente moord op de conservatieve activist Charlie Kirk.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - De Thaise politie heeft traangas en rubberkogels afgevuurd op Cambodjaanse actievoerders in een betwist grensgebied, aldus de autoriteiten in beide landen. Dit is de grootste escalatie sinds Thailand en Cambodja in juli een staakt-het-vuren afkondigden om een dodelijk vijfdaags conflict te beëindigen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een Amerikaanse immigratierechter heeft bevolen dat de pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil naar Algerije of Syrië moet worden gedeporteerd. Hij zou opzettelijk informatie hebben weggelaten toen hij een greencard aanvroeg. Dat blijkt uit gerechtelijke documenten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij de antifascistische Antifa-beweging bestempelt als "terroristische organisatie". Trump liet maandag al doorschemeren deze stap te willen zetten naar aanleiding van de moord op de rechtse politieke activist Charlie Kirk. De moord op Kirk is door de autoriteiten niet in verband gebracht met politieke groeperingen.
6 uur geleden