Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nobelprijswinnaar wil dat regering Congo slachtpartijen voorkomt

Nobelprijswinnaar wil dat regering Congo slachtpartijen voorkomt

KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede Dennis Mukwege roept zijn regering op om slachtpartijen en massamoorden in het oosten van de Democratische Republiek Congo te voorkomen. Hij vindt dat de strijd tegen milities niet mag lijden onder het bestrijden van het coronavirus.

De oostelijke provincies Noord-Kivu en Ituri worden al maandenlang geteisterd door milities die geregeld burgers doden bij aanvallen op dorpen. Volgens Mukwege zijn daarnaast de legers van Rwanda, Burundi en Zambia actief in de regio's. Rwanda en Burundi strijden in Congo tegen milities, maar letten daarbij niet op wie ze doden of vernietigen, volgens Mukwege.

Mukwege is een gynaecoloog die in 2018 de Nobelprijs voor de Vrede won. Hij helpt veel vrouwen die in Congo zijn verkracht of verminkt. Zo wil hij voorkomen dat seksueel geweld wordt gebruikt als wapen door milities.

"De regering toonde politieke kracht bij het bestrijden van het coronavirus. Ze moeten dit nu ook laten zien in het oosten van Congo", zegt Mukwege. Hij wil dat er ingrijpende veranderingen worden gemaakt in het leger en in het justitiële systeem om de gewapende groepen goed aan te kunnen pakken.

Meer uit Buitenland

Iran bevestigt aanvallen op bases VS in regio

TEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.

8 minuten geleden
EU-buitenlandchef: ontwikkelingen in Midden-Oosten gevaarlijk

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De ballistische raket- en kernwapenprogramma's, samen met de steun aan terreurgroepen, "vormen een ernstige bedreiging voor de wereldwijde veiligheid", schrijft ze op X.

8 minuten geleden
Iran roept bevolking op om naar veilige steden te gaan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.

28 minuten geleden
Israël roept 20.000 reservisten op

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft 20.000 reservisten van het leger opgeroepen, meldt nieuwssite Times of Israel. Die maatregel komt te midden van de Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsaanvallen op Israël.

41 minuten geleden
Luchtalarm en explosies in Bahrein, waar Amerikaanse basis is

MANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.

50 minuten geleden
Iraniërs proberen Teheran te ontvluchten om aanvallen

TEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.

52 minuten geleden
Qatar onderschept Iraanse raket

DOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.

1 uur geleden