Nobelprijswinnaar wil dat regering Congo slachtpartijen voorkomt
KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede Dennis Mukwege roept zijn regering op om slachtpartijen en massamoorden in het oosten van de Democratische Republiek Congo te voorkomen. Hij vindt dat de strijd tegen milities niet mag lijden onder het bestrijden van het coronavirus.
De oostelijke provincies Noord-Kivu en Ituri worden al maandenlang geteisterd door milities die geregeld burgers doden bij aanvallen op dorpen. Volgens Mukwege zijn daarnaast de legers van Rwanda, Burundi en Zambia actief in de regio's. Rwanda en Burundi strijden in Congo tegen milities, maar letten daarbij niet op wie ze doden of vernietigen, volgens Mukwege.
Mukwege is een gynaecoloog die in 2018 de Nobelprijs voor de Vrede won. Hij helpt veel vrouwen die in Congo zijn verkracht of verminkt. Zo wil hij voorkomen dat seksueel geweld wordt gebruikt als wapen door milities.
"De regering toonde politieke kracht bij het bestrijden van het coronavirus. Ze moeten dit nu ook laten zien in het oosten van Congo", zegt Mukwege. Hij wil dat er ingrijpende veranderingen worden gemaakt in het leger en in het justitiële systeem om de gewapende groepen goed aan te kunnen pakken.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado verliet haar land deze week in het geheim per boot. Ze ging vervolgens naar Curaçao, zeggen Amerikaanse functionarissen tegen de krant The Wall Street Journal. Machado verliet haar land omdat ze in Oslo de Vredesprijs kreeg toegekend, maar arriveerde uiteindelijk niet op tijd om die zelf in ontvangst te nemen.
8 minuten geledenOSLO (ANP) - De dochter van de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft namens haar moeder de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst genomen. Ana Corina Sosa Machado droeg in Oslo een speech voor die door haar moeder was voorbereid. Daarin waarschuwde ze hoe fragiel democratie kan zijn.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gezamenlijke strijd tegen smokkelaars van migranten moet worden opgevoerd, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Smokkelaars moet het werk onmogelijk worden gemaakt, waarmee de levens van duizenden mensen worden gered. Woensdag wordt in Brussel een blauwdruk bekrachtigd om smokkelaars de pas af te snijden. Belangrijk onderdeel van de aanpak is het voorkomen dat migranten veel geld moeten betalen aan smokkelaars, om vervolgens een levensgevaarlijke tocht over zee of land te maken, zei Von der Leyen.
1 uur geledenPARIJS/BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog tegen Rusland willen blijven beschermen, overleggen donderdag over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Ook demissionair premier Dick Schoof neemt deel aan de videovergadering van de zogeheten Coalitie van Bereidwillige Landen.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties staat naar eigen zeggen in "overlevingsstand". Het kantoor van hoge commissaris Volker Türk (OHCHR) heeft minder geld, maar meer werk. Er zijn volgens Türk al werkzaamheden geschrapt of uitgesteld en ontslagen gevallen.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken dreigt te worden vermalen in de concurrentiestrijd tussen de Verenigde Staten, China en Rusland om het noordpoolgebied, vreest de Deense militaire inlichtingendienst. De Verenigde Staten, lang de grote beschermheer, azen op Groenland en aarzelen niet om hun macht tegen bondgenoten te gebruiken.
3 uur geledenOSLO (ANP/RTR/AFP) - María Corina Machado komt toch naar de Noorse hoofdstad Oslo, maar niet op tijd om zelf haar Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen. Volgens het Nobelinstituut is de Venezolaanse oppositiepolitica veilig.
3 uur geleden