Nobelprijswinnaar waarschuwt voor kernwapens bij uitreiking prijs
OSLO (ANP/DPA) - In Oslo is de Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt aan de hoofden van Nihon Hidankyo, de Japanse organisatie die overlevenden van de nucleaire bombardementen op Hiroshima en Nagasaki vertegenwoordigt. Bij de uitreiking waarschuwden de winnaars opnieuw dat kernwapens nog steeds een grote bedreiging voor de wereld vormen.
Terumi Tanaka, Shigemitsu Tanaka en Toshiyuki Mimaki namen hun medailles en diploma's in ontvangst. Tanaka (92) legde tijdens de ceremonie een verband tussen hoe hij in 1945 als 13-jarige het bombardement op Nagasaki meemaakte en de hedendaagse nucleaire dreiging. "Stel je eens voor, er zijn 4000 kernkoppen, klaar om onmiddellijk gelanceerd te worden. Dat betekent dat nu direct honderden of duizenden keren meer schade kan worden aangericht dan in Hiroshima en Nagasaki", sprak hij. "Laat ons samenwerken aan een menselijke samenleving, in een wereld die vrij is van kernwapens en oorlogen!"
In oktober maakte het Noorse Nobelcomité bekend dat Nihon Hidankyo de Nobelprijs voor de Vrede kreeg toegekend, omdat de organisatie helpt "het lijden veroorzaakt door kernwapens te bevatten".
Later op de dag worden ook de andere Nobelprijzen uitgereikt. Deze ceremonie vindt plaats in Stockholm.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft het internet afgesloten om "terroristische operaties" te stoppen, heeft minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met Al Jazeera. Er is internationaal veel kritiek op. Door het internet af te sluiten, is het harde optreden van de Iraanse autoriteiten tegen de betogers gedeeltelijk aan het zicht van de buitenwereld onttrokken.
26 minuten geledenKYIV (ANP) - De nachtelijke Russische drone- en raketaanvallen op Oekraïne waren vooral gericht tegen de energiesector. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die aangaf dat in de regio Kyiv honderdduizenden huishoudens zonder stroom zitten.
34 minuten geledenBANGALORE (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz denkt dat de huidige onrust het einde kan inluiden van de Iraanse machthebbers. "Als een regime alleen aan de macht kan blijven door geweld te gebruiken, dan is het in feite afgelopen met ze", stelde hij tijdens een bezoek aan India. De bondskanselier concludeerde ook dat het mogelijk "de laatste dagen en weken" zijn van het Iraanse regime.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - Russische aanvallen hebben in Oekraïne het leven gekost aan zeker vier personen. Ook raakten op meerdere plekken in het land personen gewond. Door schade aan infrastructuur moest in delen van hoofdstad Kyiv de stroom worden uitgeschakeld.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.
12 uur geleden