Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nobelprijswinnaar waarschuwt voor kernwapens bij uitreiking prijs

Nobelprijswinnaar waarschuwt voor kernwapens bij uitreiking prijs

OSLO (ANP/DPA) - In Oslo is de Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt aan de hoofden van Nihon Hidankyo, de Japanse organisatie die overlevenden van de nucleaire bombardementen op Hiroshima en Nagasaki vertegenwoordigt. Bij de uitreiking waarschuwden de winnaars opnieuw dat kernwapens nog steeds een grote bedreiging voor de wereld vormen.

Terumi Tanaka, Shigemitsu Tanaka en Toshiyuki Mimaki namen hun medailles en diploma's in ontvangst. Tanaka (92) legde tijdens de ceremonie een verband tussen hoe hij in 1945 als 13-jarige het bombardement op Nagasaki meemaakte en de hedendaagse nucleaire dreiging. "Stel je eens voor, er zijn 4000 kernkoppen, klaar om onmiddellijk gelanceerd te worden. Dat betekent dat nu direct honderden of duizenden keren meer schade kan worden aangericht dan in Hiroshima en Nagasaki", sprak hij. "Laat ons samenwerken aan een menselijke samenleving, in een wereld die vrij is van kernwapens en oorlogen!"

In oktober maakte het Noorse Nobelcomité bekend dat Nihon Hidankyo de Nobelprijs voor de Vrede kreeg toegekend, omdat de organisatie helpt "het lijden veroorzaakt door kernwapens te bevatten".

Later op de dag worden ook de andere Nobelprijzen uitgereikt. Deze ceremonie vindt plaats in Stockholm.

Meer uit Buitenland

Israël eerste land dat afgescheiden Somaliland erkent

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.

11 minuten geleden
Oud-premier Maleisië krijgt opnieuw cel in corruptieschandaal

KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.

1 uur geleden
Ontmoeting Zelensky en Trump aanstaande zondag

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.

2 uur geleden
Kremlin: nieuwe onderhandelingen over Oekraïne met VS

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en de VS hebben ingestemd verder te onderhandelen over een vredesakkoord voor Oekraïne. Dat meldt het Kremlin, dat stelt dat er contact is geweest met de Amerikaanse delegatie nadat Rusland afgelopen weekend van de VS voorstellen had ontvangen rond een mogelijk akkoord.

3 uur geleden
Meerdere doden bij aanslag op moskee in het Syrische Homs

HOMS (ANP/RTR/AFP) - Bij een aanslag in een alawitische moskee in de Syrische stad Homs zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Syrische staatspersbureau Sana. Volgens het ministerie van Volksgezondheid raakten zeker achttien anderen gewond, al kan dat aantal nog oplopen, aldus een functionaris.

4 uur geleden
Zuid-Korea legaliseert na decennia Noord-Koreaanse staatskrant

SEOUL (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse staatskrant Rodong Sinmun wordt binnenkort op verzoek weer toegankelijk voor Zuid-Koreanen. Dat maakte de regering in Seoul bekend, dat de keuze de krant weer uit de illegaliteit te halen toelicht door te zeggen dat Zuid-Koreanen "politiek volwassen" genoeg zijn om propaganda zelf op waarde te schatten, aldus persbureau Yonhap.

4 uur geleden
Zelensky: ontmoeting met Trump in nabije toekomst

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat is afgesproken dat hij de Amerikaanse president Donald Trump in de nabije toekomst ontmoet. Dat zou dan gebeuren na weken van verhoogde inspanningen om vrede tussen Oekraïne en Rusland te bereiken.

8 uur geleden