Nobelprijswinnaar waarschuwt voor kernwapens bij uitreiking prijs
OSLO (ANP/DPA) - In Oslo is de Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt aan de hoofden van Nihon Hidankyo, de Japanse organisatie die overlevenden van de nucleaire bombardementen op Hiroshima en Nagasaki vertegenwoordigt. Bij de uitreiking waarschuwden de winnaars opnieuw dat kernwapens nog steeds een grote bedreiging voor de wereld vormen.
Terumi Tanaka, Shigemitsu Tanaka en Toshiyuki Mimaki namen hun medailles en diploma's in ontvangst. Tanaka (92) legde tijdens de ceremonie een verband tussen hoe hij in 1945 als 13-jarige het bombardement op Nagasaki meemaakte en de hedendaagse nucleaire dreiging. "Stel je eens voor, er zijn 4000 kernkoppen, klaar om onmiddellijk gelanceerd te worden. Dat betekent dat nu direct honderden of duizenden keren meer schade kan worden aangericht dan in Hiroshima en Nagasaki", sprak hij. "Laat ons samenwerken aan een menselijke samenleving, in een wereld die vrij is van kernwapens en oorlogen!"
In oktober maakte het Noorse Nobelcomité bekend dat Nihon Hidankyo de Nobelprijs voor de Vrede kreeg toegekend, omdat de organisatie helpt "het lijden veroorzaakt door kernwapens te bevatten".
Later op de dag worden ook de andere Nobelprijzen uitgereikt. Deze ceremonie vindt plaats in Stockholm.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian verklaart dat zijn land "niet zal zwijgen of voor misdaden zal zwichten", na wat volgens hem Amerikaanse en Israëlische aanvallen waren op een school en ziekenhuis in Iran. Hij roept de internationale gemeenschap op het geweld te veroordelen.
36 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door de Israëlische aanvallen maandag op Libanon zijn zeker 53 doden gevallen, verklaart de Libanese regering. Het aantal gewonden is opgelopen naar 154.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was afgelopen weekend "de laatste goede kans" om Iran aan te vallen en te voorkomen dat het land een kernwapen zou ontwikkelen. Hij stelde in een korte update over Iran dat de operatie "ver voor op schema" ligt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft burgers opgeroepen om maandagavond in Teheran steun te betuigen aan de Islamitische Republiek en hun eer te bewijzen aan leider Ali Khamenei, die afgelopen weekend werd gedood. De oproep werd gedeeld via de staatstelevisie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gebeld over Iran en de bescherming van de NAVO-grenzen. NAVO-land Turkije grenst aan Iran en vreest dat het de gevolgen ondervindt van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op dat land en de tegenaanvallen die Teheran onderneemt.
2 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft twee Iraanse gevechtsvliegtuigen uit de lucht geschoten, meldt het Qatarese ministerie van Defensie. Qatar is een van de Golfstaten die sinds zaterdag wordt aangevallen door Iran, omdat het land Amerikaanse militaire bases huisvest.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn krijgsmacht Iran aan het raken is, maar "nog niet eens hard". De "grote golf" moet nog komen, aldus Trump tegen CNN. "Die grote komt snel."
3 uur geleden