
Nobelprijswinnaar Paul Romer kritisch op IMF-topvrouw
WASHINGTON (ANP/AFP) - Nobelprijswinnaar en voormalig hoofdeconoom van de Wereldbank Paul Romer is kritisch op topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Zij wordt ervan beschuldigd dat ze vroeger als topbestuurder van de Wereldbank druk heeft uitgeoefend op personeel om de positie van China in een economische ranglijst van landen beter te doen voorkomen.
Romer zegt dat tijdens zijn tijd bij de Wereldbank er sprake was van een "gebrek aan integriteit" bij het leiderschap, onder anderen bij Georgieva. Romer werd in het najaar van 2016 hoofdeconoom van de Wereldbank, maar vertrok alweer in januari 2018. Dat had mede te maken met aanvaringen met collega's, onder meer over de wijze waarop rapporten werden opgesteld.
Georgieva zou vanuit de top van de Wereldbank hebben aangedrongen op bepaalde aanpassingen waardoor China iets beter uit de verf kwam in een rapport over internationaal zakendoen. In die periode was de Wereldbank ook bezig met een kapitaalverhoging voor de eigen organisatie, waarbij China een sleutelrol moest spelen. Voor de Wereldbank zijn de conclusies een reden om niet meer verder te gaan met de zogeheten Doing Business-rapportages, waarin de ranglijst stond. Er zouden namelijk belangrijke ethische grenzen zijn overschreden.
Fundamenteel oneens
Georgieva liet weten het fundamenteel oneens te zijn met de beschuldigingen die komen van een advocatenkantoor dat onderzoek deed in opdracht van de Wereldbank. Romer zegt dat hij bij de Wereldbank niet op de hoogte was van de druk van Georgieva rond China, maar dat hij wel vermoedens hiervan had. Georgieva staat sinds 2019 aan het hoofd van het IMF.
Romer kreeg samen met William Nordhaus in 2018 de Nobelprijs voor de Economie voor het onderzoek naar de verbanden tussen innovatie, klimaatverandering en macro-economisch onderzoek.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Tesla is bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York geëindigd. De elektrische autofabrikant had veel minder nieuwe Tesla's verkocht in Frankrijk, werd maandag bekend. De verkopen kelderden daar vorige maand met 67 procent naar slechts 721 elektrische auto's in vergelijking met een jaar eerder.
5 uur geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Entertainmentconcern Walt Disney gaat honderden medewerkers ontslaan in zijn film- en tv-afdelingen. Het is een teken dat de moeilijke tijden in Hollywood nog niet voorbij zijn. De ontslagen zijn maandag begonnen en raken onder meer werknemers in marketing, publiciteit en casting en ontwikkeling, volgens het bedrijf.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een groep kleine Amerikaanse bedrijven die een rechtszaak won waarbij de meeste importheffingen van president Donald Trump werden geblokkeerd, wil dat de heffingen worden stopgezet in afwachting van het beroep van de regering. Ze stellen dat ze directe schade ondervinden door de economische onzekerheid rond de heffingen.
6 uur geledenTEXAS (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft maandag het geplande strafproces tegen Boeing geannuleerd rond twee dodelijke crashes met 737 MAX-toestellen, waarbij bijna 350 mensen om het leven kwamen. Het proces zou eigenlijk op 23 juni beginnen, maar vorige maand had het Amerikaanse ministerie van Justitie een voorlopige schikking bereikt met de Amerikaanse vliegtuigfabrikant.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping gaan naar verwachting zeer binnenkort in gesprek, waarschijnlijk deze week nog. Dat melden zakenzender CNBC en persbureau Bloomberg op basis van bronnen binnen het Witte Huis.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeker enkele honderden mensen hebben zich gemeld met schade na de zware hagelbuien van afgelopen zaterdag in Limburg en Noord-Brabant. Veel van de meldingen gaan over schade aan auto's, laten verzekeraars Nationale-Nederlanden (NN) en Univé weten. In de provincies vielen hagelstenen van enkele centimeters groot.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs ging maandag met een verlies de handelsdag uit. Beleggers hadden onder meer oog voor de ontwikkelingen rond de Amerikaanse importheffingen. President Donald Trump kondigde vrijdag een verdubbeling van de heffingen op staal en aluminium aan van 25 naar 50 procent, waarmee de handelsstrijd tussen de Verenigde Staten en handelspartners verder lijkt op te laaien. Daarnaast stelde Trump dat China het recente handelsakkoord met de VS had geschonden, waartegen China zich vervolgens verzette.
9 uur geleden