
Nobelprijs voor Geneeskunde naar Amerikaanse ontdekkers microRNA
STOCKHOLM (ANP) - De Nobelprijs voor Geneeskunde gaat dit jaar naar twee Amerikaanse wetenschappers: Victor Ambros en Gary Ruvkun. Ze krijgen de zeer prestigieuze prijs voor hun ontdekking van zogeheten microRNA, minuscule moleculen die een belangrijke genetische rol spelen, ook bij mensen.
Het comité dat de winnaars heeft aangewezen, noemt de ontdekkingen van de twee onderzoekers "baanbrekend". Ze beschreven het microRNA voor het eerst bij een kleine worm, de C. elegans. Inmiddels is duidelijk dat microRNA "van fundamenteel belang" is in de ontwikkeling van complexe organismen, beschrijft het Zweedse comité dat de prijzen uitreikt. De winnaars publiceerden onafhankelijk van elkaar hun eerste relevante onderzoeken op dit terrein in 1993.
De Nobelprijzen gelden als de meest prestigieuze prijzen die wetenschappers kunnen winnen. De prijs voor de Geneeskunde ging vorig jaar naar de Hongaarse Katalin Karikó en de Amerikaan Drew Weissman voor onderzoek dat ten grondslag lag aan de ontwikkeling van mRNA-vaccins. Dat nieuwe type vaccin werd voor het eerst grootschalig ingezet tegen het coronavirus.
Genetische regulatie
Deze keer hebben de leden van het Zweedse Karolinska-instituut die de winnaar aanwijzen dus gekozen voor heel fundamenteel onderzoek naar de regulering van genen. Als daarin iets misgaat, kan het leiden tot ernstige ziekten als kanker, diabetes of auto-immuunziekten. "Daarom is het begrip van genetische regulatie al decennia een belangrijk streven", legt het comité uit.
Ruvkun is professor in de genetica aan de medische faculteit van Harvard, de universiteit waar hij al sinds 1985 voor werkt. Ambros werkte lange tijd voor Dartmouth Medical School en is tegenwoordig hoogleraar aan de Universiteit van Massachusetts.
Andere Nobelprijzen
Winnaars krijgen naast de prijs zelf een bedrag van 11 miljoen Zweedse kronen, omgerekend bijna 970.000 euro. Dat bedrag komt uit de nalatenschap van de Zweedse zakenman Alfred Nobel, de uitvinder van dynamiet en de grondlegger van de prijzen.
Later deze week volgen nog de Nobelprijzen voor Natuurkunde (dinsdag), Scheikunde (woensdag), Literatuur (donderdag), Vrede (vrijdag) en Economie (volgende week maandag). De uitreiking is op 10 december, de sterfdag van Alfred Nobel.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.
4 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.
5 dagen geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gevallen van mazelen loopt iets sneller op. In de afgelopen week zijn 37 besmettingen geregistreerd. Een week eerder kwamen er 25 nieuwe gevallen bij en de week daarvoor 34.
1 week geleden