Nobelprijs voor Geneeskunde naar Amerikaanse ontdekkers microRNA
STOCKHOLM (ANP) - De Nobelprijs voor Geneeskunde gaat dit jaar naar twee Amerikaanse wetenschappers: Victor Ambros en Gary Ruvkun. Ze krijgen de zeer prestigieuze prijs voor hun ontdekking van zogeheten microRNA, minuscule moleculen die een belangrijke genetische rol spelen, ook bij mensen.
Het comité dat de winnaars heeft aangewezen, noemt de ontdekkingen van de twee onderzoekers "baanbrekend". Ze beschreven het microRNA voor het eerst bij een kleine worm, de C. elegans. Inmiddels is duidelijk dat microRNA "van fundamenteel belang" is in de ontwikkeling van complexe organismen, beschrijft het Zweedse comité dat de prijzen uitreikt. De winnaars publiceerden onafhankelijk van elkaar hun eerste relevante onderzoeken op dit terrein in 1993.
De Nobelprijzen gelden als de meest prestigieuze prijzen die wetenschappers kunnen winnen. De prijs voor de Geneeskunde ging vorig jaar naar de Hongaarse Katalin Karikó en de Amerikaan Drew Weissman voor onderzoek dat ten grondslag lag aan de ontwikkeling van mRNA-vaccins. Dat nieuwe type vaccin werd voor het eerst grootschalig ingezet tegen het coronavirus.
Genetische regulatie
Deze keer hebben de leden van het Zweedse Karolinska-instituut die de winnaar aanwijzen dus gekozen voor heel fundamenteel onderzoek naar de regulering van genen. Als daarin iets misgaat, kan het leiden tot ernstige ziekten als kanker, diabetes of auto-immuunziekten. "Daarom is het begrip van genetische regulatie al decennia een belangrijk streven", legt het comité uit.
Ruvkun is professor in de genetica aan de medische faculteit van Harvard, de universiteit waar hij al sinds 1985 voor werkt. Ambros werkte lange tijd voor Dartmouth Medical School en is tegenwoordig hoogleraar aan de Universiteit van Massachusetts.
Andere Nobelprijzen
Winnaars krijgen naast de prijs zelf een bedrag van 11 miljoen Zweedse kronen, omgerekend bijna 970.000 euro. Dat bedrag komt uit de nalatenschap van de Zweedse zakenman Alfred Nobel, de uitvinder van dynamiet en de grondlegger van de prijzen.
Later deze week volgen nog de Nobelprijzen voor Natuurkunde (dinsdag), Scheikunde (woensdag), Literatuur (donderdag), Vrede (vrijdag) en Economie (volgende week maandag). De uitreiking is op 10 december, de sterfdag van Alfred Nobel.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Als mensen met een zorgverlener praten, zijn ze helemaal niet zo mondig en zelfverzekerd als vaak wordt gedacht. Dat concluderen onderzoekers van het instituut Nivel. Ze stellen dat mensen tegenwoordig wel beter geïnformeerd zijn dan vroeger, maar ze "nemen lang niet altijd zelf het initiatief, stellen relatief weinig vragen en brengen niet vanzelf al hun zorgen of voorkeuren naar voren".
4 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Let op de ogen van jonge kinderen en jongeren bij de zonsverduistering van woensdagavond. Dat zegt Alberta Thiadens, oogarts en onderzoeker bij het Erasmus MC. "Hun ooglenzen zijn heel helder en zij lopen dus meer risico op schade. Verder zijn de risico's voor netvliesschade precies hetzelfde bij volwassenen."
5 dagen geledenDÜSSELDORF (ANP) - Parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas heeft last van scherpe concurrentie in vooral Nederland, Duitsland en Frankrijk. Om de zwakke marktomstandigheden het hoofd te bieden, wil het van oorsprong Duitse bedrijf sterker inzetten op exclusieve producten en meer investeren in het verbeteren van het onlineaanbod.
5 dagen geledenAKEN (ANP/DPA) - Een Duitse oud-verpleger wordt door aanklagers mogelijk gelinkt aan meer dan 120 andere verdachte sterfgevallen. De man kreeg vorig jaar een levenslange gevangenisstraf voor de moord op tien patiënten en 27 pogingen tot moord.
1 week geledenNIZJNEKAMSK (ANP/RTR/AFP) - Door een Oekraïense droneaanval op de Russische stad Nizjnekamsk zijn zeker 12 doden gevallen, meldt de burgemeester van de stad. 39 mensen raakten gewond. Nizjnekamsk ligt in de regio Tatarstan, ruim duizend kilometer van de Oekraïense grens.
1 week geledenROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC in Rotterdam gaat vanaf maandag bij te vroeg geboren baby's op de intensive care een DNA-test uitvoeren om doofheid door antibiotica te voorkomen. De test moet uitwijzen welke kinderen een genetische mutatie hebben waardoor ze gehoorschade kunnen ontwikkelen door het medicijn gentamicine. Een op de drie- tot vierhonderd kinderen heeft de mutatie en kan blijvende doofheid ontwikkelen nadat ze gentamicine hebben gekregen.
2 weken geledenNIJMEGEN (ANP) - De wekenlange quarantaine van twaalf Radboudumc-medewerkers omdat zij mogelijk waren blootgesteld aan het hantavirus, was vermijdbaar. Dat concludeert een onderzoeksteam in een rapport dat het ziekenhuis vrijdag publiceerde.
2 weken geleden