Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nobelprijs voor de Vrede vrijdag toegekend

Nobelprijs voor de Vrede vrijdag toegekend

STOCKHOLM (ANP/AFP) - In Oslo wordt vrijdag bekendgemaakt wie dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede krijgt toegekend. Deskundigen speculeren over mogelijke winnaars die zich uitspreken tegen de Russische president Vladimir Poetin of die zich inzetten tegen klimaatverandering.

Een belangrijk criticus van Poetin, de vastgezette Aleksej Navalni, wordt genoemd. Ook de naam van de Belarussische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja doet de ronde en zelfs die van de Oekraïense president Volodimir Zelenski, wiens land in oorlog is met Rusland.

Het is ook mogelijk dat het comité kiest voor een instelling als het Internationaal Strafhof in Den Haag of het journalistencollectief Bellingcat, vanwege hun inzet tegen oorlogsmisdaden. Anderen denken dat iemand zal winnen die zich uitspreekt over klimaatverandering, zoals Greta Thunberg en/of haar beweging Fridays for Future of de United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCC).

Ook zou het comité er voor het eerst in vijftig jaar voor kunnen kiezen de prijs dit jaar niet uit te reiken. "Niemand kan stellen een grote doorbraak te hebben geforceerd op het gebied van vrede, de conflicten lijken maar niet te stoppen en verdragen lijken er te zijn om te worden geschonden", zei onderzoeker bij het Norwegian Institute of International Affairs, Sverre Lodgaard.

Vorig jaar werd de Nobelprijs voor de Vrede toegekend aan twee journalisten, Maria Ressa uit de Filipijnen en Dmitri Moeratov uit Rusland, voor hun "moedige strijd" voor de vrijheid van meningsuiting in hun thuislanden. Ook onder anderen Barack Obama, Nelson Mandela en Michail Gorbatsjov wonnen de prijs eerder.

De kandidatenlijst telt dit jaar 251 genomineerde personen en 92 genomineerde organisaties. De winnaar krijgt 10 miljoen Zweedse kronen (ruim 900.000 euro), een medaille, een diploma en - uiteraard - onmiddellijke wereldwijde aandacht. De prestigieuze prijs voor mensen die zich hebben ingezet voor het bevorderen van de vrede is de enige Nobelprijs die door een Noors instituut wordt toegekend. De overige Nobelprijzen worden door Zweedse comités uitgeloofd.

Het Noorse Nobelcomité maakt de laureaat om 11.00 uur bekend.

Meer uit Buitenland

Klimmer Alex Honnold bereikt top van wolkenkrabber Taipei 101

TAIPEI (ANP) - De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.

3 uur geleden
Klimmer Alex Honnold bereikt top van wolkenkrabber Taipei 101

De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden op zaterdag 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.

4 uur geleden
Ruim 4000 vluchten VS geschrapt door naderend extreem winterweer

WASHINGTON (ANP/RTR) - In de Verenigde Staten zijn meer dan 4000 vluchten geannuleerd in aanloop naar het extreme winterweer dat op komst is. Ook is al bij ruim 100.000 stroomafnemers de elektriciteit uitgeschakeld. De storm dreigt oostelijke staten van de VS grotendeels plat te leggen door hevige sneeuwval.

6 uur geleden
Interim-president Venezuela wil 'akkoorden' sluiten met oppositie

CARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.

7 uur geleden
Minneapolis wil met straatverbod inzet federale agenten stoppen

MINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.

8 uur geleden
Trump gaat niet naar Super Bowl en uit weer kritiek op artiesten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.

8 uur geleden
Syrische regering en SDF bevestigen verlenging wapenstilstand

QAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.

9 uur geleden