Nobelprijs voor de Vrede naar Venezolaanse oppositieleider
OSLO (ANP/RTR/BELGA) - De Nobelprijs voor de Vrede gaat naar María Corina Machado, een Venezolaanse oppositieleider. Zij wilde het in 2024 als presidentskandidaat opnemen tegen Nicolás Maduro, maar werd uitgesloten van deelname. Machado krijgt de prijs voor "haar onvermoeibare inzet voor de democratische rechten van de bevolking van Venezuela en haar strijd voor een rechtvaardige en vreedzame overgang van dictatuur naar democratie", aldus het Noorse Nobelcomité.
In 2002 hielp ze met de oprichting van Súmate, een burgerrechtenorganisatie die toeziet op de verkiezingen.
Machado kwam volgens het comité meer dan twintig jaar op voor vrije en eerlijke verkiezingen en verwijst naar een eerdere quote van de politica: "het was een keuze tussen stemmen en kogels". De organisatie prijst Machado voor hoe zij zich de afgelopen jaren heeft uitgesproken voor onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, mensenrechten en volksvertegenwoordiging.
Ondergedoken
Nadat Machado werd uitgesloten van deelname bij de verkiezingen van 2024, sprak ze haar steun uit voor Edmundo González Urrutia. Maduro won de verkiezingen, maar volgens de oppositie was er bewijs dat 70 procent van de stemmen naar González Urrutia was gegaan. Dit leidde tot grote protesten in het land tegen de verkiezingsuitslag.
Na de verkiezingen werd er een arrestatiebevel tegen González Urrutia uitgevaardigd en heeft hij asiel aangevraagd in Spanje. Sindsdien is ook Machado ondergedoken. Het Nobelcomité stelt dat Machado ondanks ernstige bedreigingen in het land is gebleven en daarmee miljoenen mensen heeft geïnspireerd.
Trump
Tijdens de lokale en parlementsverkiezingen in mei 2025 riep Machado op tot een boycot en lege stembureaus. Ze noemde de verkiezingen "een grote grap die het regime wil opvoeren om zijn nederlaag van 28 juli te vergeten".
De keuze voor Machado betekent ook dat de Amerikaanse president Donald Trump misgrijpt bij de Nobelprijs. Hij claimde de afgelopen maanden vaak openlijk dat hij recht had op de prestigieuze onderscheiding.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
10 minuten geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wereldleiders hebben de aanslagen van 11 september 2001 herdacht op sociale media. Vrijdag is het 25 jaar geleden dat in New York en Washington terroristen met vliegtuigen in het World Trade Center en het Pentagon vlogen. Daarbij vonden circa 3000 mensen de dood.
2 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - De Belgische staat moet nu echt iets doen aan de structureel overvolle gevangenissen, specifiek in Gent. Dat heeft de rechtbank in Gent beslist. Als dat niet binnen een half jaar gebeurt, wordt een dwangsom opgelegd van 500 euro per dag per gedetineerde, met een maximum van 45 miljoen euro.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft protest aangetekend bij Italië en de Europese Unie vanwege het bezoek van de Taiwanese vicepresident Hsiao Bi-khim aan Italië. Het betreft een zeldzaam bezoek van een topfunctionaris uit Taiwan aan Europa.
2 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zes Golfstaten praten maandag met hun Iraanse ambtgenoot over scheepvaart door de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Financial Times.
5 uur geledenDALLAS (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft op de tweede avond van het tweedaagse Republikeinse partijcongres de centrale toespraak gehouden. Daarin zette hij de traditionele familie centraal en haalde hij uit naar de "gestoorde" Democraten. Ook vroeg hij Republikeinse stemmers niet af te haken als zij het niet eens zijn met een deel van het beleid van de regering-Trump.
5 uur geleden