Nobelprijs voor de Vrede naar journalisten Ressa en Moeratov
OSLO (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Nobelprijs voor de Vrede is dit jaar toegekend aan twee journalisten, Maria Ressa uit de Filipijnen en Dmitri Moeratov uit Rusland. Ze krijgen de prestigieuze onderscheiding voor hun "moedige strijd" voor de vrijheid van meningsuiting in hun thuislanden, zei voorzitter Berit Reiss-Andersen van het Noorse Nobelcomité.
De twee journalisten stonden aan de basis van nieuwsorganisaties die kritisch berichten over de autoriteiten. Ressa staat aan het hoofd van nieuwssite Rappler, Moeratov is hoofdredacteur van de krant Novaja Gazeta. Reiss-Andersen noemde de twee winnaars vertegenwoordigers van alle journalisten die zich inzetten voor de vrijheid van meningsuiting "in een wereld waarin democratie en de vrijheid van de pers steeds meer onder druk staan".
Het is 120 jaar geleden dat de eerste Nobelprijs voor de Vrede werd toegekend en dat is sindsdien 101 keer gebeurd. De prijs is toegekend aan 25 organisaties of instellingen en 109 personen, onder wie Nelson Mandela, Barack Obama en Martin Luther King. Het is de eerste keer sinds 1935 dat de prijs wordt toegekend aan leden van de pers. De Vredesprijs ging destijds naar de Duitse verslaggever Carl von Ossietzky.
Veel lof
Ressa heeft internationaal veel lof gekregen voor de berichtgeving over de omstreden oorlog tegen drugs in haar thuisland. De Filipijnse politie heeft met veel geweld opgetreden tegen vermeende drugscriminelen. "Het dodental is zo hoog dat het doet denken aan een oorlog tegen de bevolking van het land zelf", zei voorzitter Reiss-Andersen van het Nobelcomité.
Rappler en Ressa botsten herhaaldelijk met de Filipijnse autoriteiten nadat kritische berichtgeving was gepubliceerd. De Filipijnse journaliste zei in een interview dat dit "de beste tijd is" om een journalist te zijn. Dat het werk gevaarlijker is geworden, betekent volgens haar ook dat het belangrijker is geworden. "Een wereld zonder feiten is een wereld zonder vertrouwen", aldus Ressa.
Kritische grondhouding
Moeratov heeft de afgelopen tientallen jaren volgens het comité onder steeds zwaardere omstandigheden gestreden voor de vrijheid van meningsuiting. Novaja Gazeta "is op dit moment de meest onafhankelijke krant van Rusland", concludeerde de voorzitter van het Nobelcomité. "Met een kritische grondhouding tegenover de macht."
De Russische journalist kreeg meteen een compliment van de machthebbers in zijn thuisland. "We feliciteren hem", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen de pers. "Hij is getalenteerd. Hij is moedig."
Meer uit Buitenland
SAO PAULO (ANP/AFP/DPA) - De zoon van de voormalige president Jair Bolsonaro doet in Brazilië mee aan de presidentsverkiezingen. Flávio Bolsonaro neemt het in oktober op tegen de linkse president Inácio Lula da Silva.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron belooft wederopbouw en herstel van de gebieden waar momenteel grote natuurbranden woeden. In een post op X zegt hij: "Overal waar de vlammen toeslaan, zijn duizenden hectares verwoest, zijn woningen vernield, zijn activiteiten onderbroken, zijn levens ontwricht. Wij zullen herbouwen, wij zullen herstellen en wij zullen aanwezig zijn zolang als nodig is."
1 uur geledenMANISES (ANP/AFP/RTR/DPA) - Door een brand in een ravijn in de buurt van de Spaanse stad Valencia is een man om het leven gekomen. Het slachtoffer is aangetroffen in een auto, melden de autoriteiten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Honderdduizenden mensen hebben in Berlijn meegedaan aan de jaarlijkse Pride-parade, die lokaal bekendstaat als Christopher Street Day. De politie meldt dat er geen grote incidenten waren.
2 uur geledenPARENTIS-EN-BORN (ANP) - De brandweer in de streek bij de badplaats Biscarrosse in Zuidwest-Frankrijk meldt succes in de bestrijding van een hevige bosbrand ruim 50 kilometer ten zuidwesten van Bordeaux. De brand is tot staan gebracht "dankzij een uitzonderlijke mobilisatie en het inzetten van vele middelen". De bosbrand is bij twee wegen in de streek gestopt volgens de burgemeester van het dorp Parentis-en-Born.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse krijgsmacht gaat nog eens 500 militairen extra inzetten om "mensen en eigendommen te beschermen" tijdens de natuurbranden die het land teisteren. Dat betekent dat in totaal 1500 militairen zijn gemobiliseerd om hulp te bieden.
3 uur geledenOMSK (ANP/AFP) - De president van Kazachstan heeft er in een gesprek met zijn Russische collega Vladimir Poetin op aangedrongen de vijandelijkheden in Oekraïne te stoppen. De gevechten moeten ophouden volgens de leider van Kazachstan, Kassym-Jomart Tokajev, want het is een schande dat jonge mensen aan het front sterven.
4 uur geleden