Nobelprijs uitgereikt aan kinderen opgesloten Iraanse winnares
OSLO/TEHERAN (ANP/RTR) - De Nobelprijs voor de Vrede is uitgereikt aan de twee kinderen van de in Iran opgesloten winnares Narges Mohammadi. De Iraanse mensenrechtenactiviste zelf was een dag voor de ceremonie in de Noorse hoofdstad Oslo in een driedaagse hongerstaking gegaan.
In een toespraak die door haar kinderen werd voorgelezen, zei Mohammadi ervan overtuigd te zijn dat het Iraanse volk uiteindelijk de autoritaire staat zal overwinnen. Volgens haar hebben de machthebbers hun "legitimiteit en publieke steun" verloren. Aanhoudend verzet en geweldloosheid zijn de beste strategieën om verandering te bewerkstelligen, aldus de 51-jarige. Ze beschouwt de verplichte hoofddoek voor vrouwen als het symbool van onderdrukking.
Het Noorse Nobelcomité had de vredesprijs toegekend aan de activiste voor haar geweldloze strijd "tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran" en de bevordering van de mensenrechten voor iedereen. De toekenning wordt gezien als een standje voor de streng islamitische leiders in Teheran.
De 17-jarige tweeling Kiana en Ali Rahmani nam een gouden medaille en een diploma in ontvangst tijdens een ceremonie in het stadhuis van Oslo die werd bijgewoond door honderden gasten. Bij de prijs hoort een cheque van omgerekend bijna 1 miljoen euro.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
7 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
14 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
15 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
15 uur geleden