Nobelprijs uitgereikt aan kinderen opgesloten Iraanse winnares
OSLO/TEHERAN (ANP/RTR) - De Nobelprijs voor de Vrede is uitgereikt aan de twee kinderen van de in Iran opgesloten winnares Narges Mohammadi. De Iraanse mensenrechtenactiviste zelf was een dag voor de ceremonie in de Noorse hoofdstad Oslo in een driedaagse hongerstaking gegaan.
In een toespraak die door haar kinderen werd voorgelezen, zei Mohammadi ervan overtuigd te zijn dat het Iraanse volk uiteindelijk de autoritaire staat zal overwinnen. Volgens haar hebben de machthebbers hun "legitimiteit en publieke steun" verloren. Aanhoudend verzet en geweldloosheid zijn de beste strategieën om verandering te bewerkstelligen, aldus de 51-jarige. Ze beschouwt de verplichte hoofddoek voor vrouwen als het symbool van onderdrukking.
Het Noorse Nobelcomité had de vredesprijs toegekend aan de activiste voor haar geweldloze strijd "tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran" en de bevordering van de mensenrechten voor iedereen. De toekenning wordt gezien als een standje voor de streng islamitische leiders in Teheran.
De 17-jarige tweeling Kiana en Ali Rahmani nam een gouden medaille en een diploma in ontvangst tijdens een ceremonie in het stadhuis van Oslo die werd bijgewoond door honderden gasten. Bij de prijs hoort een cheque van omgerekend bijna 1 miljoen euro.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Tijdens de 'No Kings'-protesten in de Verenigde Staten zijn minstens acht miljoen mensen de straat op gegaan, meldt de organisatie. De demonstranten protesteerden zaterdag tegen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn leiderschap.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.
6 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.
6 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.
7 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.
7 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
8 uur geleden