Nobelcomité hekelt veroordeling Russische mensenrechtenactivist
OSLO (ANP) - Het Noors Nobelcomité heeft "met afschuw" kennis genomen van de veroordeling van de Russische mensenrechtenactivist Oleg Orlov. Die kreeg deze week van een rechtbank in Moskou tweeënhalf jaar cel opgelegd.
Orlov is een van de leiders van mensenrechtengroep Memorial, die in 2022 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg. De organisatie werd in 2021 door het Russische hooggerechtshof verboden. Orlov is veroordeeld voor het in diskrediet brengen van de Russische strijdkrachten. Hij is een uitgesproken criticus van de oorlog tegen Oekraïne.
Jørgen Watne Frydnes van het Nobelcomité zegt dat de uitspraak politiek gemotiveerd is. Ook toont de veroordeling volgens hem het toenemende gebrek aan respect voor mensenrechten en vrijheid van meningsuiting in Rusland.
VN-mensenrechtenrapporteur
"Het Poetin-regime heeft jarenlang geprobeerd de leiding van Memorial en andere belangrijke maatschappelijke organisaties in Rusland het zwijgen op te leggen en gebruikt nu de oorlog tegen Oekraïne als motief om die klus te klaren. Het is belangrijk dat het daar niet in zal slagen", zegt Frydnes.
Ook de speciale VN-rapporteur voor de mensenrechten in Rusland en internationale waarnemers hebben kritiek geuit op de veroordeling.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Colombia's grootste drugskartel Clan del Golfo bestempeld als terroristische organisatie. In een verklaring noemt buitenlandminister Marco Rubio de groepering een "gewelddadige en machtige criminele organisatie" die voornamelijk leeft van cocaïnehandel en verantwoordelijk is voor terroristische aanslagen in Colombia.
2 uur geledenHELSINKI (ANP) - De EU-landen aan de Russische grens mogen niet alleen opdraaien voor hun veiligheid, vinden ze. Acht 'oostflankstaten' vragen de Europese Unie om hun verdediging tegen Rusland "onmiddellijk" en met voorrang te versterken.
3 uur geledenLIVERPOOL (ANP/RTR/AFP) - Een Britse man die in mei met een auto inreed op feestvierders in Liverpool, is veroordeeld tot 21,5 jaar gevangenisstraf. Er vielen 134 gewonden, onder wie acht kinderen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk is begonnen met het financieren van Republikeinse campagnes voor de belangrijke tussentijdse verkiezingen van volgend jaar. Bronnen zeggen tegen nieuwssite Axios dat Musk flinke cheques uitschrijft en duidelijk heeft gemaakt dat Republikeinen nog meer geld tegemoet kunnen zien.
5 uur geledenKABUL (ANP) - Meer dan 17 miljoen mensen in Afghanistan worden deze winter geconfronteerd met acute voedselonzekerheid, waarschuwt het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de VN. Dat zijn 3 miljoen mensen meer dan vorig jaar.
5 uur geledenROME (ANP) - Toeristen moeten vanaf begin volgend jaar gaan betalen voor een bezoek aan de beroemde Trevifontein in Rome. De entree bedraagt dan 2 euro, berichten Italiaanse media als Sky TG24 en Corriere della Sera.
5 uur geledenHAIDERABAD (ANP/RTR) - De omgekomen schutter van de aanslag op het Australische Bondi Beach, Sajid Akram, was afkomstig uit de Zuid-Indiase stad Haiderabad. Dat heeft de Indiase politie bekendgemaakt.
6 uur geleden