Nobelcomité hekelt veroordeling Russische mensenrechtenactivist
OSLO (ANP) - Het Noors Nobelcomité heeft "met afschuw" kennis genomen van de veroordeling van de Russische mensenrechtenactivist Oleg Orlov. Die kreeg deze week van een rechtbank in Moskou tweeënhalf jaar cel opgelegd.
Orlov is een van de leiders van mensenrechtengroep Memorial, die in 2022 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg. De organisatie werd in 2021 door het Russische hooggerechtshof verboden. Orlov is veroordeeld voor het in diskrediet brengen van de Russische strijdkrachten. Hij is een uitgesproken criticus van de oorlog tegen Oekraïne.
Jørgen Watne Frydnes van het Nobelcomité zegt dat de uitspraak politiek gemotiveerd is. Ook toont de veroordeling volgens hem het toenemende gebrek aan respect voor mensenrechten en vrijheid van meningsuiting in Rusland.
VN-mensenrechtenrapporteur
"Het Poetin-regime heeft jarenlang geprobeerd de leiding van Memorial en andere belangrijke maatschappelijke organisaties in Rusland het zwijgen op te leggen en gebruikt nu de oorlog tegen Oekraïne als motief om die klus te klaren. Het is belangrijk dat het daar niet in zal slagen", zegt Frydnes.
Ook de speciale VN-rapporteur voor de mensenrechten in Rusland en internationale waarnemers hebben kritiek geuit op de veroordeling.
Meer uit Buitenland
ALEPPO (ANP/AFP) - Syrische staatsmedia zeggen dat de door Koerden geleide SDF twee belangrijke bruggen over de rivier de Eufraat heeft vernietigd, in de noordelijke regio Raqqa. Syrische regeringstroepen rukken sinds kort op in het noorden van het land en controleren nu gebieden die meer dan een decennium in Koerdische handen waren.
1 uur geledenMAKASSAR (ANP) - De Indonesische autoriteiten hebben wrakstukken gevonden van het vliegtuig dat vermist raakte in de provincie Zuid-Sulawesi. Naar de elf inzittenden wordt nog gezocht.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Meer dan vijftig mensen zijn zaterdag gewond geraakt bij confrontaties tussen supporters en de politie voorafgaand aan de voetbalwedstrijd in de Duitse tweede divisie tussen Hertha BSC en koploper Schalke 04.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Door een lawine in Oostenrijk zijn drie Tsjechische skiërs om het leven gekomen, meldt de politie. Het totale dodental door lawines in de Oostenrijkse Alpen zaterdag komt daarmee op acht. Eerder op de dag vielen al vijf doden bij twee afzonderlijke incidenten in de regio Pongau, ten zuiden van Salzburg.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat landen minstens 1 miljard dollar (ruim 860 miljoen euro) bijdragen om permanent lid te worden van de nieuwe internationale vredesraad. Dat staat in een concepthandvest dat is ingezien door persbureau Bloomberg.
8 uur geledenTABQA (ANP/AFP) - Het Syrische leger is verder opgerukt in het noorden van het land. Daardoor hebben ze nu gebieden in handen die lange tijd gecontroleerd werden door de Koerden.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.
15 uur geleden