'NL vroeg België niet in te grijpen bij slachtoffers koelwagen'
BRUSSEL (ANP) - Het Nederlandse Openbaar Ministerie heeft België "uitdrukkelijk" verzocht geen onderzoek te doen naar twee Vietnamese tieners die vorig jaar met 37 anderen omkwamen in een koelwagen in Engeland. Dat heeft de Belgische justitieminister Koen Geens woensdag gezegd tegen een Kamercommissie, schrijft Het Nieuwsblad.
Het verzoek van Nederlandse kant zou zijn gedaan toen de twee tieners een aantal dagen voor hun dood naar de Brusselse gemeente Anderlecht waren gevlucht. Op vrijdag 11 oktober waren ze weggelopen uit een beschermde opvang in Nederlands-Limburg. De Nederlandse politie volgde hen om een netwerk van mensenhandelaren op te sporen, aldus de Belgische krant.
Het OM contacteerde de Belgische autoriteiten. "De Brusselse parketmagistraat van wacht nam vervolgens contact op met de Nederlandse officier van Justitie. Deze verzocht om voorlopig geen onderzoek te voeren. Hij zou op maandag opnieuw contact opnemen", citeert Het Nieuwsblad minister Geens.
Maar op maandag zou er geen telefoontje uit Nederland zijn gekomen. Vervolgens heeft de Belgische politie niet ingegrepen. "Ook al omdat het Vietnamese gezin, waar de twee binnengingen, niet gekend was bij de politie", aldus Geens. De Nederlandse politie heeft echter eerder tegen NRC verklaard dat de kwestie was "overgegeven aan de Brusselse politie".
In Anderlecht verbleven de twee naar verluidt een tijd op een onderduikadres en anderhalve week later werden de lichamen van de twee tieners met die van 37 andere slachtoffers door de Britse politiediensten gevonden in de koelwagen in Essex. De trailer was via de haven van Zeebrugge naar het Verenigd Koninkrijk gereisd.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In De Bilt bleef de temperatuur op eerste kerstdag de hele dag onder nul. Hierdoor is de eerste officiële ijsdag van de winter een feit. Dit maakt het de koudste eerste kerstdag sinds 1994. Volgens Weeronline werd het maximaal -0,2 graden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kersttoespraak van koning Willem-Alexander telt dit jaar 757 woorden, dat is 11 woorden meer dan vorig jaar. De lengte van de kersttoespraak van de koning daalde de afgelopen jaren.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander zou het mooi vinden als "iedere generatie als eerste doel zou hebben om de wereld in een iets betere toestand over te dragen aan de generatie erna". Dat is niet eenvoudig, zei de koning donderdag in zijn jaarlijkse kersttoespraak.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - In een woning aan de Westzijde in Zaandam heeft een zeer grote brand gewoed. Het ging om een kraakpand, aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio. Rond 12.15 uur meldde de brandweer dat de brand uit is.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Artis is op kerstavond een olifantje geboren. Het kalf, een bul, stond al binnen enkele minuten op vier poten en dronk al snel bij moeder. In de Amsterdamse dierentuin leven nu vijf Aziatische olifanten: matriarch van de kudde Thong Thai en haar vier nakomelingen.
10 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De hazelaars staan dit jaar eerder in bloei dan ooit. Dat kan leiden tot hooikoortsklachten, meldt Nature Today. "Niet eerder stonden hazelaars zo vroeg zo uitgebreid te bloeien als dit jaar. En niet eerder telde het LUMC zoveel hazelaarpollen in december als dit jaar."
10 uur geledenMAASDIJK (ANP) - Een automobilist is om het leven gekomen door een ongeval in Maasdijk, waarbij zijn auto in brand vloog. Het ongeluk gebeurde rond 4.30 uur op de Coldenhovelaan in de Zuid-Hollandse plaats, meldt de politie op X.
11 uur geleden