NIOD eert de 'zwarte bevrijders'
AMSTERDAM (ANP) - Weinig Nederlanders weten dat van de Amerikaanse bevrijders in de Tweede Wereldoorlog een tiende deel zwart was. Het NIOD Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies wil deze soldaten weer zichtbaar maken met de tentoonstelling Zwarte Bevrijders: Afro-Amerikaanse soldaten in Nederland.
"Ondanks hun verdiensten verdwenen de verhalen over Afro-Amerikaanse bevrijders na de oorlog snel uit het collectieve geheugen, de geschiedschrijving en - tot voor kort - uit nationale herdenkingen", aldus het Amsterdamse kennis- en informatiecentrum. "Wanneer Nederlanders praten over bevrijders in de Tweede Wereldoorlog denken ze aan witte Amerikaanse, Canadese, Engelse en misschien aan Poolse soldaten. (..) Vanwege het geringe aantal historische documenten is het van groot belang de overgeleverde verhalen te bewaren."
Op de tentoonstelling hangen zes wandkleden, die hoofdstukken verbeelden uit de geschiedenis van Afro-Amerikaanse soldaten tijdens de Tweede Wereldoorlog, met name in Nederland. Ook worden historische objecten getoond. De expo is te zien van 3 februari tot 10 april.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst ondersteunt de politie bij het onderzoek naar de sabotage op het spoor. De AIVD richt zich op de vraag "uit welke hoek dit komt", zegt een woordvoerder.
13 minuten geledenSTEENWIJK (ANP) - De trein die dinsdagochtend materiaal heeft geraakt dat op het spoor was gelegd, reed bij het Overijsselse Steenwijk. Spoorbeheerder ProRail bevestigt een bericht van de NOS daarover. Het ging om een NS-trein. Volgens een woordvoerder van het spoorbedrijf is er geen gevaar geweest voor de inzittenden.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op vijf plekken in Gelderland zijn materialen op het spoor gevonden. Het gaat om Barneveld, Twello, Brummen, Putten en Lunteren, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving door Omroep Gelderland.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op één plaats in het noorden van Nederland heeft een NS-trein dinsdagochtend materiaal geraakt dat op het spoor lag. Een woordvoerder van NS zegt dat dit geen direct gevaar heeft opgeleverd voor de mensen in de trein. De exacte locatie wil hij in verband met politieonderzoek niet noemen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat trekt de oproep om de A2 van Den Bosch naar Utrecht te mijden weer in omdat de files daar zo goed als zijn opgelost. Eerder op dinsdagochtend ontstond forse vertraging door een ongeval in de buurt van knooppunt Deil. Rijkswaterstaat riep automobilisten op hun reis uit te stellen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jan van Zanen van Den Haag is qua demonstraties op alles voorbereid, zegt hij tegen een verslaggever van het ANP. Protesten en demonstraties passen bij Den Haag, vindt hij. "We zijn de demonstratiehoofdstad van het land. Ik faciliteer me de pleuris, om het even oneerbiedig te zeggen."
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De storing die dinsdagochtend is ontstaan op het spoor in Midden-Nederland is veroorzaakt door sabotage, meldt ProRail. Volgens de spoorbeheerder zijn op meerdere plekken op het spoor "materialen aangetroffen die daar bewust zijn neergelegd". Het gaat volgens een woordvoerder van ProRail om buizen die aan het spoor zijn vastgemaakt.
3 uur geleden