Nikkei toont herstel na schrik over Russische invasie Oekraïne
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio toonde vrijdag herstel na de zware koersval een dag eerder. Ook de andere Aziatische beurzen gingen overwegend vooruit. Beleggers trokken zich op aan de sterke ommekeer op Wall Street, waar eerdere forse koersverliezen werden weggewerkt en omgezet in stevige winsten.
Als reactie op de Russische invasie in Oekraïne heeft de Amerikaanse president Joe Biden nieuwe zware sancties aangekondigd. Hij wil onder meer de mogelijkheden beperken dat de Russen zaken kunnen doen in dollars. Ook Australië, Nieuw-Zeeland en Taiwan komen met sancties tegen Rusland.
Beleggers waren echter opgelucht dat Biden de Russische oliebranche min of meer spaart bij de sancties. Ook heeft de president aangekondigd meer strategische oliereserves vrij te geven om te zorgen dat de inflatie niet nog meer oploopt door het conflict. De olieprijzen gingen vrijdag verder omhoog, maar de prijstoename was minder dan op donderdag toen de prijzen tot meer dan 8 procent stegen.
Herstel
Brentolie werd 2,1 procent duurder op 101,14 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 1,9 procent tot 94,57 dollar. Goud, dat in onzekere tijden als een veilige belegging wordt gezien, daalde in prijs en kostte 0,5 procent minder op 1917,30 dollar per troy ounce, of 31,1 gram.
De Nikkei in Tokio ging bijna 2 procent hoger het weekeinde in op 26.476,50 punten en maakte daarmee het verlies van een dag eerder goed. Vooral de tech- en chipbedrijven lieten een stevig herstel zien nadat de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq donderdag ruim 3 procent hoger wist te sluiten na een eerder verlies van bijna 3,5 procent. De Japanse techinvesteerder SoftBank en de maker van chipapparatuur Tokyo Electron stegen ruim 5 procent.
De Kospi in Seoul klom 1,2 procent dankzij koerswinsten bij de Zuid-Koreaanse techbedrijven. De beurs in Shanghai won 0,8 procent en de All Ordinaries in Sydney steeg 0,1 procent. De Hang Seng-index in Hongkong verloor tussentijds 0,3 procent, na de koersval van 3 procent een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
52 minuten geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
23 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
1 dag geleden