Nikkei onderuit door vrees nieuwe virusuitbraak
TOKIO (ANP) - De Japanse effectenbeurs is maandag met een flink verlies begonnen aan de nieuwe week. De hoop op een snel herstel van de wereldwijde economie nam af door een toename van het aantal nieuwe coronagevallen in onder meer China en de Verenigde Staten. Ook een tegenvallend Chinees industriecijfer zorgde voor koersdruk. Daarnaast keken beleggers alvast uit naar het rentebesluit van de Japanse centrale bank op dinsdag.
De hoofdindex in Tokio, de Nikkei 225, sloot 3,5 procent lager op 21.530,95 punten. De Japanse luchtvaartmaatschappijen behoorden tot de grootste dalers door de vrees voor een nieuwe golf van coronabesmettingen. Ook de chipbedrijven Tokyo Electron, Advantest en Screen Holdings werden van de hand gedaan en verloren tot 7 procent. Drankenproducent Sapporo Holdings zakte 6 procent na een adviesverlaging door Nomura.
In Shanghai noteerde de hoofdindex tussentijds 0,8 procent in de min. In Peking zijn een aantal woonwijken in quarantaine geplaatst na een nieuwe virusuitbraak in de Chinese hoofdstad. Op macro-economisch vlak bleek daarnaast dat de industriële productie in China in mei minder sterk is toegenomen dan verwacht. Ook namen de detailhandelsverkopen vorige maand sterker af dan voorzien. De Hang Seng-index in Hongkong verloor 1,9 procent en de Kospi in Seoul zakte ruim 4 procent. De All Ordinaries in Sydney leverde 1,8 procent in.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt "voorlopig niet" op Dubai, Tel Aviv en Saudi-Arabië vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Dat zou aanvankelijk tot donderdag gelden, maar in het radioprogramma Sven op 1 zei topvrouw Marjan Rintel dat de maatschappij deze maatregel verlengt. "We kunnen alleen maar vliegen als het veilig is."
41 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - Nederlandse automobilisten die gaan tanken over de Duitse grens moeten meer betalen voor benzine en diesel door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Duitse automobilistenclub ADAC steeg de gemiddelde landelijke prijs van een liter diesel in de vroege ochtendspits op woensdag tot 2,054 euro. Dat is het hoogste niveau sinds september 2022.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De gasprijs is woensdag weer wat gedaald, na twee dagen met stijgingen van tientallen procenten. Handelaren proberen een Amerikaans plan om cruciale tankertransporten in het Midden-Oosten te beschermen op waarde te schatten. Ook gaat er een bericht rond dat Iran bereid is te praten over het beëindigen van de oorlog. Intussen passen energieleveranciers in Nederland massaal contracten aan, terwijl er bij consumenten een run lijkt ontstaan op vaste energiecontracten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De ministers van Financiën van de landen van de G7 gaan volgende week praten over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei de Franse minister van Financiën Roland Lescure tegen de Franse radiozender Franceinfo. Volgens hem zal die vergadering waarschijnlijk begin volgende week worden gehouden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan Nederlanders hard in de portemonnee raken. Daarvoor waarschuwen economen van Rabobank, die verschillende scenario's hebben doorgerekend met de impact op de Nederlandse economie. In het ongunstigste onderzochte scenario piekt de benzineprijs rond de 3 euro per liter, terwijl een nieuw energiecontract tijdelijk oploopt tot ruim 400 euro per maand.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag hoger geopend. De hoofdgraadmeter leed eerder deze week nog forse verliezen door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. Nu lijken beleggers weer voorzichtig in te stappen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn woensdag verder opgelopen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zijn de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor de tweede dag op rij met centen per liter gestegen. Hoeveel automobilisten precies meer kwijt zijn, verschilt per tankstation.
5 uur geleden