Nikkei licht hoger na rentebesluit Bank of Japan
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio ging donderdag licht vooruit. Beleggers verwerkten het besluit van de Bank of Japan om de rente conform verwachting ongewijzigd te laten om de economie te blijven ondersteunen. De centrale bank schroefde daarbij de verwachting voor de economische groei dit jaar terug van 2,9 procent naar 2,4 procent. De inflatieverwachting voor dit jaar werd verhoogd tot 2,3 procent, van 1,9 procent in april.
De inflatie in Japan ligt daarmee nog altijd veel lager dan in andere delen van de wereld, waardoor de centrale bank de rente nog niet hoeft te verhogen om de inflatie te beteugelen. Veel andere belangrijke centrale banken zoals de Amerikaanse Federal Reserve hebben de rentes al wel verhoogd in de strijd tegen de forse prijsstijgingen. De Japanse yen staat daardoor onder druk ten opzichte van de Amerikaanse dollar en daalde tot het laagste niveau in 24 jaar.
Beleggers keken verder vooral uit naar het belangrijke rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB), die de rente in het eurogebied naar verwachting voor het eerst sinds 2011 gaat verhogen. Ook werd gewacht of Rusland de gastoevoer naar Europa via de belangrijke Nord Stream 1-pijplijn weer opstart na afronding van de onderhoudswerkzaamheden. Volgens de exploitant van de pijplijn is de toevoer inmiddels weer hervat.
De Nikkei in Tokio noteerde 0,2 procent in de plus na de forse koerswinst van 2,7 procent een dag eerder. De andere belangrijke Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien na de sterke koerswinsten op woensdag. De hoofdindex in Shanghai daalde tussentijds 0,4 procent en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,4 procent. De All Ordinaries in Sydney won 0,1 procent en de Kospi in Seoul klom 0,7 procent. Hyundai steeg ruim 1 procent. De Zuid-Koreaanse autofabrikant boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan kenners hadden verwacht.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict zorgen voor een "toenemend complexe set aan risico's" voor de economie. Dat meldt topman Jamie Dimon van JPMorgan Chase in een toelichting op de kwartaalcijfers van de grootste bank van de Verenigde Staten. Dimon zegt wel dat de Amerikaanse economie weerbaar blijft.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Europese luchtvaartmaatschappijen roepen Brussel op noodmaatregelen te nemen om de schade van de oorlog met Iran aan te pakken. De sector kampt met wijdverbreide luchtruimsluitingen en groeiende zorgen over tekorten aan vliegtuigbrandstof.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vooruitzichten voor de stabiliteit van het Nederlandse financiële stelsel staan op code oranje. Dat meldt het Financieel Stabiliteitscomité (FSC), dat bestaat uit vertegenwoordigers van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), De Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van Financiën.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Vastgoedondernemer en realityster Peter Gillis zegt een tijd geen accountant te hebben gehad voor het indienen van belastingaangiften voor zijn bedrijf Oostappen Groep in 2020 en 2021. Tijdens de behandeling van de rechtszaak over vermeende belastingfraude over die jaren in de rechtbank in Den Bosch verklaarde hij dat de vaste accountant in 2020 afscheid van hem nam, maar dat hij twee jaar later pas een nieuwe had gevonden.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar olie daalt in het tweede kwartaal het hardst sinds de coronapandemie, voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Door de Iranoorlog zijn de prijzen voor olieproducten zo hard gestegen dat bepaalde landen en sectoren noodgedwongen hun verbruik verminderen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordwinst geboekt, mede geholpen door een recordaantal passagiers op de luchthaven. De nettowinst bedroeg 25,2 miljoen euro, tegen 23,3 miljoen euro een jaar eerder. De omzet van Eindhoven Airport steeg met 4,5 procent tot 100,5 miljoen euro, aldus het dinsdag gepubliceerde jaarverslag.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De problemen van vastgoedondernemer en realityster Peter Gillis en zijn vakantieparken met de Belastingdienst zijn mogelijk groter dan eerder gedacht. Het Openbaar Ministerie (OM) verdenkt hem ook van het niet op tijd doen van belastingaangifte in 2020 en 2021 voor zijn ondernemingen. Volgens het OM gaat het om een bedrag van 1 miljoen euro.
3 uur geleden