Nikkei licht hoger in afwachting Japanse verkiezingen
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio is vrijdag licht hoger geëindigd. Beleggers namen weinig risico's voorafgaand aan de verkiezingen in Japan, die aanstaande zondag worden gehouden. Uit de peilingen blijkt dat het een spannende strijd lijkt te worden of de nieuwe Japanse premier Fumio Kishida een meerderheid in het lagerhuis kan behouden voor zijn Liberaal-Democratische Partij (LDP).
De Nikkei in Tokio ging met een plusje van 0,3 procent het weekeinde in op 28.892,69 punten. Elektronicaconcern Panasonic zakte 5 procent ondanks een verhoging van de winstverwachting voor het gehele boekjaar. Advantest verloor 2,7 procent na publicatie van de kwartaalcijfers. De jaarverwachting van de maker van testapparatuur voor chips stelde beleggers teleur. Keyence dikte bijna 5 procent aan. De fabrikant van sensoren, barcodelezers en meetinstrumenten boekte een forse winstgroei in de afgelopen zes maanden. Technologieconcern Sony won dik 1 procent na een verrassende nipte winststijging in het afgelopen kwartaal.
De Japanse toeleveranciers van Apple lieten een gemengd beeld zien na een tegenvallende kwartaalomzet van het Amerikaanse technologieconcern. Volgens topman Tim Cook heeft ook de iPhone-fabrikant last van de wereldwijde chiptekorten en de productieverstoringen in Zuidoost-Azië. Alps Alpine zakte 6 procent, terwijl Murata Manufacturing en Taiyo Yuden 0,5 procent en 1,2 procent wonnen. In Taiwan verloor Hon Hai Precision Industry ruim 1 procent. Het bedrijf, beter bekend als Foxconn, produceert onder andere de iPhone en de Mac mini voor Apple.
De Chinese beurzen noteerden verdeeld. De beursgraadmeter in Shanghai won tussentijds 0,5 procent en de Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,6 procent. Evergrande verloor 1,7 procent in Hongkong. Volgens persbureau Reuters heeft het noodlijdende Chinese vastgoedconcern opnieuw net op tijd de rente op een van zijn leningen betaald binnen de wachttijd van dertig dagen. Vorige week wist het concern dat gebukt gaat onder een enorme schuldenlast ook al op het nippertje wanbetaling te voorkomen.
De Kospi in Seoul zakte 1,1 procent. Samsung verloor 1 procent. Het Zuid-Koreaanse technologieconcern zag de winst afgelopen kwartaal met ruim een kwart stijgen dankzij hogere prijzen voor zijn geheugenchips. Het concern waarschuwde echter wel voor toeleveringsproblemen bij zijn geheugenchiptak. Die duren volgens het bedrijf langer dan verwacht.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met rode cijfers gesloten, waarbij vooral flinke koersverliezen waren te zien in de chipsector. Ook softwareconcern Oracle stond bij de dalers op Wall Street na een bericht over het afketsen van een deal voor de financiering van een groot datacenter van het bedrijf.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag goedkeuring gegeven voor een grote aardgasdeal met Egypte. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Het gaat volgens Netanyahu om een deal ter waarde van bijna 35 miljard dollar waarbij de komende jaren gas aan Egypte wordt geleverd uit het grote gasveld Leviathan voor de kust van Israël.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten. De chipbedrijven waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak. Shell stond juist bij de winnaars, geholpen door de hogere olieprijzen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Naar verwachting komen duizenden boeren donderdag naar Brussel om te demonstreren tijdens de EU-top. De EU-leiders zullen onder meer de meerjarenbegroting (2028-2034) bespreken, waarin ook het landbouwbudget staat. De landbouwsector is niet tevreden met het huidige voorstel voor het landbouwbudget.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vuurwerkverkopers hebben de afgelopen weken al goede zaken gedaan. Als dit enigszins doorzet, kan het zomaar zijn dat de branche "richting de 20 procent" meer gaat verkopen dan vorig jaar. Dat is de inschatting van belangenorganisatie Pyrotechniek Nederland. De voorzitter houdt wel een slag om de arm. "Allerlei factoren spelen daarin mee, zoals het weer en de situatie in de wereld", zegt voorzitter Leo Groeneveld.
7 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.
8 uur geleden