Nikkei lager gezet door winstnemingen
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan is maandag met verlies begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers namen wat winst na de forse opmars in de afgelopen vijf weken. De nieuwe recordstanden op Wall Street en een sterke groei van de Chinese export hielden de verliezen beperkt. De andere beursgraadmeters in de Aziatische regio lieten een gemengd beeld zien.
De hoofdindex in Tokio, de Nikkei 225, eindigde uiteindelijk 0,8 procent lager op 26.547,44 punten. Bij de opening tikte de Japanse hoofdindex nog het hoogste niveau sinds april 1991 aan. Beleggers waren vooral in afwachting van de extra stimuleringsmaatregelen die de Japanse premier Yoshihide Suga deze week zal aankondigen. Internetbedrijf Rakuten en cameramaker Olympus behoorden tot de grootste dalers met minnen van 4,1 en 5,3 procent. De chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron wonnen 0,5 en 1,4 procent in navolging van de koerswinsten in de Amerikaanse chipsector.
In Shanghai noteerde de beurs tussentijds 0,6 procent in de min, ondanks een forse stijging van de Chinese export. De uitvoer van China nam in november met 21,1 procent toe en kende daarmee de sterkste groei in ruim twee jaar. De Kospi in Seoul klom 0,3 procent en in Sydney steeg de All Ordinaries 0,6 procent.
De Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,4 procent. Volgens persbureau Reuters bereiden de Verenigde Staten nieuwe sancties voor tegen minstens een dozijn Chinese functionarissen vanwege hun rol bij het uit het parlement zetten van leden van de oppositie in Hongkong. De maatregelen tegen medewerkers van de Chinese Communistische Partij (CCP) zouden maandag al kunnen worden genomen door de Amerikaanse regering.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
1 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
2 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
6 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
7 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
8 uur geleden