Nikkei lager door spanningen VS en China
TOKIO (ANP) - De Japanse aandelenbeurs is vrijdag opnieuw lager geëindigd. De oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en China, door het verbod van Washington op transacties met de Chinese bedrijven achter de populaire apps TikTok en WeChat, zorgden voor terughoudendheid bij beleggers. Daarnaast werd uitgekeken naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag naar buiten wordt gebracht.
De Chinese beurzen lieten flinke verliezen zien. De Amerikaanse president Donald Trump heeft een presidentieel decreet ondertekend dat transacties van Amerikaanse bedrijven met ByteDance, het Chinese bedrijf achter TikTok, en Tencent, de eigenaar van WeChat, over 45 dagen verbiedt. Trump vreest dat de bedrijven via de populaire apps informatie over Amerikaanse burgers doorspeelt aan de Chinese overheid.
De hoofdindex in Shanghai raakte tussentijds 1,4 procent kwijt en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,7 procent. De Chinese internetreus Tencent verloor ruim 4 procent en zag miljarden aan beurswaarde verdampen. Op macro-economisch vlak bleek daarentegen dat de Chinese export in juli veel sterker is toegenomen dan verwacht. De invoer nam echter onverwacht af. De Kospi in Seoul klom 0,4 procent en de Australische All Ordinaries in Sydney verloor 0,5 procent.
Nintendo
De Nikkei in Tokio ging met een min van 0,4 procent het lange weekeinde in op 22.329,94 punten. Het was de derde verliesbeurt op rij. Maandag is de beurs in Tokio gesloten vanwege een nationale feestdag. Chipapparatuurmaker SUMCO kelderde bijna 9 procent door tegenvallende resultaten. Ook de andere Japanse chipbedrijven stonden onder druk. Cameramaker Nikon zakte ruim 7 procent tot het laagste niveau sinds 1995. Het bedrijf verwacht in het lopende boekjaar een operationeel verlies te lijden.
Nintendo dikte daarentegen 2,6 procent aan. Het Japanse videogamebedrijf heeft zijn kwartaalwinst meer dan verzesvoudigd en de omzet ruimschoots verdubbeld. Nintendo profiteerde van thuisblijvers die meer zijn gaan gamen tijdens de coronacrisis.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.
5 uur geleden