Nikkei eindigt augustus met stevige winst
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan is maandag met een stevige winst gesloten. De stemming werd op de laatste handelsdag van augustus gesteund door een sterker dan verwachte stijging van de Japanse industriële productie. Ook namen de zorgen over het aanstaande vertrek van de Japanse premier Shinzo Abe af door speculatie dat zijn mogelijke opvolger het huidige stimuleringsbeleid zal voortzetten. De aankondiging van het opstappen van Abe zorgde vrijdag nog voor forse koersverliezen in Japan.
De hoofdindex in Tokio, de Nikkei 225, eindigde 1,1 procent hoger op 23.139,76 punten. De Japanse beurs klom in augustus 6,6 procent. Volgens Japanse media heeft kabinetssecretaris Yoshihide Suga besloten deel te nemen aan de race om premier Abe op te volgen. Suga is de belangrijkste woordvoerder van de regering en de rechterhand van Abe sinds 2012.
Het nieuws dat de Amerikaanse superbelegger Warren Buffett voor meer dan 6 miljard dollar belangen van ruim 5 procent heeft genomen in vijf Japanse handelshuizen zorgde daarnaast voor flinke koerswinsten in de sector. De betreffende handelshuizen Marubeni, Sumitomo, Mitsubishi, Mitsui en Itochu stegen op de beurs tot bijna 10 procent.
Japanse industrie
Op macro-economisch vlak bleek dat de productie in de Japanse industrie in juli met 8 procent is gestegen ten opzichte van de voorgaande maand. Vooral de eerder door de coronacrisis zwaar getroffen auto-industrie deed goede zaken. Het is de grootste groei sinds het begin van de metingen in 1978. Economen rekenden in doorsnee op een groei met 5 procent. De winkelverkopen in Japan daalden in juli echter sterker dan verwacht.
De beursgraadmeter in Shanghai noteerde tussentijds 0,7 procent in de plus en in Hongkong klom de Hang Seng-index 0,8 procent. Uit cijfers van de Chinese overheid bleek dat de Chinese industriële activiteit in augustus is gestabiliseerd, terwijl de dienstensector een stevige groei liet zien. De Kospi in Seoul verloor 0,8 procent en de Australische All Ordinaries in Sydney daalde 0,1 procent.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.
4 uur geledenWILMSLOW (ANP/BLOOMBERG) - De Britse gegevensbeschermingsautoriteit stelt een onderzoek in naar chatbot Grok. Het is de tweede Britse toezichthouder die de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI onder de loep neemt.
5 uur geleden