Nikkei daalt door coronazorgen en lockdowns
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan is dinsdag met verlies geëindigd. Het optimisme over de komst van de coronavaccins werd overschaduwd door de aanhoudende stijging van het aantal coronabesmettingen en de vrees voor nieuwe lockdowns wereldwijd. Ook de andere beursgraadmeters in de Aziatische regio verloren terrein.
De toonaangevende Nikkei in Tokio sloot uiteindelijk 0,2 procent lager op 26.687,84 punten. Vooral de Japanse luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk. ANA Holdings zakte 7,6 procent en Japan Airlines verloor 3,3 procent. De Japanse premier Yoshihide Sage kondigde aan de promotiecampagne voor het binnenlandse toerisme rond de viering van het nieuwe jaar op te schorten vanwege de sterke stijging van het aantal coronagevallen in het land.
Nippon Kinzoku maakte daarentegen een koerssprong van 28 procent. Beleggers verwachten een sterke vraag naar de injectienaalden van het bedrijf door de start van de vaccinatieprogramma's wereldwijd tegen het coronavirus.
De beursgraadmeter in Shanghai noteerde tussentijds 0,2 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 0,8 procent. Uit cijfers van de Chinese overheid bleek dat de industriële productie van het land in november met 7 procent op jaarbasis is gegroeid. Het groeicijfer lag in lijn met de verwachting van economen. De winkelverkopen in China namen afgelopen maand met 5 procent toe. Dat was iets minder dan verwacht.
De Kospi in Seoul daalde 0,5 procent. De All Ordinaries in Sydney verloor 0,4 procent. Vooral de Australische kolenbedrijven werden van de hand gedaan. De Chinese staatskrant Global Times meldde dat Peking toestemming heeft gegeven aan Chinese energiebedrijven om zonder restricties kolen te mogen importeren, behalve uit Australië. China en Australië zijn al maanden verwikkeld in een handelsconflict. Peking heeft onder meer importtarieven ingevoerd op Australische wijnen.
Meer uit Financieel
YANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
22 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
1 dag geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
1 dag geleden