Nieuwste Duitse mobiele artillerie naar Oekraïne
KASSEL (ANP/DPA) - Oekraïne heeft voor het eerst de beschikking over het nieuwste geschut van Duitse makelij. Het land kreeg maandag het eerste exemplaar van een nieuwe houwitser die al rijdend kan schieten. Er volgen er nog 53, heeft Duitsland beloofd.
De Duitse defensieminister Boris Pistorius droeg de RCH 155 maandag over aan de Oekraïense ambassadeur in Duitsland. Deze mobiele artillerie is minder kwetsbaar voor vijandelijk vuur, omdat zij zich tijdens het vuren uit de voeten kan maken. Er zijn maar twee militairen nodig om de houwitser te bemensen en het kanon kan ook van afstand worden bediend. Oekraïne heeft een groot tekort aan militairen en is heel zuinig op materieel en mensen.
"Dit is een signaal", zei Pistorius bij de overdracht, verwijzend naar de groeiende twijfels over de westerse steun voor Oekraïne. "Oekraïne kan op ons rekenen." Ook ambassadeur Oleksii Makejev verwees naar de afbrokkelende steun en de druk die voor Oekraïne zou dreigen om vredesoverleg aan te knopen. "We hebben geen bemiddelaars nodig, maar bondgenoten."
Het Duitse leger krijgt de RCH 155 pas later. De eerste zes vervaardigde RCH 155's worden gebruikt om Oekraïense militairen in Duitsland vertrouwd te maken met het wapen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen hebben zondag veertien mensen gedood en 37 mensen verwond, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden van zondag waren twee kinderen en twee vrouwen, aldus het ministerie van Volksgezondheid. Israël meldt dat een van zijn soldaten is omgekomen.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De seculiere partij Fatah van de Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft de lokale verkiezingen gewonnen die zaterdag werden gehouden op de Westelijke Jordaanoever. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde resultaten.
3 uur geledenSYRACUSE (ANP/DPA) - Activisten uit diverse landen zijn vanuit Sicilië aan boord van 56 schepen met humanitaire hulp vertrokken naar de Gazastrook. Dat meldt de Global Sumud Flotilla. Volgens de organisatie is het de grootste hulpvloot die ooit heeft geprobeerd de Gazastrook te bereiken.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het vierdaagse staatsbezoek van koning Charles en koningin Camilla aan de Verenigde Staten gaat gewoon door zoals gepland. Dat heeft Buckingham Palace zondag bekendgemaakt na overleg over de planning naar aanleiding van het schietincident tijdens een mediagala waar president Donald Trump aanwezig was.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
10 uur geleden