Nieuwste Duitse mobiele artillerie naar Oekraïne
KASSEL (ANP/DPA) - Oekraïne heeft voor het eerst de beschikking over het nieuwste geschut van Duitse makelij. Het land kreeg maandag het eerste exemplaar van een nieuwe houwitser die al rijdend kan schieten. Er volgen er nog 53, heeft Duitsland beloofd.
De Duitse defensieminister Boris Pistorius droeg de RCH 155 maandag over aan de Oekraïense ambassadeur in Duitsland. Deze mobiele artillerie is minder kwetsbaar voor vijandelijk vuur, omdat zij zich tijdens het vuren uit de voeten kan maken. Er zijn maar twee militairen nodig om de houwitser te bemensen en het kanon kan ook van afstand worden bediend. Oekraïne heeft een groot tekort aan militairen en is heel zuinig op materieel en mensen.
"Dit is een signaal", zei Pistorius bij de overdracht, verwijzend naar de groeiende twijfels over de westerse steun voor Oekraïne. "Oekraïne kan op ons rekenen." Ook ambassadeur Oleksii Makejev verwees naar de afbrokkelende steun en de druk die voor Oekraïne zou dreigen om vredesoverleg aan te knopen. "We hebben geen bemiddelaars nodig, maar bondgenoten."
Het Duitse leger krijgt de RCH 155 pas later. De eerste zes vervaardigde RCH 155's worden gebruikt om Oekraïense militairen in Duitsland vertrouwd te maken met het wapen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een reeks van tien concerten. De eerste optredens zijn in september, meldt zij op Instagram.
7 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
1 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
4 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
6 uur geleden