Nieuwste Duitse mobiele artillerie naar Oekraïne
KASSEL (ANP/DPA) - Oekraïne heeft voor het eerst de beschikking over het nieuwste geschut van Duitse makelij. Het land kreeg maandag het eerste exemplaar van een nieuwe houwitser die al rijdend kan schieten. Er volgen er nog 53, heeft Duitsland beloofd.
De Duitse defensieminister Boris Pistorius droeg de RCH 155 maandag over aan de Oekraïense ambassadeur in Duitsland. Deze mobiele artillerie is minder kwetsbaar voor vijandelijk vuur, omdat zij zich tijdens het vuren uit de voeten kan maken. Er zijn maar twee militairen nodig om de houwitser te bemensen en het kanon kan ook van afstand worden bediend. Oekraïne heeft een groot tekort aan militairen en is heel zuinig op materieel en mensen.
"Dit is een signaal", zei Pistorius bij de overdracht, verwijzend naar de groeiende twijfels over de westerse steun voor Oekraïne. "Oekraïne kan op ons rekenen." Ook ambassadeur Oleksii Makejev verwees naar de afbrokkelende steun en de druk die voor Oekraïne zou dreigen om vredesoverleg aan te knopen. "We hebben geen bemiddelaars nodig, maar bondgenoten."
Het Duitse leger krijgt de RCH 155 pas later. De eerste zes vervaardigde RCH 155's worden gebruikt om Oekraïense militairen in Duitsland vertrouwd te maken met het wapen.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
4 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
7 uur geleden