Nieuwkomer BBB al in 9 provincies in coalitie, D66 slechts in 1
DEN HAAG (ANP) - De BoerBurgerBeweging (BBB) heeft in negen van de tien provincies met een nieuwe coalitie een plek gekregen in het college. Alleen in Utrecht maakt de partij, die op 15 maart voor het eerst meedeed aan de Provinciale Statenverkiezingen en overal de meeste stemmen kreeg, geen deel uit van het bestuur. In die provincie werd BBB al vroeg in het formatieproces aan de kant geschoven.
Alleen in Friesland en Noord-Brabant zijn 111 dagen na de verkiezingen de onderhandelingen nog aan de gang. In beide provincies liepen de besprekingen op het laatste moment stuk. In Friesland trok de PvdA zich terug nadat de betrokken partijen al hadden getoast op een akkoord, in Brabant kwam de BBB met extra eisen toen de onderhandelingen al min of meer afgerond waren.
De VVD maakt net als BBB in ieder geval in negen provincies deel uit van de coalitie. De VVD komt waarschijnlijk ook in Noord-Brabant in het college, de BBB in Friesland. De PvdA is in zeven provincies vertegenwoordigd in het bestuur, het CDA in zes. D66 doet voorlopig slechts in één provincie (Utrecht) mee in het college. Van de vier regeringspartijen in het kabinet-Rutte IV is D66 het minst vertegenwoordigd in de provinciebesturen. De ChristenUnie zit in drie coalities. Vooralsnog heeft alleen in Groningen een lokale partij (Groninger Belang) een plek in de coalitie verworven. In zowel Friesland als Noord-Brabant doet een lokale partij mee aan de lopende formatiebesprekingen.
PVV
De PVV heeft net als D66 en SP (in Limburg) in één provincie een plek in het college weten te bemachtigen. De PVV vormt in Flevoland een coalitie met BBB, VVD en de christelijke partijen ChristenUnie en SGP. Vooral bij de achterban en politieke prominenten van de ChristenUnie viel de samenwerking met de PVV slecht.
Limburg was op 9 juni, 86 dagen na de Provinciale Statenverkiezingen, de eerste provincie met een coalitieakkoord. Daarna volgden al snel Gelderland, Flevoland, Zeeland en Zuid-Holland. In Zuid-Holland was het formatieproces aanzienlijk sneller afgehandeld dan vier jaar geleden, toen dat proces maar liefst 168 dagen duurde. Destijds was Drenthe als eerste klaar, al na 56 dagen.
Akkoorden volgen zich op
Eind vorige maand meldde Groningen een coalitieakkoord, de afgelopen dagen volgden Utrecht en Overijssel. Dinsdag maakten Drenthe en Noord-Holland bekend dat de formatie is afgerond.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
16 uur geleden