Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwkomer BBB al in 9 provincies in coalitie, D66 slechts in 1

Nieuwkomer BBB al in 9 provincies in coalitie, D66 slechts in 1

DEN HAAG (ANP) - De BoerBurgerBeweging (BBB) heeft in negen van de tien provincies met een nieuwe coalitie een plek gekregen in het college. Alleen in Utrecht maakt de partij, die op 15 maart voor het eerst meedeed aan de Provinciale Statenverkiezingen en overal de meeste stemmen kreeg, geen deel uit van het bestuur. In die provincie werd BBB al vroeg in het formatieproces aan de kant geschoven.

Alleen in Friesland en Noord-Brabant zijn 111 dagen na de verkiezingen de onderhandelingen nog aan de gang. In beide provincies liepen de besprekingen op het laatste moment stuk. In Friesland trok de PvdA zich terug nadat de betrokken partijen al hadden getoast op een akkoord, in Brabant kwam de BBB met extra eisen toen de onderhandelingen al min of meer afgerond waren.

De VVD maakt net als BBB in ieder geval in negen provincies deel uit van de coalitie. De VVD komt waarschijnlijk ook in Noord-Brabant in het college, de BBB in Friesland. De PvdA is in zeven provincies vertegenwoordigd in het bestuur, het CDA in zes. D66 doet voorlopig slechts in één provincie (Utrecht) mee in het college. Van de vier regeringspartijen in het kabinet-Rutte IV is D66 het minst vertegenwoordigd in de provinciebesturen. De ChristenUnie zit in drie coalities. Vooralsnog heeft alleen in Groningen een lokale partij (Groninger Belang) een plek in de coalitie verworven. In zowel Friesland als Noord-Brabant doet een lokale partij mee aan de lopende formatiebesprekingen.

PVV

De PVV heeft net als D66 en SP (in Limburg) in één provincie een plek in het college weten te bemachtigen. De PVV vormt in Flevoland een coalitie met BBB, VVD en de christelijke partijen ChristenUnie en SGP. Vooral bij de achterban en politieke prominenten van de ChristenUnie viel de samenwerking met de PVV slecht.

Limburg was op 9 juni, 86 dagen na de Provinciale Statenverkiezingen, de eerste provincie met een coalitieakkoord. Daarna volgden al snel Gelderland, Flevoland, Zeeland en Zuid-Holland. In Zuid-Holland was het formatieproces aanzienlijk sneller afgehandeld dan vier jaar geleden, toen dat proces maar liefst 168 dagen duurde. Destijds was Drenthe als eerste klaar, al na 56 dagen.

Akkoorden volgen zich op

Eind vorige maand meldde Groningen een coalitieakkoord, de afgelopen dagen volgden Utrecht en Overijssel. Dinsdag maakten Drenthe en Noord-Holland bekend dat de formatie is afgerond.

Meer uit Politiek

Halsema: politie Amsterdam moest escaleren door landelijk beleid

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse politie kwam tijdens corona vaak in de positie dat er geëscaleerd moest worden, omdat de lokale driehoek landelijk beleid volgde. Dat zei burgemeester Femke Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Zij legde uit dat hoe meer beperkingen demonstranten krijgen, hoe eerder de politie moet optreden.

3 uur geleden
Halsema moest avondklok uitvoeren, 'hoe ingewikkeld ook'

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema moest de avondklok tijdens corona uitvoeren, aangezien het een landelijke maatregel was. "Hoe ingewikkeld ook", zei Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

4 uur geleden
Coronabeleid werd te repressief, vindt burgemeester Halsema

DEN HAAG (ANP) - De nadruk in het coronabeleid kwam gaandeweg te veel op repressie en handhaving te liggen, vindt burgemeester Femke Halsema van Amsterdam. "Het plaatste de overheid op een veel te harde manier tegenover een bevolking die de moed aan het verliezen was", zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

4 uur geleden
Halsema: vrije discussie over coronabeleid was niet mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Een vrije discussie over de te nemen maatregelen tegen het coronavirus was eigenlijk niet mogelijk. Daarvoor was de positie van het Outbreak Management Team (OMT) te sterk. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

5 uur geleden
Kabinet haalt eigen doelstelling om regels te verminderen niet

DEN HAAG (ANP) - Vijfhonderd overbodige regels zouden voor de zomer van dit jaar geschrapt of vereenvoudigd worden. Die belofte deed toenmalig economieminister Vincent Karremans (VVD) in september vorig jaar. Het zijn er uiteindelijk iets meer dan vierhonderd geworden, meldt zijn opvolger Heleen Herbert (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden
Eerdmans stelt kabinet voor keuze tussen PRO en JA21

EDE (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans stelt het kabinet voor de keuze: verdere samenwerking met zijn eigen partij of met het linkse PRO. "Met beide blijven samenwerken gaat niet", zei Eerdmans op het congres van zijn partij in Ede.

2 dagen geleden
Jetten betreurt afgelasting delen Veteranendag vanwege de hitte

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft op Veteranendag in Den Haag het "zo erg" genoemd dat veteranen elkaar zaterdag niet als vanouds kunnen ontmoeten. Het programma van de traditionele dag is in verband met de hitte flink uitgekleed: het defilé en de bijbehorende manifestatie op het Malieveld zijn afgelast.

2 dagen geleden