Nieuwkomer BBB al in 9 provincies in coalitie, D66 slechts in 1
DEN HAAG (ANP) - De BoerBurgerBeweging (BBB) heeft in negen van de tien provincies met een nieuwe coalitie een plek gekregen in het college. Alleen in Utrecht maakt de partij, die op 15 maart voor het eerst meedeed aan de Provinciale Statenverkiezingen en overal de meeste stemmen kreeg, geen deel uit van het bestuur. In die provincie werd BBB al vroeg in het formatieproces aan de kant geschoven.
Alleen in Friesland en Noord-Brabant zijn 111 dagen na de verkiezingen de onderhandelingen nog aan de gang. In beide provincies liepen de besprekingen op het laatste moment stuk. In Friesland trok de PvdA zich terug nadat de betrokken partijen al hadden getoast op een akkoord, in Brabant kwam de BBB met extra eisen toen de onderhandelingen al min of meer afgerond waren.
De VVD maakt net als BBB in ieder geval in negen provincies deel uit van de coalitie. De VVD komt waarschijnlijk ook in Noord-Brabant in het college, de BBB in Friesland. De PvdA is in zeven provincies vertegenwoordigd in het bestuur, het CDA in zes. D66 doet voorlopig slechts in één provincie (Utrecht) mee in het college. Van de vier regeringspartijen in het kabinet-Rutte IV is D66 het minst vertegenwoordigd in de provinciebesturen. De ChristenUnie zit in drie coalities. Vooralsnog heeft alleen in Groningen een lokale partij (Groninger Belang) een plek in de coalitie verworven. In zowel Friesland als Noord-Brabant doet een lokale partij mee aan de lopende formatiebesprekingen.
PVV
De PVV heeft net als D66 en SP (in Limburg) in één provincie een plek in het college weten te bemachtigen. De PVV vormt in Flevoland een coalitie met BBB, VVD en de christelijke partijen ChristenUnie en SGP. Vooral bij de achterban en politieke prominenten van de ChristenUnie viel de samenwerking met de PVV slecht.
Limburg was op 9 juni, 86 dagen na de Provinciale Statenverkiezingen, de eerste provincie met een coalitieakkoord. Daarna volgden al snel Gelderland, Flevoland, Zeeland en Zuid-Holland. In Zuid-Holland was het formatieproces aanzienlijk sneller afgehandeld dan vier jaar geleden, toen dat proces maar liefst 168 dagen duurde. Destijds was Drenthe als eerste klaar, al na 56 dagen.
Akkoorden volgen zich op
Eind vorige maand meldde Groningen een coalitieakkoord, de afgelopen dagen volgden Utrecht en Overijssel. Dinsdag maakten Drenthe en Noord-Holland bekend dat de formatie is afgerond.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van meerdere politieke partijen zijn woensdag offline. In de nacht van dinsdag op woensdag werd gewaarschuwd voor kwetsbaarheden in de veelgebruikte programmeertaal PHP.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende zorgwoordvoerders in de Tweede Kamer willen verandering zien in het zorgstelsel. Die herhaalde oproep doen ze nadat zorgverzekeraar DSW woensdag bekendmaakte de premie voor de basisverzekering volgend jaar met 14,75 euro per maand te verhogen. Het ministerie van Volksgezondheid ging op Prinsjesdag nog uit van een stijging van 12,50 euro per maand.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
4 dagen geleden