Nieuwe zaak van spionagesoftware bij Europees Parlement
BRUSSEL (ANP) - In een nieuwe spionagezaak in het Europees Parlement is bij twee Europarlementariërs en een staflid spionagesoftware op hun telefoon gevonden. De vondst vestigt de aandacht op de veiligheidsrisico's bij de Europese instellingen.
Beide Europarlementariërs zijn lid van de defensiecommissie van het parlement. Het gaat om het Franse liberale parlementslid Nathalie Loiseau, de voorzitter van de parlementscommissie, en de Bulgaarse sociaaldemocratische Elena Yoncheva. De zaak van Loiseau werd voor het eerst gemeld door het Franse weekblad Le Point, en daarna door nieuwssite Politico. Bij Loiseau gaat het om Pegasus-spyware van Israëlische makelij. Op Yoncheva's telefoon heeft op 30 oktober volgens ICT'ers van het Europarlement een "zware aanval" plaatsgevonden, meldt Politico. Het is nog niet duidelijk of de aanval is gelukt en met welke spyware.
De spyware werd gevonden nadat de Europarlementariërs een veiligheidscheck van hun telefoon hadden laten doen bij de ICT-afdeling van het Europees Parlement. De ICT-afdeling lanceerde de periodieke onderzoeken nadat in 2022 al een zaak met spionage-software speelde. Toen bleek dat leden van de Catalaanse politieke groep die onafhankelijkheid van Catalonië nastreeft werden gevolgd met Pegasus en Candiru, twee types van spionagesoftware. Uit onderzoek bleek later dat onder meer de regeringen van Spanje, Griekenland, Hongarije en Polen hacking-apparatuur hadden geplaatst om mensen te volgen.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
4 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
6 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
6 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
7 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
9 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
10 uur geleden