Nieuwe zaak van spionagesoftware bij Europees Parlement
BRUSSEL (ANP) - In een nieuwe spionagezaak in het Europees Parlement is bij twee Europarlementariërs en een staflid spionagesoftware op hun telefoon gevonden. De vondst vestigt de aandacht op de veiligheidsrisico's bij de Europese instellingen.
Beide Europarlementariërs zijn lid van de defensiecommissie van het parlement. Het gaat om het Franse liberale parlementslid Nathalie Loiseau, de voorzitter van de parlementscommissie, en de Bulgaarse sociaaldemocratische Elena Yoncheva. De zaak van Loiseau werd voor het eerst gemeld door het Franse weekblad Le Point, en daarna door nieuwssite Politico. Bij Loiseau gaat het om Pegasus-spyware van Israëlische makelij. Op Yoncheva's telefoon heeft op 30 oktober volgens ICT'ers van het Europarlement een "zware aanval" plaatsgevonden, meldt Politico. Het is nog niet duidelijk of de aanval is gelukt en met welke spyware.
De spyware werd gevonden nadat de Europarlementariërs een veiligheidscheck van hun telefoon hadden laten doen bij de ICT-afdeling van het Europees Parlement. De ICT-afdeling lanceerde de periodieke onderzoeken nadat in 2022 al een zaak met spionage-software speelde. Toen bleek dat leden van de Catalaanse politieke groep die onafhankelijkheid van Catalonië nastreeft werden gevolgd met Pegasus en Candiru, twee types van spionagesoftware. Uit onderzoek bleek later dat onder meer de regeringen van Spanje, Griekenland, Hongarije en Polen hacking-apparatuur hadden geplaatst om mensen te volgen.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
3 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
4 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
7 uur geleden