Nieuwe zaak van spionagesoftware bij Europees Parlement
BRUSSEL (ANP) - In een nieuwe spionagezaak in het Europees Parlement is bij twee Europarlementariërs en een staflid spionagesoftware op hun telefoon gevonden. De vondst vestigt de aandacht op de veiligheidsrisico's bij de Europese instellingen.
Beide Europarlementariërs zijn lid van de defensiecommissie van het parlement. Het gaat om het Franse liberale parlementslid Nathalie Loiseau, de voorzitter van de parlementscommissie, en de Bulgaarse sociaaldemocratische Elena Yoncheva. De zaak van Loiseau werd voor het eerst gemeld door het Franse weekblad Le Point, en daarna door nieuwssite Politico. Bij Loiseau gaat het om Pegasus-spyware van Israëlische makelij. Op Yoncheva's telefoon heeft op 30 oktober volgens ICT'ers van het Europarlement een "zware aanval" plaatsgevonden, meldt Politico. Het is nog niet duidelijk of de aanval is gelukt en met welke spyware.
De spyware werd gevonden nadat de Europarlementariërs een veiligheidscheck van hun telefoon hadden laten doen bij de ICT-afdeling van het Europees Parlement. De ICT-afdeling lanceerde de periodieke onderzoeken nadat in 2022 al een zaak met spionage-software speelde. Toen bleek dat leden van de Catalaanse politieke groep die onafhankelijkheid van Catalonië nastreeft werden gevolgd met Pegasus en Candiru, twee types van spionagesoftware. Uit onderzoek bleek later dat onder meer de regeringen van Spanje, Griekenland, Hongarije en Polen hacking-apparatuur hadden geplaatst om mensen te volgen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
4 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
5 uur geleden