Nieuwe tussenstand Giro555 bedraagt 160,8 miljoen euro
DEN HAAG (ANP) - De landelijke inzamelingsactie voor Oekraïne heeft tot nu tot 160,8 miljoen euro opgeleverd. Dat is ruim 10 miljoen meer dan de vorige tussenstand op 18 maart. De teller van Giro555 staat zondag op 160.849.047 euro.
"We zijn ontzettend geraakt door de enorme geefbereidheid van Nederland. Ondanks dat de landelijke actiedag op radio en tv alweer een maand geleden is, komt er nog steeds heel veel geld binnen op de rekening van Giro555. Iedereen wil helpen, of het nou schoolklassen, multinationals of sportverenigingen zijn. Dat is heel bijzonder om te zien", zegt actievoorzitter Kees Zevenbergen van Giro555.
De landelijke actie voor Oekraïne is de op een na succesvolste Giro555-actie ooit. Alleen de inzameling voor de slachtoffers van de tsunami in Azië in 2004 leverde meer op (208,3 miljoen euro).
Ondersteuning
De hulpverlening in en rond Oekraïne is in volle gang. De donaties worden direct ingezet. De elf samenwerkende hulporganisaties zorgen ervoor dat mensen in Oekraïne en buurlanden eten, water, medicijnen en onderdak krijgen. Er is ondersteuning bij evacuaties en bij het verlenen van medische zorg. Ook wordt er psychosociale hulp geboden en worden plekken ingericht waar kinderen veilig zijn.
In Polen verstrekt CARE onder meer contant geld aan Oekraïense vluchtelingen, zodat zij zelf bijvoorbeeld medicijnen en eten kunnen aanschaffen. Cordaid transporteert vanuit Nederland generatoren die werken op zonne-energie, zodat Oekraïners weer gebruik kunnen maken van stroom. Kerk in Actie laat onder meer voedsel en medicijnen naar Oekraïne transporteren. Oxfam Novib ontfermt zich over vluchtelingen in de buurlanden van Oekraïne en zorgt voor voldoende schoon drinkwater en sanitaire voorzieningen.
Psychosociale hulp
Plan International biedt medische en psychosociale hulp aan meisjes, vrouwen en hun families. Het Rode Kruis ondersteunt ontheemden in de getroffen regio’s met noodopvang, gezondheidszorg en geld. Save the Children en World Vision hebben onder meer in Roemenië kindvriendelijke ruimtes ingericht waar kinderen kunnen spelen en ondersteuning krijgen bij het verwerken van hun trauma's. Stichting Vluchteling maakt onder andere medicijntransporten mogelijk naar zes ziekenhuizen in Oekraïne. Terre des Hommes ondersteunt met War Child lokale organisaties in Moldavië die moeders en hun kinderen bijstaan met psychosociale zorg.
UNICEF helpt kwetsbare gezinnen financieel. Deze week is de kinderrechtenorganisatie gestart met het overmaken van geld aan 50.000 gezinnen.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een gesloten cultuur en gebrek aan toezicht van buitenaf maakten het mogelijk dat kindermishandeling en -misbruik lange tijd konden voortduren in het Jeugddorp De Glind in Gelderland. Tot die conclusie komen onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ze constateren dat het ook nu nog aan openheid schort bij zorgorganisatie Pluryn.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt carnavalsvierders voor een koud weekend. De hulporganisatie roept feestvierders daarom op goed op elkaar te letten. Tijdens carnaval zet het Rode Kruis meer dan 820 vrijwilligers in op bijna tachtig evenementen voor eerste hulp.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie wil treinstellen kopen om ze om te bouwen tot gewondentreinen, een soort rijdende hospitaals. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van de Telegraaf. De aanschaf is volgens de krijgsmacht nodig om in geval van een gewapend conflict waar Nederlandse militairen bij betrokken zijn, snel gewonden te kunnen repatriëren.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Zeker twintig actievoerders van Greenpeace hebben donderdagochtend het hoofdgebouw van Lelystad Airport bezet, als tegengeluid op de coalitieplannen van D66, VVD en CDA om het vliegveld te gaan gebruiken voor burgerluchtvaart. Ze blijven "zo lang als nodig, tot het kabinet de plannen intrekt", aldus een woordvoerder.
2 uur geledenHOEVELAKEN (ANP) - Meld Misdaad Anoniem heeft in 2025 een recordaantal anonieme tips binnengekregen. Het meldpunt stuurde 32.007 meldingen door naar de politie, gemeenten en opsporingsdiensten. Dat is een stijging van 32 procent ten opzichte van een jaar eerder.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de nieuwe regels van het Europese Asiel- en Migratiepact dreigen asielkinderen opgesloten te worden in een detentiecentrum in Zeist. Die Nederlandse maatregel kan veel schade aanrichten en moet voorkomen worden, waarschuwt VluchtelingenWerk Nederland (VWN).
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het aantal gemeenteraadsleden dat agressie, intimidatie of geweld ervoer, is de afgelopen vier jaar ruim verdubbeld. Een derde van de raadsleden gaf in een enquête aan dit te ervaren, waar dat voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2022 bij 15 procent speelde. Van hen geeft 30 procent aan dat dit invloed heeft op hun functioneren.
4 uur geleden