Nieuwe tussenstand Giro555 bedraagt 160,8 miljoen euro
DEN HAAG (ANP) - De landelijke inzamelingsactie voor Oekraïne heeft tot nu tot 160,8 miljoen euro opgeleverd. Dat is ruim 10 miljoen meer dan de vorige tussenstand op 18 maart. De teller van Giro555 staat zondag op 160.849.047 euro.
"We zijn ontzettend geraakt door de enorme geefbereidheid van Nederland. Ondanks dat de landelijke actiedag op radio en tv alweer een maand geleden is, komt er nog steeds heel veel geld binnen op de rekening van Giro555. Iedereen wil helpen, of het nou schoolklassen, multinationals of sportverenigingen zijn. Dat is heel bijzonder om te zien", zegt actievoorzitter Kees Zevenbergen van Giro555.
De landelijke actie voor Oekraïne is de op een na succesvolste Giro555-actie ooit. Alleen de inzameling voor de slachtoffers van de tsunami in Azië in 2004 leverde meer op (208,3 miljoen euro).
Ondersteuning
De hulpverlening in en rond Oekraïne is in volle gang. De donaties worden direct ingezet. De elf samenwerkende hulporganisaties zorgen ervoor dat mensen in Oekraïne en buurlanden eten, water, medicijnen en onderdak krijgen. Er is ondersteuning bij evacuaties en bij het verlenen van medische zorg. Ook wordt er psychosociale hulp geboden en worden plekken ingericht waar kinderen veilig zijn.
In Polen verstrekt CARE onder meer contant geld aan Oekraïense vluchtelingen, zodat zij zelf bijvoorbeeld medicijnen en eten kunnen aanschaffen. Cordaid transporteert vanuit Nederland generatoren die werken op zonne-energie, zodat Oekraïners weer gebruik kunnen maken van stroom. Kerk in Actie laat onder meer voedsel en medicijnen naar Oekraïne transporteren. Oxfam Novib ontfermt zich over vluchtelingen in de buurlanden van Oekraïne en zorgt voor voldoende schoon drinkwater en sanitaire voorzieningen.
Psychosociale hulp
Plan International biedt medische en psychosociale hulp aan meisjes, vrouwen en hun families. Het Rode Kruis ondersteunt ontheemden in de getroffen regio’s met noodopvang, gezondheidszorg en geld. Save the Children en World Vision hebben onder meer in Roemenië kindvriendelijke ruimtes ingericht waar kinderen kunnen spelen en ondersteuning krijgen bij het verwerken van hun trauma's. Stichting Vluchteling maakt onder andere medicijntransporten mogelijk naar zes ziekenhuizen in Oekraïne. Terre des Hommes ondersteunt met War Child lokale organisaties in Moldavië die moeders en hun kinderen bijstaan met psychosociale zorg.
UNICEF helpt kwetsbare gezinnen financieel. Deze week is de kinderrechtenorganisatie gestart met het overmaken van geld aan 50.000 gezinnen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Tienduizenden middelbare scholieren krijgen de komende week les over online seksualiteit en over sexting, waarbij jongeren seksueel getinte foto's en berichten naar elkaar sturen. De jaarlijkse Week van de Liefde gaat ook over de invloed van sociale media op het zelfbeeld van jongeren. Zeker 350 middelbare scholen doen mee. Volgens organisator Soa Aids Nederland is dat een record.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Holland en het westelijke Waddengebied komt ook maandagochtend plaatselijk weer dichte mist voor. Zaterdag en zondag gaf het KNMI ook al code geel af voor dichte mist in het midden en noorden van het land. Die waarschuwing blijft voor het noordwesten tot zeker maandagochtend 08.00 uur van kracht.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Op de Quinten Matsyslaan in Eindhoven heeft zondagavond een steekpartij plaatsgevonden. Daarbij raakte een jongeman gewond aan zijn been. Dat meldt de politie Oost-Brabant op X. Rond 23.40 uur kwam er een melding binnen van de steekpartij.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum heeft in het openingsweekend op de nieuwe locatie in Pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid ruim 5000 bezoekers getrokken, meldt een woordvoerder van het museum.
12 uur geledenDE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.
1 dag geleden