Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe torens van Sagrada Familia voor het eerst verlicht

Nieuwe torens van Sagrada Familia voor het eerst verlicht

BARCELONA (ANP) - De twee nieuwste torens van de Sagrada Familie in Barcelona zijn vrijdagavond voor het eerst verlicht. Daarmee komt de wereldberoemde basiliek van architect Antoni Gaudí na 140 jaar weer een stapje dichterbij voltooiing.

Bovenop de pas afgeronde torens staan een os en een leeuw. Die staan symbool voor de evangelisten Lucas en Marcus. De lampen gingen aan na een kerstconcert in de Sagrada Familia en zullen tot en met 8 januari elke avond branden, als onderdeel van de kerstfestiviteiten.

Het is niet duidelijk wanneer de basiliek helemaal klaar is. Er werd gestreefd naar een opleverdatum in 2026, precies honderd jaar na Gaudí's overlijden, maar dat doel is als gevolg van de coronapandemie niet langer haalbaar. Hoewel het gebouw nog niet af is, trekt het elk jaar miljoenen bezoekers.

Heilige Maagd Maria

Drie van de zes centrale torens zijn nu klaar. De toren ter ere van de Heilige Maagd Maria, met een ster op de top, werd een jaar geleden opgeleverd. In 2023 moeten de torens voor de evangelisten Matteüs en Johannes voltooid zijn. Op die toppen komen een engel en een adelaar. De bouw van de Jezus Christustoren wordt naar verwachting in 2026 afgerond. Die wordt 172,5 meter hoog en maakt van de Sagrada Familia het hoogste gebouw in Barcelona.

De eerste steen van de Sagrada Familia werd in 1882 gelegd. Architect Gaudí raakte er pas een jaar later bij betrokken en werkte aan de kerk totdat hij ruim veertig jaar later stierf. Het project is om diverse redenen nog steeds niet afgerond. De bouw heeft vertraging opgelopen door onder meer financiële problemen en vandalisme tijdens de Spaanse burgeroorlog.

Meer uit Buitenland

Zelensky: complexe aanval op Oekraïne op verkiezingsdag VS

KYIV (ANP) - Oekraïne is in de nacht van maandag op dinsdag doelwit geworden van een "complexe, enorme aanval" door Rusland, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem was de aanval vooral gericht op belangrijke infrastructuur, en met name op de energievoorziening. Er zijn ook slachtoffers gevallen, aldus de president. "Het is heel veelzeggend dat dit alles gebeurt op de dag van de Amerikaanse congresverkiezingen."

1 uur geleden
Woonprotestkamp in centrum van Madrid ontruimd

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse politie heeft een protestkamp in Madrid ontmanteld. Het kamp op het centrale plein in de stad was opgericht uit protest tegen het woningtekort en de huurprijzen. Volgens het stadsbestuur is de ontruiming vreedzaam verlopen, maar de activisten spreken van een "gewelddadige politieoperatie".

2 uur geleden
WSJ: VS voeren aanvallen uit op Iraans eiland Qeshm

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).

8 uur geleden
VS: volgende week trilaterale gesprekken met Oekraïne en Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".

9 uur geleden
Aantal burgerdoden door aanval Rusland op Oekraïens dorp loopt op

KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.

9 uur geleden
Rechter: Californië beslist zelf over check rond stembiljetten

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.

12 uur geleden
Zelensky waarschuwt voor Russische aanvallen tijdens midterms

KYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.

13 uur geleden