Nieuwe topman Bundesbank waarschuwt ECB voor recordinflatie
FRANKFURT (ANP/AFP) - De Europese Centrale Bank moet bij de uitvoering van het monetaire beleid "op haar hoede blijven" voor de recordinflatie in de eurozone. Dat zei de nieuwe president Joachim Nagel van de Bundesbank bij het afscheid van zijn voorganger Jens Weidmann.
"Het risico op dit moment is dat de inflatie langer hoog blijft dan momenteel wordt verwacht", waarschuwde de nieuwe baas van de Duitse centrale bank. Als lid van de raad van bestuur van de ECB is Nagel medeverantwoordelijk voor het formuleren van het antwoord van de centrale bank op de stijgende inflatie in de eurozone, die in december 5 procent bedroeg. Dat is het hoogste niveau ooit en ruim boven de doelstelling van 2 procent van de ECB. De inflatie wordt aangejaagd door het economische herstel van de coronacrisis, de hoge gasprijzen en de toeleveringsproblemen.
Tijdens de laatste beleidsvergadering in december besloot het 25-koppige beleidsbepalende comité van de ECB tot een "stapsgewijze" vermindering van het omvangrijke opkoopprogramma van obligaties, waarmee de economie in het eurogebied tijdens de coronacrisis werd ondersteund.
Knelpunten
De bezorgdheid dat het snelle tempo van prijsstijgingen zou kunnen aanhouden neemt echter toe, aangezien de knelpunten in het aanbod die de inflatie hebben veroorzaakt, geen tekenen van versoepeling vertonen en geopolitieke conflicten de energiekosten verder dreigen op te drijven.
ECB-president Christine Lagarde, die ook aanwezig was bij het afscheid van Weidmann, verklaarde dat de centrale bank "een draaiboek heeft voor hoe te reageren als de inflatie in beide richtingen afwijkt van ons doel". De ECB en de Bundesbank zijn het vaak oneens over het te voeren monetaire beleid, waarbij de Duitse centrale bank regelmatig pleitte voor een minder uitbundig stimuleringsbeleid als antwoord op crises.
Zonder compromissen
In de context van onzekerheid zou de ECB "haar primaire doelstelling van prijsstabiliteit moeten volgen zonder compromissen, en in het bijzonder zonder rekening te houden met de financieringskosten van lidstaten", zei voormalig Bundesbank-topman Weidmann. De hoge overheidsschuld, die tijdens de pandemie alleen maar is gestegen, vormt volgens Weidmann een "groot risico voor het monetaire beleid".
Nagel verklaarde de lijn van de Bundesbank te volgen, waarbij hij benadrukte dat het stimuleringsbeleid van de ECB niet "te lang" moet doorgaan.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - In 2025 bedroeg het woningtekort in Nederland 4,8 procent van de woningvoorraad. Doordat er afgelopen jaar meer huishoudens zijn bijgekomen dan de stijging van de woningvoorraad, is het woningtekort opgelopen tot ongeveer 410.000 woningen. Dat meldt adviesbureau Capital Value in het jaarlijkse rapport over de woningmarkt.
36 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver lieten dinsdag voorzichtig herstel zien van de enorme prijsdalingen eerder. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) steeg in Singapore met ruim 4 procent tot meer dan 4800 dollar en zilver werd 7 procent duurder op ruim 82 dollar. Waarschijnlijk slaan koopjesjagers hun slag door te profiteren van de fors lagere prijzen.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Verf- en coatingconcern AkzoNobel heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar minder verf en coatings verkocht. De onderneming wijt dat onder andere aan "macro-economische onzekerheid" in Noord-Amerika. Het bedrijf achter merken als Flexa en Sikkens werd tegelijkertijd winstgevender dankzij kostenbesparingen, waarbij vorig jaar 1800 banen verloren gingen.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Verenigde Staten groeiden vorig jaar uit tot de belangrijkste markt voor chocolademaker Tony's Chocolonely. Dit gebeurde ondanks de handelsoorlog die president Donald Trump ontketende door tal van landen importheffingen op te leggen. Het snelgroeiende Nederlandse bedrijf had ook last van stijgende cacaoprijzen en twee terugroepacties. Daardoor zag Tony's zich genoodzaakt de prijzen extra te verhogen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkopen van nieuwe auto's in Nederland zakken dit jaar iets terug, na de kleine groei in 2025. Dit verwacht ING Research.
6 uur geledenHAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.
9 uur geleden