Nieuwe topman Bundesbank waarschuwt ECB voor recordinflatie
FRANKFURT (ANP/AFP) - De Europese Centrale Bank moet bij de uitvoering van het monetaire beleid "op haar hoede blijven" voor de recordinflatie in de eurozone. Dat zei de nieuwe president Joachim Nagel van de Bundesbank bij het afscheid van zijn voorganger Jens Weidmann.
"Het risico op dit moment is dat de inflatie langer hoog blijft dan momenteel wordt verwacht", waarschuwde de nieuwe baas van de Duitse centrale bank. Als lid van de raad van bestuur van de ECB is Nagel medeverantwoordelijk voor het formuleren van het antwoord van de centrale bank op de stijgende inflatie in de eurozone, die in december 5 procent bedroeg. Dat is het hoogste niveau ooit en ruim boven de doelstelling van 2 procent van de ECB. De inflatie wordt aangejaagd door het economische herstel van de coronacrisis, de hoge gasprijzen en de toeleveringsproblemen.
Tijdens de laatste beleidsvergadering in december besloot het 25-koppige beleidsbepalende comité van de ECB tot een "stapsgewijze" vermindering van het omvangrijke opkoopprogramma van obligaties, waarmee de economie in het eurogebied tijdens de coronacrisis werd ondersteund.
Knelpunten
De bezorgdheid dat het snelle tempo van prijsstijgingen zou kunnen aanhouden neemt echter toe, aangezien de knelpunten in het aanbod die de inflatie hebben veroorzaakt, geen tekenen van versoepeling vertonen en geopolitieke conflicten de energiekosten verder dreigen op te drijven.
ECB-president Christine Lagarde, die ook aanwezig was bij het afscheid van Weidmann, verklaarde dat de centrale bank "een draaiboek heeft voor hoe te reageren als de inflatie in beide richtingen afwijkt van ons doel". De ECB en de Bundesbank zijn het vaak oneens over het te voeren monetaire beleid, waarbij de Duitse centrale bank regelmatig pleitte voor een minder uitbundig stimuleringsbeleid als antwoord op crises.
Zonder compromissen
In de context van onzekerheid zou de ECB "haar primaire doelstelling van prijsstabiliteit moeten volgen zonder compromissen, en in het bijzonder zonder rekening te houden met de financieringskosten van lidstaten", zei voormalig Bundesbank-topman Weidmann. De hoge overheidsschuld, die tijdens de pandemie alleen maar is gestegen, vormt volgens Weidmann een "groot risico voor het monetaire beleid".
Nagel verklaarde de lijn van de Bundesbank te volgen, waarbij hij benadrukte dat het stimuleringsbeleid van de ECB niet "te lang" moet doorgaan.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
9 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
11 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
13 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
14 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
15 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
1 dag geleden