Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe techniek stuurt benen dwarslaesie-patiënt via hersenen aan

Nieuwe techniek stuurt benen dwarslaesie-patiënt via hersenen aan

NIJMEGEN (ANP) - De Sint Maartenskliniek in Nijmegen verwacht veel van een nieuwe techniek om iemand met een dwarslaesie de benen aan te laten sturen vanuit de hersenen. Dat zegt de instelling op basis van de resultaten die met speciale implantaten zijn bereikt bij de 40-jarige Nederlander Gert-Jan Oskam. Nadat hij in 2011 een dwarslaesie had opgelopen door een ongeluk met de fiets, werd aanvankelijk gedacht dat hij alleen nog een arm kon bewegen. Inmiddels kan hij met een rollator enigszins uit de voeten.

"De twee implantaten op de hersenen registreren als Oskam wil gaan lopen. Vervolgens gaat het signaal via een computer naar het implantaat op zijn ruggenmerg, dat zijn beenspieren activeert. Hierdoor komt het lopen een stap dichterbij natuurlijke aansturing", aldus de Nijmeegse kliniek. Ilse van Nes, revalidatiearts bij de Sint Maartenskliniek, is "heel hoopvol dat deze technologie in de toekomst voor een bredere patiëntengroep kan worden toegepast".

De aanpak werd ontwikkeld door de Zwitserse neurowetenschapper Grégoire Courtine en medisch technologiebedrijf ONWARD. De dwarslaesie-afdeling van de Sint Maartenskliniek, waar Oskam belandde voor revalidatie, deed mee aan het onderzoek.

In 2016 kreeg Oskam van Courtine al een implantaat in het ruggenmerg, dat zijn benen aanstuurde via zenuwprikkels. Hierdoor kwam Oskam al met behulp van elleboogkrukken een beetje op de been. Recenter kreeg hij de implantaten in de hersenen. Oskam is er blij mee: "Het systeem biedt veel mogelijkheden en helpt me om zelfstandiger te kunnen lopen."

Meer uit Gezond

Onderzoek NFI naar ophelderen sterfgevallen door pijnstillers

DEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.

2 dagen geleden
'Beduidend meer letsel' op spoedeisende hulp door gladheid

UTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.

4 dagen geleden
Meer waterpokken bij kinderen dan gebruikelijk in winter

UTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.

1 week geleden
Hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren op spoedeisende hulp

AMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.

1 week geleden
Plastisch chirurgen behandelden 93 vuurwerkslachtoffers

UTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.

1 week geleden
Medicijntekorten in 2025 met ongeveer een derde gedaald

DEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.

2 weken geleden
Onderzoek: nog veel onduidelijkheid over vergoedingen ggz in 2026

DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.

2 weken geleden