
Nieuwe stroomkabel tussen Nederland en Verenigd Koninkrijk
OOSTENDE (ANP) - Er komt een nieuwe elektriciteitsverbinding tussen Nederland en het Verenigd Koninkrijk, waaraan voor het eerst ook een Nederlands offshorewindpark direct wordt gekoppeld. De onderzeese kabel, LionLink, met een lengte van circa 250 kilometer zal rond 2030 2 miljoen huishoudens van stroom kunnen voorzien. Dat zullen minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) en zijn Britse collega Grant Shapps op een Noordzeetop in het Belgische Oostende maandagmiddag aankondigen.
De nieuwe gelijkstroomkabel wordt ontwikkeld door landelijk netbeheerder TenneT en het Britse National Grid. "De Noordzee wordt de grootste leverancier van groene elektriciteit voor Nederland en grote delen van Europa", zegt minister Jetten. "Nauwe samenwerking bij windenergie op zee en onderlinge verbindingen tussen Noordzeelanden zijn daarbij essentieel."
LionLink kan volgens de bewindsman bijna 2 gigawatt aan elektriciteit leveren aan beide landen, "genoeg om 2 miljoen huishoudens van stroom te voorzien". De nieuwe verbinding is ook bedoeld om de CO2-uitstoot te verminderen, verhoogt de energie-onafhankelijkheid in Europa en vergroot leveringszekerheid. "Als er bijvoorbeeld een overschot aan windenergie is, kan dit onmiddellijk gedeeld worden met landen met een stroomtekort, en vice versa", aldus Jetten. Het koppelen van windparken op zee via de eerste grensoverschrijdende gelijkstroomkabel van deze omvang is een nieuwe stap naar een geïntegreerd netwerk op zee in de Noordzee.
Nederland zal in 2030 circa 21 gigawatt aan windenergie op zee hebben gerealiseerd en onderzoekt of 50 GW in 2040 en 72 GW in 2050 haalbaar zijn, ook gezien de fysieke ruimte en ecologische impact.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft vrijdagmiddag op het TT Circuit in Assen de training in de Moto2-klasse afgevlagd. De koning was bij de sessie aanwezig ter ere van honderd jaar TT in Assen.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Terrorisme is in de eerste plaats een "probleem van eigen bodem". Dat is de conclusie van een onderzoek naar verbanden tussen migratie en terrorisme. Vergeleken met het aantal asielaanvragen in Europa is het aantal migranten dat in verband wordt gebracht met radicalisering of aanslagen "oneindig klein". Justitie- en migratieminister David van Weel (VVD) heeft het rapport vrijdag met de Tweede Kamer gedeeld.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de wegen in en rond Amsterdam is het vrijdagmiddag erg druk door de afsluiting van de A10 aan de zuidkant van de stad. De wegwerkzaamheden veroorzaken volgens de ANWB "heel veel vertraging" op de wegen rond de hoofdstad.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam gelden in ieder geval maandag en dinsdag extra maatregelen voor dak- en thuisloze mensen door de verwachte hoge temperaturen. Dat meldt de gemeente. Dak- en thuisloze mensen kunnen overdag gebruikmaken van inloophuizen met extra verruimde openingstijden. Daar is beschutting en zijn water en zonnebrand beschikbaar.
2 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan is vanaf zondag van kracht voor Limburg en Noord-Brabant. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) meldt vrijdag na overleg met het KNMI te hebben besloten het hitteplan voor de twee provincies te activeren. Mogelijk wordt de activering van het Nationaal Hitteplan begin volgende week uitgebreid naar het hele land.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - In aanloop naar volgende week stijgt de temperatuur naar zomerse tot mogelijk tropische waarden, meldt Weeronline. In het zuiden en zuidoosten worden temperaturen van rond de 30 graden verwacht. De kans op een regionale hittegolf neemt daardoor toe.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD in Zuid-Holland heeft voorgesteld om 100 miljoen euro vrij te maken voor maatregelen om ruimte te maken op het provinciale stroomnet. Volgens de fractie is dat geld noodzakelijk om in de komende vier jaar netcongestie aan te pakken. De VVD wil op 9 juli, als de Provinciale Staten de voorjaarsnota vaststellen, 100 miljoen uit de algemene reserves halen om het plan te bekostigen.
3 uur geleden