Nieuwe stichting komt op voor rechten 'kinderen van de staat'
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe stichting Recht Kinderen van de Staat biedt juridische hulp aan onder anderen kinderen en ouders die tegen problemen aanlopen in de jeugdzorg. Daarmee willen de initiatiefnemers enkele lacunes in het rechtssysteem aanpakken, maakten ze bekend op een persconferentie in Den Haag op de Internationale Dag van de Rechten van het Kind.
"De jeugdzorg in Nederland is een treinbotsing in slow motion", zei ondernemer en investeerder Martijn van Rheenen, die zelf als kind te maken had met jeugdzorg. Hij begon de stichting naar aanleiding van het vorig jaar verschenen boek Kinderen van de Staat van auteur Hélène van Beek. Zij vroeg hem voordat ze in december 2022 overleed om juridische opvolging te geven aan haar werk.
Hij benadrukt dat de stichting niet alleen is bedoeld voor ouders en kinderen, maar ook voor bijvoorbeeld medewerkers in jeugdzorginstellingen. Hij doelde daarbij op medewerkers die vinden dat er iets moet veranderen, maar dat niet durven te zeggen omdat ze bang zijn voor de gevolgen daarvan.
Wachtlijstproblematiek
Dat de problemen in de jeugdzorg groot zijn, werd volgens Van Rheenen eerder dit jaar duidelijk toen Nederland zakte van de vierde naar de twintigste plaats op de ranglijst van kinderrechtenorganisatie KidsRights. Dit onder meer vanwege de lange wachtlijsten in de jeugdzorg en jeugdbescherming.
Advocaat Reinier Feiner, specialist op het gebied van het jeugdrecht, steunt de stichting. Hij schreef in 2008 een brandbrief over de problemen in de jeugdzorg, maar vindt dat er sindsdien onvoldoende is veranderd. Zo is de wachtlijstproblematiek, waardoor gemeenten vaak niet in staat zijn voldoende jeugdzorg te verlenen, volgens de advocaat in strijd met de Jeugdwet.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
5 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
5 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
12 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
13 uur geleden