Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe staking rijksambtenaren, bijeenkomsten door hele land

Nieuwe staking rijksambtenaren, bijeenkomsten door hele land

DEN HAAG (ANP) - Rijksambtenaren voeren met een landelijke staking op 14 april opnieuw actie tegen de zogeheten nullijn. Ze leggen dan door heel het land het werk neer, melden de vakbonden. Tijdens de stakingsdag worden bijeenkomsten georganiseerd in Groningen, Utrecht, Apeldoorn, Rotterdam, Eindhoven, Amsterdam en Maastricht.

De rijksambtenaren voeren al langer actie tegen de nullijn: ze krijgen dit jaar geen salarisverhoging en geen inflatiecorrectie. Daardoor gaan alle 160.000 medewerkers van het Rijk er in koopkracht op achteruit, stellen de vakbonden.

De vakbonden benadrukken dat vooral uitvoeringsorganisaties van het Rijk, zoals DUO, Rijkswaterstaat en de Dienst Justitiële Inrichtingen "hard worden geraakt door de nullijn". Binnen deze organisaties is er een hoge werkdruk en zijn er personeelstekorten. Het uitblijven van salarisverhoging maakt het bovendien moeilijker om personeel aan te trekken en te behouden, waardoor de dienstverlening verder onder druk komt te staan, redeneren de vakbonden.

'Gebrek aan respect'

Rijksambtenaren voerden al eerder actie tegen de nullijn. Begin deze maand organiseerde vakbond FNV een grote stakingsbijeenkomst in Den Haag, waar de nieuwe landelijke staking al werd aangekondigd. Eerder voerden douaniers op Schiphol al actie en legden rijksambtenaren in het oosten van het land het werk neer. Dat de eerdere acties nog geen effect hebben gehad, getuigt volgens de vakbonden van "een schrijnend gebrek aan respect voor de mensen die het land draaiend houden".

Bij de eerdere stakingen waren rijksdiensten niet of slechter bereikbaar. Enkele grote slachthuizen bleven een dag dicht, omdat ook toezichthouders van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) het werk hadden neergelegd.

Impact

De staking wordt georganiseerd door vakbonden FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid.

Over de impact van de landelijke actie van 14 april kan een woordvoerder nog niet veel zeggen. Daar wordt meer over duidelijk wanneer de stakingen dichterbij komen, legt hij uit. Maar omdat alle vakbonden aan deze staking meedoen, verwacht hij wel meer gevolgen dan bij vorige acties.

Loonsverhoging

Rijksambtenaren kregen in juli 2024, bij de vorige cao, die van 1 juli 2024 tot eind 2025 liep, een loonsverhoging van 8,5 procent en structureel 50 euro per maand bovenop hun salaris. Daarnaast kregen ze een eenmalige uitkering als compensatie voor inflatie.

Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties komt later op de dag met een reactie op de staking, meldt een woordvoerster.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

8 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

11 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

12 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

13 uur geleden
Duitse luchtvaart boos dat Berlijn Emirates meer vluchten belooft

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.

14 uur geleden
Wall Street hoger na resultaten Oracle en inflatiecijfers VS

NEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.

15 uur geleden
Top tien rijkste mensen nu uitsluitend Amerikanen, zegt Bloomberg

NEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.

15 uur geleden