Nieuwe sancties VS mikken op Russisch militair-industrieel complex
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een nieuwe ronde sancties tegen Rusland afgekondigd. Die zijn ditmaal gericht op het huurlingenleger de Wagner Groep en het Russisch "militair-industrieel complex". Dat wil zeggen dat de Amerikanen met de sancties iedereen willen aanpakken die belang heeft bij de oorlog in Oekraïne en de grote industrie die daar achter schuilgaat.
De sancties moeten de Russische "oorlogsmachine doen haperen" en ervoor zorgen dat Moskou slechter in staat is de troepen te bewapenen, aldus minister van Financiën Janet Yellen. De sancties gelden bijvoorbeeld een Russisch technologiebedrijf en een Chinees satellietbedrijf, dat Wagner met beelden zou helpen bij de strijd om Bachmoet. Door de sancties mogen Amerikaanse bedrijven geen zaken meer doen met die bedrijven. Ook individuen die banden met Wagner of de oprichter Jevgeni Prigozjin hebben zijn gesanctioneerd.
Het 'militair-industrieel complex' is een term die stamt uit het begin van de Koude Oorlog en werd vooral bekend door president Dwight Eisenhower. Hij wees in zijn afscheidsboodschap op de vervlechting van de wapenindustrie, het leger en Amerikaanse leiders. Eisenhower waarschuwde voor de invloed van die verschillende groepen die belang hebben bij zo veel mogelijk oorlogvoering.
Vorige week werd al aangekondigd dat de Amerikanen het Wagner-privéleger als internationale criminele organisatie wilden kwalificeren. De groep heeft dat stempel met deze sancties ook formeel gekregen. De VS rechtvaardigen die beslissing door niet alleen te wijzen op de bloedige strijd in het oosten van Oekraïne, maar ook op de misdaden die Wagner pleegt in Afrika. De huurlingen zouden onder andere in Mali en de Centraal Afrikaanse Republiek verantwoordelijk zijn voor massa-executies en verkrachtingen.
Meer uit Buitenland
KIDAL (ANP/AFP) - Opstandelingen en troepen van de Malinese overheid zijn in de noordelijke stad Kidal weer met elkaar in gevecht geraakt. Zaterdag openden jihadisten en rebellen op verschillende plekken in Mali de aanval. Deze zondag claimen opstandelingen dat ze Kidal in handen hebben.
50 minuten geledenKYIV (ANP) - Rusland brengt de wereld veertig jaar na de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl weer op de rand van een nieuwe ramp, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Russische drones bedreigen volgens hem de centrale. "De wereld mag dit nucleaire terrorisme niet laten voortduren en de beste manier is door Rusland te dwingen om te stoppen met de roekeloze aanvallen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die vastzit voor het schieten bij het Correspondents' Dinner in Washington, had het naar eigen zeggen gemunt op leden van de regering van president Donald Trump, meldt CBS News. De verdachte, Cole Allen, heeft dat volgens twee bronnen verklaard tegenover de opsporingsdiensten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner van het Witte Huis hem er niet van zal weerhouden de oorlog in Iran te winnen. Tijdens een persconferentie na de schietpartij zei Trump dat hij niet gelooft dat het incident gerelateerd is aan het conflict.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De verdachte die ervan wordt beschuldigd het Correspondents' Dinner in Washington te hebben bestormd met wapens, wordt maandag aangeklaagd. Dat heeft Jeanine Pirro, de federale aanklager van Washington DC, meegedeeld.
4 uur geledenCAJIBÍO (ANP/AFP/RTR) - Bij een bomaanslag in het zuidwesten van Colombia zijn zaterdag 14 mensen om het leven gekomen. Zeventien anderen raakten gewond.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn sociale mediaplatform Truth Social video's en foto's gedeeld van de verdachte. Op een video van een bewakingscamera is te zien hoe de verdachte langs de beveiligingscontrole voor het evenement probeert te stormen.
6 uur geleden