Nieuwe richtlijnen OM bij afluisteren van journalisten
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie hanteert per 1 juni nieuwe richtlijnen voor onder meer het afluisteren van journalisten. Een van de punten is dat het OM journalisten op de hoogte stelt als ze in een strafrechtelijk onderzoek naar een verdachte als 'bijvangst' in een strafdossier terecht zijn gekomen.
Dat kan gebeuren als de verdachte met een journalist belt terwijl de politie de telefoongesprekken aftapt. Als het gespreksverslag daarvan in een dossier is terechtgekomen, krijgt de journalist een seintje wanneer het onderzoek dat toelaat en voor zover duidelijk is dat het een journalist betref, kondigde het OM maandag aan.
In de richtlijnen is ook een passage gewijd aan journalisten die in het buitenland werken. Voor hen gelden dezelfde procedures als voor journalisten in Nederland, als het OM of de politie een beroep doet op buitenlandse autoriteiten. Dat geldt ook als het OM vanuit het buitenland een verzoek of bevel ontvangt om journalisten af te luisteren of te volgen.
In de richtlijnen staat dat het OM niet zomaar journalisten kan dwingen hun bronnen prijs te geven. Een dwangmiddel kan worden toegepast als het gaat om een verdenking van ernstige feiten, waarop een gevangenisstraf van twaalf jaar of meer staat. Daarbij moet het OM altijd toetsen of dwang proportioneel is. De hoofdofficier van justitie moet toestemming geven en het College van procureurs-generaal moet op de hoogte zijn gesteld.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.
16 uur geledenDINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.
21 uur geledenDE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.
1 dag geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
1 dag geleden