Nieuwe rellen in Spanje na arrestatie rapper
MADRID (ANP/RTR) - In meerdere Spaanse steden zijn nieuwe rellen uitgebroken uit protest tegen de arrestatie van een rapper voor belediging van de koning. In de hoofdstad Madrid zette de oproerpolitie onder meer traangas en rubberkogels in tegen duizenden demonstranten. Ook in Barcelona kwam het tot gewelddadige confrontaties, waarbij de politie rubberkogels gebruikte.
Een avond eerder was het in verscheidene steden, met name in de regio Catalonië, al onrustig geweest nadat eerder dinsdag de rapper Pablo Hasel was gearresteerd. De 32-jarige Catalaan was in 2018 veroordeeld tot negen maanden cel voor majesteitsschennis en verheerlijking van geweld en terrorisme in zijn teksten. Hij weigerde de gevangenis in te gaan en had zich verschanst in de universiteit van zijn geboorteplaats Lleida (Lerida). Bij de rellen van dinsdagavond raakten zeker 25 politieagenten en 30 demonstranten gewond.
De uiterst linkse Hasel is berucht om zijn extreme uitspraken in songteksten en tweets over onder meer verboden guerrillabewegingen zoals de marxistische Grapo. Ook noemde hij de vorige koning Juan Carlos een maffiabaas.
Door de affaire is de discussie over de vrijheid van meningsuiting in Spanje opgelaaid. Meer dan tweehonderd artiesten, onder wie filmregisseur Pedro Almodovar, acteur Javier Bardem en zanger Joan Manuel Serrat, hebben een petitie tegen zijn gevangenisstraf getekend. De linkse regering in Madrid wil de wetgeving zo veranderen dat wat Hasel deed, niet meer strafbaar is.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie kondigt woensdag hoogstwaarschijnlijk een migratienoodwet aan, als antwoord op de onverwachte stroom asielzoekers naar de Spaanse exclave Ceuta. Als die noodwet wordt geactiveerd, kan de behandeling van asielvragen tijdelijk worden opgeschort, meldden diverse Brusselse bronnen. Ook een snellere terugkeer van migranten zou in die noodwet mogelijk worden gemaakt.
11 minuten geledenKYIV (ANP) - Rusland blijft ondanks een maandag door de Amerikaanse president Donald Trump gemeld akkoord doorgaan met het aanvallen van doelen in de energiesector, stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat Oekraïne op die aanvallen reageert.
16 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft het afschieten van lichtkogels door een Russisch fregat veroordeeld als een "roekeloze actie". De lichtkogels raakten volgens de Deense krijgsmacht maandagavond bijna een militaire helikopter.
55 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - Een reeks reisbeperkingen aangekondigd door China is vanaf dinsdag van kracht. China zegt hiermee de nationale technologische veiligheid te willen beschermen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft door de oorlog in Iran te maken met een tekort aan munitie, aldus de inspecteur-generaal van het ministerie van Defensie. President Donald Trump sprak begin september van "onbeperkte hoeveelheden" en haalde uit naar media die anders berichtten.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - Een drone zou dinsdagochtend een tankstation in de Oekraïense hoofdstad Kyiv hebben geraakt. Dat meldt burgemeester Vitali Klytsjko op Telegram. Bij de aanval raakte één persoon gewond en werd in een ander deel van de stad een magazijn getroffen, aldus Klytsjko.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Het ziekenhuisdrama The Pitt prolongeerde zijn Emmy-titel als beste dramaserie, terwijl nieuwkomer Widow's Bay maandag de prijs voor beste komedieserie in de wacht sleepte tijdens de uitreiking van de Emmy Awards, de belangrijkste avond van het televisieseizoen.
5 uur geleden