Nieuwe rellen in Spanje na arrestatie rapper
MADRID (ANP/RTR) - In meerdere Spaanse steden zijn nieuwe rellen uitgebroken uit protest tegen de arrestatie van een rapper voor belediging van de koning. In de hoofdstad Madrid zette de oproerpolitie onder meer traangas en rubberkogels in tegen duizenden demonstranten. Ook in Barcelona kwam het tot gewelddadige confrontaties, waarbij de politie rubberkogels gebruikte.
Een avond eerder was het in verscheidene steden, met name in de regio Catalonië, al onrustig geweest nadat eerder dinsdag de rapper Pablo Hasel was gearresteerd. De 32-jarige Catalaan was in 2018 veroordeeld tot negen maanden cel voor majesteitsschennis en verheerlijking van geweld en terrorisme in zijn teksten. Hij weigerde de gevangenis in te gaan en had zich verschanst in de universiteit van zijn geboorteplaats Lleida (Lerida). Bij de rellen van dinsdagavond raakten zeker 25 politieagenten en 30 demonstranten gewond.
De uiterst linkse Hasel is berucht om zijn extreme uitspraken in songteksten en tweets over onder meer verboden guerrillabewegingen zoals de marxistische Grapo. Ook noemde hij de vorige koning Juan Carlos een maffiabaas.
Door de affaire is de discussie over de vrijheid van meningsuiting in Spanje opgelaaid. Meer dan tweehonderd artiesten, onder wie filmregisseur Pedro Almodovar, acteur Javier Bardem en zanger Joan Manuel Serrat, hebben een petitie tegen zijn gevangenisstraf getekend. De linkse regering in Madrid wil de wetgeving zo veranderen dat wat Hasel deed, niet meer strafbaar is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/DPA) - De Verenigde Staten hebben "volledige controle" over de Straat van Hormuz, zo zei de Amerikaanse president Donald Trump. "We hebben de Straat van Hormuz volledig in de hand. Wij hebben er de controle over; niemand anders, alleen wij", zei hij tegen verslaggevers.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij in Turkije van vliegtuig is gewisseld wegens een dreiging. Dat deed hij nadat de Amerikaanse krant The Washington Post had onthuld dat de president via een cateringwagen uit Air Force One was gesmokkeld.
3 uur geledenCOLUMBIA (ANP/RTR) - Darline Graham gaat door naar de tweede ronde voor de Republikeinse senaatsnominatie in South Carolina.De 62-jarige Graham is een van de twee kandidaten die doorgaan naar de zogenoemde run-off in augustus. Daarin neemt ze het op tegen de nummer twee van de voorverkiezing, Ralph Norman.
3 uur geledenBOSTON (ANP/RTR) - Een federale rechter heeft de Amerikaanse postdienst (USPS) verboden een deel van een presidentieel decreet van Donald Trump uit te voeren. Het decreet is bedoeld om de regels voor stemmen per post aan te scherpen in aanloop naar de verkiezingen van november.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO bespreekt woensdag wat zij kan doen tegen de drones en raketten die door de oorlog tussen Rusland en Oekraïne steeds vaker NAVO-landen binnendringen. Onder andere Polen en Roemenië zullen verslag uitbrengen over recente incidenten met Russische projectielen, aldus de alliantie.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft zijn plan voor een einde aan de oorlog met Rusland ingediend bij de Verenigde Staten, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem liggen de voorstellen nu bij de Amerikaanse onderhandelaars.
11 uur geledenVORONEZJ (ANP/RTR) - De Amerikaanse oud-marinier Robert Gilman komt na meer dan vier jaar in een Russische gevangenis vrij. Volgens Amerikaanse functionarissen heeft de Russische president Vladimir Poetin hem gratie verleend, zodat Gilman in de Verenigde Staten een medische behandeling kan krijgen.
13 uur geleden