Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe regels private lease drukken leencapaciteit hypotheken

Nieuwe regels private lease drukken leencapaciteit hypotheken

DEN HAAG (ANP) - Huizenkopers die een private-leasecontract voor hun auto willen gaan afsluiten kunnen vanaf april veel minder lenen voor hun hypotheek, waarschuwen hypotheekadviseurs. Dan veranderen de regels voor de registratie van deze contracten bij het Bureau Krediet Registratie (BKR). Met name huizenkopers met een modaal inkomen die van plan zijn tijdens de looptijd van hun autoleencontract een huis te kopen moeten oppassen.

Zowel de Hypotheekshop als De Hypotheker rekenen voor dat het tienduizenden euro's in het leenbedrag kan schelen als huizenkopers een private-leasecontract hebben.

Nu is het nog zo dat 65 procent van een private-leasecontract wordt geregistreerd bij het BKR. De instantie registreert alle schulden boven de 250 euro die een looptijd van minstens één maand hebben. Vanaf april wordt de hele som van de autolening in de registers gezet en wordt deze dus meegenomen in het hypotheekaanvraagproces. De BKR-registratie voor private lease geldt pas vanaf het moment dat de auto geleverd is.

Toename

Volgens de Hypotheekshop is het aantal klanten met een private-leaseabonnement het afgelopen jaar "aanzienlijk" toegenomen. De adviseur ziet dat tweeverdieners die 1,5 keer modaal verdienen vaker een private-leasecontract hebben.

Volgens de Vereniging van Nederlandse Autoleasemaatschappijen (VNA) waren er 231.000 private-leasecontracten in 2021 en neemt dat aantal nog steeds toe. De overgrote meerderheid die een autoleasecontract heeft is 35 jaar of ouder en geen starter. "De uitdaging van de combinatie tussen hypotheek en private lease zit vooral in de groep onder de 35 jaar", zegt een woordvoerster, maar ze benadrukt dat deze groep dus heel klein is. De leasemaatschappijen waarschuwen al geruime tijd klanten voor de BKR-verandering, zegt de VNA.

Impact

Hypotheekadviseur De Hypotheker zegt dat het onderwerp nog niet erg leeft bij klanten, maar waarschuwt dat het verstandig is na te gaan of je tijdens de looptijd van het autoleasecontract van plan bent een huis te kopen. Ook de Consumentenbond waarschuwde al voor de impact van zo'n autocontract op het leenbedrag voor de hypotheek.

Kredietverstrekkers ING, Rabobank, en ABN AMRO laten desgevraagd weten dat het onderwerp bij klanten die bij de bank een hypotheek willen niet tot weinig speelt. De impact van de nieuwe regel kan afhankelijk van de situatie aanzienlijk zijn, verwacht Rabobank. ABN AMRO zegt de impact van de regel in de gaten te houden.

Meer uit Financieel

Palantir verdubbelt omzet in VS en verhoogt jaarverwachting

MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.

4 uur geleden
Brussel aan lidstaten: neem alleen gerichte energiemaatregelen

BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.

5 uur geleden
Wall Street sluit lager, eBay omhoog na megabod van GameStop

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.

5 uur geleden
Haribo verkoopt meer snoep dan ooit, mogelijk door dure chocolade

GRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.

9 uur geleden
Defensiebedrijf CSG ontkent beschuldigingen opgeklopte cijfers

PRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.

9 uur geleden
Defensiebedrijf CSG keldert op verdeeld Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.

9 uur geleden
Ministers EU: gesprek met VS gewenst maar ook voorbereid op actie

BRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.

11 uur geleden