Nieuwe regels EU-parlement om kans op een Qatargate te verkleinen
BRUSSEL (ANP) - Er komt een reeks nieuwe gedrags- en bezoekregels voor het Europees Parlement, om de kans op een nieuw omkoopschandaal als 'Qatargate' te verkleinen. De voorzitster van het Europees Parlement, Roberta Metsola, kondigde per 2023 een "breed hervormingspakket" aan na afloop van een onderhoud met de EU-leiders op hun top in Brussel. Vriendschapscommissies worden verboden en klokkenluiders zullen beter beschermd worden.
"We moeten een sterk signaal sturen" naar mensen die erop uit zijn invloed te kopen in het parlement, aldus Metsola. De schuldigen zullen worden gestraft en "er zal niets onder het tapijt worden geveegd", vertelde ze de leiders. Maar ze waarschuwde ook dat "er altijd iemand zal zijn voor wie een zak met cash altijd het risico waard is." Volgens diplomaten dankten de leiders Metsola voor haar openheid in de zaak. Ook steunen ze haar stappen om het functioneren van het Europees Parlement te beschermen en te versterken. Premier Mark Rutte zei vooraf al dat hij "veel vertrouwen" heeft in Metsola, "die tot nu toe de goede dingen heeft gezegd en gedaan".
Het Belgische Openbaar Ministerie voert naar deze week bleek al sinds juni een onderzoek uit naar corruptie en witwaspraktijken in het parlement, waarbij Qatar en volgens Belgische media ook Marokko betrokken zijn. Er zijn vier verdachten opgepakt, onder wie een inmiddels afgezette vicevoorzitter van het EU-parlement. Meer dan een miljoen euro aan cash is in beslag genomen.
Metsola zei desgevraagd op een persconferentie dat zij zelf twee ontmoetingen heeft gehad met vertegenwoordigers van de regering in Qatar, het huidige gastland van het WK voetbal. Dat was in Brussel. Naar eigen zeggen werd ze ook uitgenodigd voor het toernooi, maar sloeg ze dat af "omdat ik me zorgen maakte over dat land".
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.
21 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italiƫ, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
2 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.
2 uur geleden