Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe regels EU-parlement om kans op een Qatargate te verkleinen

Nieuwe regels EU-parlement om kans op een Qatargate te verkleinen

BRUSSEL (ANP) - Er komt een reeks nieuwe gedrags- en bezoekregels voor het Europees Parlement, om de kans op een nieuw omkoopschandaal als 'Qatargate' te verkleinen. De voorzitster van het Europees Parlement, Roberta Metsola, kondigde per 2023 een "breed hervormingspakket" aan na afloop van een onderhoud met de EU-leiders op hun top in Brussel. Vriendschapscommissies worden verboden en klokkenluiders zullen beter beschermd worden.

"We moeten een sterk signaal sturen" naar mensen die erop uit zijn invloed te kopen in het parlement, aldus Metsola. De schuldigen zullen worden gestraft en "er zal niets onder het tapijt worden geveegd", vertelde ze de leiders. Maar ze waarschuwde ook dat "er altijd iemand zal zijn voor wie een zak met cash altijd het risico waard is." Volgens diplomaten dankten de leiders Metsola voor haar openheid in de zaak. Ook steunen ze haar stappen om het functioneren van het Europees Parlement te beschermen en te versterken. Premier Mark Rutte zei vooraf al dat hij "veel vertrouwen" heeft in Metsola, "die tot nu toe de goede dingen heeft gezegd en gedaan".

Het Belgische Openbaar Ministerie voert naar deze week bleek al sinds juni een onderzoek uit naar corruptie en witwaspraktijken in het parlement, waarbij Qatar en volgens Belgische media ook Marokko betrokken zijn. Er zijn vier verdachten opgepakt, onder wie een inmiddels afgezette vicevoorzitter van het EU-parlement. Meer dan een miljoen euro aan cash is in beslag genomen.

Metsola zei desgevraagd op een persconferentie dat zij zelf twee ontmoetingen heeft gehad met vertegenwoordigers van de regering in Qatar, het huidige gastland van het WK voetbal. Dat was in Brussel. Naar eigen zeggen werd ze ook uitgenodigd voor het toernooi, maar sloeg ze dat af "omdat ik me zorgen maakte over dat land".

Meer uit Buitenland

Massale demonstratie in Belgrado tegen regering

BELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.

43 minuten geleden
Rode Kruis meldt dood drie vrijwilligers, waarschijnlijk ebola

RWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.

2 uur geleden
Doden gemeld in Gaza en Zuid-Libanon door Israëlische aanvallen

GAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.

4 uur geleden
Zelensky dringt na voorstel Merz aan op volledig EU-lidmaatschap

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.

5 uur geleden
Meer dan 500 kinderen overleden door mazelen in Bangladesh

DHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.

5 uur geleden
Internationale druk op Israëlische minister Ben-Gvir neemt toe

PARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.

6 uur geleden
Toponderhandelaar Iran hamert op rechten van zijn land

TEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.

7 uur geleden