Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe regels EU-parlement om kans op een Qatargate te verkleinen

Nieuwe regels EU-parlement om kans op een Qatargate te verkleinen

BRUSSEL (ANP) - Er komt een reeks nieuwe gedrags- en bezoekregels voor het Europees Parlement, om de kans op een nieuw omkoopschandaal als 'Qatargate' te verkleinen. De voorzitster van het Europees Parlement, Roberta Metsola, kondigde per 2023 een "breed hervormingspakket" aan na afloop van een onderhoud met de EU-leiders op hun top in Brussel. Vriendschapscommissies worden verboden en klokkenluiders zullen beter beschermd worden.

"We moeten een sterk signaal sturen" naar mensen die erop uit zijn invloed te kopen in het parlement, aldus Metsola. De schuldigen zullen worden gestraft en "er zal niets onder het tapijt worden geveegd", vertelde ze de leiders. Maar ze waarschuwde ook dat "er altijd iemand zal zijn voor wie een zak met cash altijd het risico waard is." Volgens diplomaten dankten de leiders Metsola voor haar openheid in de zaak. Ook steunen ze haar stappen om het functioneren van het Europees Parlement te beschermen en te versterken. Premier Mark Rutte zei vooraf al dat hij "veel vertrouwen" heeft in Metsola, "die tot nu toe de goede dingen heeft gezegd en gedaan".

Het Belgische Openbaar Ministerie voert naar deze week bleek al sinds juni een onderzoek uit naar corruptie en witwaspraktijken in het parlement, waarbij Qatar en volgens Belgische media ook Marokko betrokken zijn. Er zijn vier verdachten opgepakt, onder wie een inmiddels afgezette vicevoorzitter van het EU-parlement. Meer dan een miljoen euro aan cash is in beslag genomen.

Metsola zei desgevraagd op een persconferentie dat zij zelf twee ontmoetingen heeft gehad met vertegenwoordigers van de regering in Qatar, het huidige gastland van het WK voetbal. Dat was in Brussel. Naar eigen zeggen werd ze ook uitgenodigd voor het toernooi, maar sloeg ze dat af "omdat ik me zorgen maakte over dat land".

Meer uit Buitenland

Bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika

KINSHASA (ANP/AFP) - Er zijn tot nu toe bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika, blijkt uit een overzicht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). 452 van die gevallen komen uit de Democratische Republiek Congo (DRC), waar meer dan tachtig mensen officieel aan het ebolavirus zijn overleden. In buurland Oeganda werden negentien bevestigde gevallen gemeld.

1 uur geleden
Paus aangekomen voor bezoek van bijna een week aan Spanje

MADRID (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo is in Madrid aangekomen voor een bezoek van bijna een week aan Spanje. Het is het eerste bezoek van een paus aan Spanje sinds 2010. Onderweg zei hij dat hij "met een goede boodschap komt, een boodschap van liefdadigheid en respect voor alle mensen".

3 uur geleden
Iran: aanvallen op Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.

10 uur geleden
Koeweit meldt aanvallen met drones en raketten

KOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.

10 uur geleden
Raúl Castro verschijnt op de Cubaanse staatstelevisie

HAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.

11 uur geleden
VS: aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.

13 uur geleden
Trump: we vorderen heel snel met de oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.

13 uur geleden