Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe PvdA-voorzitter: samenwerking met GL is middel, geen doel

Nieuwe PvdA-voorzitter: samenwerking met GL is middel, geen doel

DEN HAAG (ANP) - Verdere samenwerking met GroenLinks is vooral een middel om links beleid te bereiken en geen doel op zich, vindt Esther-Mirjam Sent, die vrijdag werd verkozen tot de nieuwe partijvoorzitter van de PvdA. Volgens Sent gaat het erom dat de PvdA "idealen voor elkaar" krijgt. "Dan kan een partij een middel zijn, dan kan samenwerking een middel zijn, dan kan een fusie een middel zijn. Dat antwoord moeten we onderzoeken."

Scheidend voorzitter Nelleke Vedelaar kondigde op het partijbureau in Den Haag de uitslag van de verkiezing onder de leden aan. Nog geen kwart van de leden bracht zijn stem uit. En daarvan ging ruim 52 procent naar Sent, die in de Eerste Kamer zit namens de PvdA en een van de schrijvers van het programma voor de Tweede Kamerverkiezingen. Ze had zeven tegenkandidaten, onder wie campagnestrateeg en raadslid Pieter Paul Slikker, die ook als kanshebber werd gezien. Sent werd binnenskamers al door een groot deel van de partijtop gesteund.

Op de vraag of er na haar overwinning een telefoontje uitgaat naar GroenLinks, zegt Sent dat ze zich nog niet had voorbereid op winst. "Ik heb helemaal niet nagedacht over dat ik dit zou winnen. Ik heb nog geen moment nagedacht over hoe nu verder." Ze benadrukt dat de leden hebben opgeroepen tot "brede linkse samenwerking". Daarnaast kijkt Sent vooral pragmatisch naar GroenLinks. "Voor nu helpt het om een stevige vuist met elkaar te maken."

GroenLinks

Over GroenLinks zegt Sent ook dat er niet alleen overeenkomsten zijn, maar ook verschillen, bijvoorbeeld in het verkiezingsprogramma. Tijdens de campagne om het voorzitterschap benadrukte het Eerste Kamerlid dat ze zich op bepaalde thema's ook thuis voelt bij de SP, de Partij voor de Dieren of BIJ1. GroenLinks en PvdA werken in de Tweede Kamer veel samen. Ze houden hun fractievergadering regelmatig gezamenlijk en Kamerleden voeren soms namens beide partijen het woord.

De PvdA moet meer jongeren aantrekken, vindt Sent verder. De partij is bij de verkiezingen blijven steken op negen zetels, het historisch lage aantal dat in 2017 werd behaald. Ze wil flexibele lidmaatschappen om het laagdrempeliger te maken om betrokken te raken bij de sociaaldemocraten.

Sent noemt zichzelf "strijdbaar om van onze partij een bruisende ideeënpartij te maken". De partij is thema's die lastig liggen bij de achterban te veel uit de weg gegaan de afgelopen jaren, vindt de senator. Ze noemt duurzaamheid en migratie als voorbeelden. De nieuwe partijvoorzitter wil gesprekken in de PvdA organiseren die "schuren". Daarnaast moet de partij weer trots zijn, vindt zij, en successen meer uitvergroten.

Meer uit Politiek

Bestuursvoorzitter Radboud vond bemoeienis minister 'te ver gaan'

HILVERSUM (ANP) - Alexandra van Huffelen, bestuursvoorzitter van de Radboud Universiteit, vindt dat demissionair onderwijsminister Gouke Moes te ver ging toen hij uitspraken deed over een inmiddels vertrokken docent.

2 minuten geleden
Wilders wordt tweede ondervoorzitter Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders wordt de tweede plaatsvervanger van de nieuw verkozen Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Dat maakte Van Campen eerder donderdag bekend, voorafgaand aan een debat. Van Campen wordt in eerste instantie vervangen door Wieke Paulusma (D66), maar als ook zij niet kan, neemt Wilders de voorzittershamer over in de plenaire zaal.

1 uur geleden
Keijzer wil huurregels nog steeds versoepelen, ondanks motie

DEN HAAG (ANP) - Woonminister Mona Keijzer wil nog steeds versoepelingen doorvoeren in regels over verhuur, ondanks een aangenomen Kamermotie die haar vroeg zulke versoepelingen per direct in te trekken. De demissionaire BBB-minister vraagt de Tweede Kamer in een brief om met haar in gesprek te gaan.

2 uur geleden
Jetten deelt zorgen media over dominantie techbedrijven 'enorm'

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten kan zich "enorm" vinden in de zorgen die media hebben geuit in een brief aan informateur Sybrand Buma (CDA) over de dominante rol van techbedrijven. De briefschrijvers vinden het een zorgelijke ontwikkeling dat bedrijven kunstmatige intelligentie (AI) gebruiken om ongecontroleerde en vaak onbetrouwbare informatie te verspreiden.

2 uur geleden
Coenradie: duizenden haatberichten uit PVV-hoek verwijderd

DEN HAAG (ANP) - JA21 heeft tijdens de verkiezingscampagne duizenden haatberichten verwijderd die volgens Tweede Kamerlid Ingrid Coenradie afkomstig waren uit de PVV-hoek. In het televisieprogramma Pauw & De Wit zei de voormalige PVV-staatssecretaris dat er een "trollenleger" was ingezet.

17 uur geleden
GL-PvdA bevestigt aangifte tegen PVV'ers om AI-beelden Timmermans

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA heeft dinsdag aangifte gedaan tegen twee PVV'ers om AI-afbeeldingen die zij maakten van Frans Timmermans. Dat bevestigen de partij en het Openbaar Ministerie (OM) woensdag na berichtgeving van RTL Nieuws. De partij liet eerder al weten van plan te zijn de aangifte te doen.

21 uur geleden
D66 en CDA laten zich donderdag bijpraten over defensie

DEN HAAG (ANP) - Formerende partijen D66 en CDA spreken donderdag verder met elkaar over defensie en veiligheid. Ze hebben gesprekken gepland met een vertegenwoordiger van de NAVO, medewerkers van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken en van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

23 uur geleden