Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe PvdA-voorzitter: samenwerking met GL is middel, geen doel

Nieuwe PvdA-voorzitter: samenwerking met GL is middel, geen doel

DEN HAAG (ANP) - Verdere samenwerking met GroenLinks is vooral een middel om links beleid te bereiken en geen doel op zich, vindt Esther-Mirjam Sent, die vrijdag werd verkozen tot de nieuwe partijvoorzitter van de PvdA. Volgens Sent gaat het erom dat de PvdA "idealen voor elkaar" krijgt. "Dan kan een partij een middel zijn, dan kan samenwerking een middel zijn, dan kan een fusie een middel zijn. Dat antwoord moeten we onderzoeken."

Scheidend voorzitter Nelleke Vedelaar kondigde op het partijbureau in Den Haag de uitslag van de verkiezing onder de leden aan. Nog geen kwart van de leden bracht zijn stem uit. En daarvan ging ruim 52 procent naar Sent, die in de Eerste Kamer zit namens de PvdA en een van de schrijvers van het programma voor de Tweede Kamerverkiezingen. Ze had zeven tegenkandidaten, onder wie campagnestrateeg en raadslid Pieter Paul Slikker, die ook als kanshebber werd gezien. Sent werd binnenskamers al door een groot deel van de partijtop gesteund.

Op de vraag of er na haar overwinning een telefoontje uitgaat naar GroenLinks, zegt Sent dat ze zich nog niet had voorbereid op winst. "Ik heb helemaal niet nagedacht over dat ik dit zou winnen. Ik heb nog geen moment nagedacht over hoe nu verder." Ze benadrukt dat de leden hebben opgeroepen tot "brede linkse samenwerking". Daarnaast kijkt Sent vooral pragmatisch naar GroenLinks. "Voor nu helpt het om een stevige vuist met elkaar te maken."

GroenLinks

Over GroenLinks zegt Sent ook dat er niet alleen overeenkomsten zijn, maar ook verschillen, bijvoorbeeld in het verkiezingsprogramma. Tijdens de campagne om het voorzitterschap benadrukte het Eerste Kamerlid dat ze zich op bepaalde thema's ook thuis voelt bij de SP, de Partij voor de Dieren of BIJ1. GroenLinks en PvdA werken in de Tweede Kamer veel samen. Ze houden hun fractievergadering regelmatig gezamenlijk en Kamerleden voeren soms namens beide partijen het woord.

De PvdA moet meer jongeren aantrekken, vindt Sent verder. De partij is bij de verkiezingen blijven steken op negen zetels, het historisch lage aantal dat in 2017 werd behaald. Ze wil flexibele lidmaatschappen om het laagdrempeliger te maken om betrokken te raken bij de sociaaldemocraten.

Sent noemt zichzelf "strijdbaar om van onze partij een bruisende ideeënpartij te maken". De partij is thema's die lastig liggen bij de achterban te veel uit de weg gegaan de afgelopen jaren, vindt de senator. Ze noemt duurzaamheid en migratie als voorbeelden. De nieuwe partijvoorzitter wil gesprekken in de PvdA organiseren die "schuren". Daarnaast moet de partij weer trots zijn, vindt zij, en successen meer uitvergroten.

Meer uit Politiek

GL-PvdA bevestigt aangifte tegen PVV'ers om AI-beelden Timmermans

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA heeft dinsdag aangifte gedaan tegen twee PVV'ers om AI-afbeeldingen die zij maakten van Frans Timmermans. Dat bevestigen de partij en het Openbaar Ministerie (OM) woensdag na berichtgeving van RTL Nieuws. De partij liet eerder al weten van plan te zijn de aangifte te doen.

1 uur geleden
D66 en CDA laten zich donderdag bijpraten over defensie

DEN HAAG (ANP) - Formerende partijen D66 en CDA spreken donderdag verder met elkaar over defensie en veiligheid. Ze hebben gesprekken gepland met een vertegenwoordiger van de NAVO, medewerkers van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken en van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

3 uur geleden
Yeşilgöz heeft het uitgepraat met scheldende oud-informateur

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft woensdagochtend "een goed gesprek" gehad met Hans Wijers, die vorige week opstapte als informateur nadat bekend was geworden dat hij zich bij verschillende gelegenheden beledigend over haar had uitgelaten. Dat meldt Yeşilgöz in een bericht op X.

6 uur geleden
Landelijke 'bouwbaas' is geen goed idee, vinden deskundigen

DEN HAAG (ANP) - De nationale 'bouwbaas' die D66 wil introduceren, is volgens vier deskundigen geen goed idee. Zo'n nieuwe functie zou een "extra laag in het toch al topzware bureaucratische woonbeleid" betekenen, staat in een advies voor de formatiegesprekken tussen D66 en CDA. Peter Boelhouwer, hoogleraar Huisvestingssystemen aan de TU Delft, heeft het dinsdag overhandigd aan de leiders van de twee partijen en woensdag gedeeld met het ANP.

8 uur geleden
Jetten over stikstof: D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn als het om stikstof gaat, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij woensdag over dit onderwerp in gesprek ging als onderdeel van het formatieproces. CDA'er Bontenbal: "We gaan er gewoon zakelijk, inhoudelijk naar kijken vandaag."

9 uur geleden
Nieuwe Kamervoorzitter Van Campen: ongelooflijk mooie eer

Den Haag (ANP) - Voor de gloednieuwe Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (35) is het een "ongelooflijk mooie eer" dat hij is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. De VVD'er benadrukte in een reactie dat hij wil zorgen voor een beschaafd en positief debat.

23 uur geleden
Jetten wilde 'een van de twee Tommen' als Kamervoorzitter

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).

1 dag geleden