Nieuwe president Iran onderhandelt verder als sancties verdwijnen
THERAN (ANP/DPA) - De nieuwe president van Iran, Ebrahim Raisi, heeft beklemtoond dat Iran blijft onderhandelen en blijft proberen het internationale akkoord over het nucleaire programma van het land nieuw leven in te blazen. Hij zei dat de onderhandelingen wel moeten leiden tot het opheffen van sancties tegen zijn land.
Iran wordt hard getroffen door de Amerikaanse sancties, die toenmalig president Donald Trump in 2018 nog strenger maakte. Iran kan nauwelijks internationaal handel drijven, wat ook de gezondheidszorg zwaar treft. Trump stapte in zijn regeertermijn uit het internationale akkoord van 2015. Dat had vastgelegd dat Iran zijn nucleaire programma controleerbaar zou beperken in ruil voor het intrekken van sancties.
Het akkoord werd gesloten met, behalve Iran, China, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland, de VS en de EU. De verlamde economie van Iran leek naar adem te kunnen happen, maar het akkoord is met Trumps beleid een dode letter geworden. Iran houdt zich al geruime tijd niet meer aan de gemaakte afspraken.
Mede onder invloed van de komst van een nieuwe Democratische president in de VS, Joe Biden, zijn de betrokken partijen weer aan tafel gegaan om de deal van destijds te redden. De onderhandelingen zijn echter in juni stilgelegd in afwachting van de uitkomst van de Iraanse presidentsverkiezingen. De zelfs voor de regerende sjiitische geestelijkheid zeer radicale Raisi heeft nu duidelijk gemaakt dat hij wel een deal wil. Maar hij zei ook dat zijn land graag de nucleaire geschillen uit de weg ruimt, maar met diplomatie die het nationaal belang dient en dat Iran niet aan buitenlandse druk toegeeft. Hij moet nu eerst een nieuw Iraans onderhandelingsteam samenstellen.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De toekomstige Hongaarse premier Péter Magyar zegt komende woensdag naar Brussel te gaan voor informeel overleg met EU-kopstuk Ursula von der Leyen. De Hongaarse politicus wil dat bevroren Europese subsidies alsnog naar zijn land gaan. Brussel heeft al duidelijk gemaakt dat het eerst hervormingen wil zien.
41 minuten geledenKIDAL (ANP/AFP) - Opstandelingen en troepen van de Malinese overheid zijn in de noordelijke stad Kidal weer met elkaar in gevecht geraakt. Zaterdag openden jihadisten en rebellen op verschillende plekken in Mali de aanval. Deze zondag claimen opstandelingen dat ze Kidal in handen hebben.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland brengt de wereld veertig jaar na de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl weer op de rand van een nieuwe ramp, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Russische drones bedreigen volgens hem de centrale. "De wereld mag dit nucleaire terrorisme niet laten voortduren en de beste manier is door Rusland te dwingen om te stoppen met de roekeloze aanvallen."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die vastzit voor het schieten bij het Correspondents' Dinner in Washington, had het naar eigen zeggen gemunt op leden van de regering van president Donald Trump, meldt CBS News. De verdachte, Cole Allen, heeft dat volgens twee bronnen verklaard tegenover de opsporingsdiensten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner van het Witte Huis hem er niet van zal weerhouden de oorlog in Iran te winnen. Tijdens een persconferentie na de schietpartij zei Trump dat hij niet gelooft dat het incident gerelateerd is aan het conflict.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De verdachte die ervan wordt beschuldigd het Correspondents' Dinner in Washington te hebben bestormd met wapens, wordt maandag aangeklaagd. Dat heeft Jeanine Pirro, de federale aanklager van Washington DC, meegedeeld.
5 uur geledenCAJIBÍO (ANP/AFP/RTR) - Bij een bomaanslag in het zuidwesten van Colombia zijn zaterdag 14 mensen om het leven gekomen. Zeventien anderen raakten gewond.
7 uur geleden