Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe president Iran onderhandelt verder als sancties verdwijnen

Nieuwe president Iran onderhandelt verder als sancties verdwijnen

THERAN (ANP/DPA) - De nieuwe president van Iran, Ebrahim Raisi, heeft beklemtoond dat Iran blijft onderhandelen en blijft proberen het internationale akkoord over het nucleaire programma van het land nieuw leven in te blazen. Hij zei dat de onderhandelingen wel moeten leiden tot het opheffen van sancties tegen zijn land.

Iran wordt hard getroffen door de Amerikaanse sancties, die toenmalig president Donald Trump in 2018 nog strenger maakte. Iran kan nauwelijks internationaal handel drijven, wat ook de gezondheidszorg zwaar treft. Trump stapte in zijn regeertermijn uit het internationale akkoord van 2015. Dat had vastgelegd dat Iran zijn nucleaire programma controleerbaar zou beperken in ruil voor het intrekken van sancties.

Het akkoord werd gesloten met, behalve Iran, China, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland, de VS en de EU. De verlamde economie van Iran leek naar adem te kunnen happen, maar het akkoord is met Trumps beleid een dode letter geworden. Iran houdt zich al geruime tijd niet meer aan de gemaakte afspraken.

Mede onder invloed van de komst van een nieuwe Democratische president in de VS, Joe Biden, zijn de betrokken partijen weer aan tafel gegaan om de deal van destijds te redden. De onderhandelingen zijn echter in juni stilgelegd in afwachting van de uitkomst van de Iraanse presidentsverkiezingen. De zelfs voor de regerende sjiitische geestelijkheid zeer radicale Raisi heeft nu duidelijk gemaakt dat hij wel een deal wil. Maar hij zei ook dat zijn land graag de nucleaire geschillen uit de weg ruimt, maar met diplomatie die het nationaal belang dient en dat Iran niet aan buitenlandse druk toegeeft. Hij moet nu eerst een nieuw Iraans onderhandelingsteam samenstellen.

Meer uit Buitenland

Duizenden bij mars Auschwitz om Holocaust te herdenken

AUSCHWITZ (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben donderdag de slachtoffers van de Holocaust herdacht met een mars bij het naziconcentratiekamp Auschwitz. Onder de aanwezigen waren zo'n tachtig overlevenden van de Holocaust en Israëliërs die recent door Hamas waren gegijzeld in de Gazastrook.

2 uur geleden
Rutte na gesprek met Trump: bal ligt bij Rusland voor bestand

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - NAVO-topman Mark Rutte heeft donderdag een gesprek gehad met de Amerikaanse president Donald Trump over de oorlog in Oekraïne. De Nederlandse oud-premier zei na afloop dat Rusland stappen moet zetten in de onderhandelingen over de oorlog en niet Oekraïne.

2 uur geleden
Zelensky: raket die Kyiv raakte was van Noord-Koreaanse makelij

KYIV (ANP) - De raket die een woongebouw in de Oekraïense hoofdstad Kyiv in de nacht van woensdag op donderdag raakte was van Noord-Koreaanse makelij. President Volodymyr Zelensky heeft dat op sociale media gezegd op basis van voorlopige bevindingen.

4 uur geleden
Rusland moet van VS accepteren dat Oekraïne eigen leger heeft

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS willen dat Rusland accepteert dat Oekraïne een eigen leger behoudt, meldt persbureau Bloomberg. Volgens ingewijden zou de Amerikaanse gezant Steve Witkoff in zijn volgende gesprek met de Russische president Vladimir Poetin eisen dat het Kremlin het doel van volledige ontwapening in Oekraïne laat vallen.

5 uur geleden
Sixtijnse Kapel vanaf maandag dicht voor toeristen om conclaaf

VATICAANSTAD (ANP/DPA) - De Sixtijnse Kapel in Vaticaanstad is vanaf maandag gesloten voor bezoekers zodat het Vaticaan het conclaaf kan voorbereiden. In de beroemde zaal wordt traditioneel de nieuwe paus verkozen, maar het is nog niet duidelijk wanneer die stemprocedure zal beginnen.

5 uur geleden
EU komt met plannen voor stop import Russische brandstoffen

LONDON (ANP/RTR) - De Europese Commissie zal ergens in de komende twee weken een plan presenteren voor het uitfaseren van de import van alle Russische fossiele brandstoffen. Dat kondigde voorzitter Ursula von der Leyen aan na een bijeenkomst over energie in Londen.

7 uur geleden
UNICEF: laatste hulpvoorraden in Gaza bijna op  

DEN HAAG (ANP) - UNICEF waarschuwt dat de hulpvoorraden in de Gazastrook bijna op zijn. Doordat Israël geen nieuwe humanitaire hulp toelaat in het gebied zou de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties nauwelijks nog in staat zijn om Palestijnse kinderen de hulp te bieden die ze nodig hebben.

9 uur geleden