Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe poging om Amerikaans vaartuig naar maan te lanceren

Nieuwe poging om Amerikaans vaartuig naar maan te lanceren

CAPE CANAVERAL (ANP) - Voor de tweede keer deze week proberen de Verenigde Staten een nieuw ruimtevaartuig te lanceren, dat zonder mensen aan boord naar de maan en terug moet vliegen. Het is de generale repetitie voor bemande maanreizen over een paar jaar. De laatste keer dat mensen daar rondliepen, was in 1972.

De eerste lanceerpoging op maandag werd afgebroken. Het lukte niet om een van de vier raketmotoren op temperatuur te krijgen. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft in de afgelopen dagen geprobeerd het euvel te verhelpen.

De lancering moet gebeuren vanaf het Kennedy Space Center bij Cape Canaveral. Het zogeheten lanceervenster begint om 20.17 uur Nederlandse tijd en duurt twee uur. Na lancering vliegt het vaartuig ongeveer 1,5 uur lang rond de aarde, om dan gas te geven en te beginnen aan de oversteek naar de maan. Over vijf tot zes weken zou hij met een plons in de Grote Oceaan moeten terugkeren op aarde.

De missie heet Artemis I. Daarvoor is de krachtigste raket ooit gebouwd, het SLS. Helemaal bovenin zit het vaartuig ingepakt dat naar de maan moet gaan, de Orion. Het achterste deel, dat voor energie en voortstuwing zorgt, is door Europa ontwikkeld. De zonnepanelen die elektriciteit opwekken, komen uit Leiden.

Als de lancering zaterdag weer niet door kan gaan, is maandag de eerstvolgende mogelijkheid.

Meer uit Buitenland

Minister: bedreigingen VS kunnen leiden tot bloedbad op Cuba

HAVANA (ANP/RTR) - De bedreigingen van de VS kunnen leiden tot een bloedbad op Cuba. Dat heeft de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken tegen ABC News gezegd.

16 minuten geleden
Argentinië: bron besmetting hantavirus nog niet bevestigd

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Het is nog niet mogelijk om de bron van de besmetting met het hantavirus te bevestigen. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Volksgezondheid donderdagavond in een verklaring.

17 minuten geleden
Amerikaanse rechtbank: Trumps invoerheffingen onwettig

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.

2 uur geleden
Iraanse staatsmedia melden explosies bij Straat van Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.

4 uur geleden
Europarlement aan lidstaten: maak haast met Europese defensieunie

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.

11 uur geleden
Stembureaus openen voor Britse verkiezingen

LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.

17 uur geleden
AzG: ondervoeding Gaza verwoestend voor zwangeren en baby's

GAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).

19 uur geleden