Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe poging om Amerikaans vaartuig naar maan te lanceren

Nieuwe poging om Amerikaans vaartuig naar maan te lanceren

CAPE CANAVERAL (ANP) - Voor de tweede keer deze week proberen de Verenigde Staten een nieuw ruimtevaartuig te lanceren, dat zonder mensen aan boord naar de maan en terug moet vliegen. Het is de generale repetitie voor bemande maanreizen over een paar jaar. De laatste keer dat mensen daar rondliepen, was in 1972.

De eerste lanceerpoging op maandag werd afgebroken. Het lukte niet om een van de vier raketmotoren op temperatuur te krijgen. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft in de afgelopen dagen geprobeerd het euvel te verhelpen.

De lancering moet gebeuren vanaf het Kennedy Space Center bij Cape Canaveral. Het zogeheten lanceervenster begint om 20.17 uur Nederlandse tijd en duurt twee uur. Na lancering vliegt het vaartuig ongeveer 1,5 uur lang rond de aarde, om dan gas te geven en te beginnen aan de oversteek naar de maan. Over vijf tot zes weken zou hij met een plons in de Grote Oceaan moeten terugkeren op aarde.

De missie heet Artemis I. Daarvoor is de krachtigste raket ooit gebouwd, het SLS. Helemaal bovenin zit het vaartuig ingepakt dat naar de maan moet gaan, de Orion. Het achterste deel, dat voor energie en voortstuwing zorgt, is door Europa ontwikkeld. De zonnepanelen die elektriciteit opwekken, komen uit Leiden.

Als de lancering zaterdag weer niet door kan gaan, is maandag de eerstvolgende mogelijkheid.

Meer uit Buitenland

Veertigtal gewonden bij botsing luchthaven LaGuardia

NEW YORK (ANP/RTR) - Bij de botsing tussen een passagiersvlucht en een brandweerwagen op de New Yorkse luchthaven LaGuardia zijn zo'n veertig inzittenden gewond geraakt. Dat meldt de transportautoriteit in New York. Van de 41 mensen die werden overgebracht naar het ziekenhuis, liggen er nog altijd negen daar, meldt directeur Kathryn Garcia van de Port Authority of New York.

23 minuten geleden
Franse oud-premier Lionel Jospin overleden

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De voormalige Franse socialistische premier Lionel Jospin is op 88-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn familie, schrijven Franse media. Volgens persbureau AFP zou Jospin in januari al een zware operatie hebben ondergaan. Een doodsoorzaak wordt niet genoemd.

1 uur geleden
Iran dreigt met mijnen in Perzische Golf bij aanval op kustgebied

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse defensieraad waarschuwt dat bij een aanval op de zuidelijke kust en eilanden van Iran er zeemijnen zullen worden gelegd om de route naar de Perzische Golf af te snijden. Daarover schrijven Iraanse staatsmedia.

1 uur geleden
Piloten overleden na botsing op LaGuardia-luchthaven New York

NEW YORK (ANP) - De cockpitcrew van het vliegtuig dat op een brandweerwagen botste bij luchthaven LaGuardia in New York is overleden. Dat meldt NBC News. Eerder werd gemeld dat naast de piloten twee politieagenten in de brandweerwagen gewond raakten bij het voorval. Zij zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis. Het vliegverkeer is tot nader order stilgelegd op de luchthaven voor onderzoek.

2 uur geleden
Gewonden bij botsing op Amerikaanse luchthaven LaGuardia

NEW YORK (ANP/RTR) - Bij een botsing tussen een vliegtuig van Air Canada Express en een brandweerwagen op een landingsbaan van vliegveld LaGuardia in New York zijn vier mensen gewond geraakt. Dat meldt onder meer NBC News. Onder de gewonden zijn de piloot en copiloot; zij zouden zwaargewond zijn. Een sergeant en een politieagent zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis, schrijft NBC.

3 uur geleden
Ambulances van Joodse organisatie in Londen in brand gestoken

LONDEN (ANP/RTR) - Vier ambulances van een Joodse organisatie in het noorden van Londen zijn in de nacht van zondag op maandag in brand gestoken, meldt de Britse politie. Zij zegt de brandstichting te behandelen als een "antisemitisch haatmisdrijf".

4 uur geleden
VN: aarde hield recordhoeveelheid warmte vast in 2025

GENĂˆVE (ANP/AFP) - De hoeveelheid warmte die door de aarde wordt vastgehouden heeft in 2025 een recordniveau bereikt, waarschuwt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) van de Verenigde Naties maandag. Volgens de organisatie kunnen de gevolgen van die opwarming duizenden jaren aanhouden.

5 uur geleden