Nieuwe Patriottenpartij met PVV derde grootste in EU-parlement
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe partij Patriotten voor Europa van radicaal-rechtse partijen waaronder de PVV krijgt 84 zetels in het Europees Parlement. De nieuwkomer wordt daarmee de derde fractie in het parlement, na de Europese Volkspartij en de Sociaaldemocraten.
Onverwacht hebben zich op het laatst nog een aantal radicaal-rechtse partijen aangesloten vanuit diverse Europese landen, zoals uit Griekenland en Letland. Er zijn nu partijen uit twaalf Europese landen. De Franse Jordan Bardella van het Rassemblement National (RN) wordt de leider van de groep. Dat heeft de partij aangekondigd tijdens een persconferentie in het Europees Parlement.
De door de Hongaarse premier Viktor Orbán opgerichte partij wil dat de EU zich concentreert op economische samenwerking tussen de EU-landen en dat er verder zoveel mogelijk bevoegdheden teruggaan naar de EU-lidstaten.
Lange stilte
Dat de nieuwe partij aan elk van de deelnemende landen een zo groot mogelijke autonomie laat, bleek al op de persconferentie. Op de vraag hoe Patriotten voor Europa staat tegenover het recente bezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán aan de Russische president Vladimir Poetin, volgde een lange stilte aan de tafel met diverse prominenten uit de partij. Onder hen ook Sebastiaan Stöteler van de PVV.
Stöteler nam uiteindelijk het woord. Hij maakte duidelijk dat de PVV Oekraïne steunt en dat hij alleen namens de PVV spreekt. Volgens hem is dat ook helemaal geen probleem. Want, zo zei hij, alle deelnemende partijen in Patriotten voor Europa "willen uiteindelijk vrede en een sterk Europa dat zichzelf kan verdedigen".
De radicaal-rechtse partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni, die veel overeenkomsten heeft met de deelnemende partijen in Patriotten voor Europa, heeft zich niet bij de nieuwe groep aangesloten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.
1 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."
2 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.
4 uur geleden