Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe partijleider Jimmy Dijk spreekt geplaagd SP toe op congres

Nieuwe partijleider Jimmy Dijk spreekt geplaagd SP toe op congres

DEN HAAG (ANP) - Jimmy Dijk staat zaterdag voor het eerst als partijleider op het podium bij het congres van de SP. De leden kunnen wel wat opbeurende woorden gebruiken in het theater 't Spant in Bussum: in november verloor Dijks voorganger Lilian Marijnissen de zevende verkiezingen op rij. Kort daarna besloot ze om uit de politiek te stappen. Bij de partij is sowieso sprake van een grote wisseling van de wacht. Tiny Kox is vorige maand na ruim twintig jaar vertrokken als senator en bovendien kiezen de leden een nieuw bestuur.

De socialisten zijn op zoek naar een nieuw verhaal nadat hun zetelaantal van negen naar vijf is gegaan bij de verkiezingen. De partijraad maakte onlangs de analyse dat sociaaleconomische onderwerpen waar de SP zich op profileerde niet genoeg leefden bij de kiezer.

Culturele thema's domineerden de campagne, zo concludeerde het hoogste besluitvormingsorgaan van de SP uit onderzoek door het eigen wetenschappelijk bureau, Kieskompas en de Vrije Universiteit. Mensen in de "werkende klasse" waar de SP zich op richt, denken hier volgens de partij verschillend over. De socialisten willen een eind maken aan die verdeeldheid om vervolgens "herverdeling hoger op de agenda te krijgen en de ongelijkheid te verkleinen".

Bij zijn aantreden in december zei Dijk dat het wel een "tandje harder" mag. "Wij moeten de komende tijd duidelijker maken dat wij staan voor werkende mensen." In debatten heeft de partijleider al meermaals de confrontatie met de PVV gezocht. Hij vindt dat de radicaal-rechtse partij meteen werk moet maken van maatregelen die mensen in de portemonnee raken, en niet de formatie af moet wachten.

Marijnissen en Kox worden tijdens het congres bedankt voor hun inzet. De voormalig fractievoorzitter van de SP in Delft Lieke van Rossum treedt hoogstwaarschijnlijk aan als de nieuwe partijvoorzitter.

Meer uit Binnenland

Caribische eilanden zetten zich schrap voor orkaan

PHILIPSBURG (ANP) - Bewoners van Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba bereiden zich voor op het passeren van orkaan Erin. Die trekt aan het eind van de ochtend (begin van de avond Nederlandse tijd) voorbij ten noordoosten van Sint-Maarten. Erin is inmiddels in kracht toegenomen tot een orkaan van categorie 4, op een schaal van 5.

1 uur geleden
Palestina-demo met zo'n 1500 deelnemers onderweg naar Museumplein

AMSTERDAM (ANP) - Deelnemers aan een pro-Palestijnse demonstratie in Amsterdam zijn zaterdag begonnen aan hun mars door de stad. De betoging begon om 14.00 uur op de Dam en eindigt later op het Museumplein.

1 uur geleden
Honderden betogers bij pro-Palestijnse demo op Dam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden betogers hebben zich zaterdagmiddag verzameld op de Dam in Amsterdam om deel te nemen aan een pro-Palestijnse demonstratie. Die is georganiseerd door onder meer XR Justice Now!, Palestijnse Gemeenschap Nederland en de Internationale Socialisten.

1 uur geleden
Premier Schoof blij met inspanningen Trump voor vrede Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof "verwelkomt" de inspanningen van de Amerikaanse president Trump om te komen tot een duurzame vrede in Oekraïne. Dat schrijft hij in een statement naar aanleiding van de ontmoeting tussen de Amerikaanse president en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin in Alaska.

3 uur geleden
Oekraïners in Nederland: Poetin verstaat alleen de taal van macht

DEN HAAG (ANP) - Het topoverleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin was een 'diplomatiek verlies'. Dat zegt de woordvoerder van Oekraïners in Nederland, Oleksandr Tomashchuk. "Je kunt Poetin niet overtuigen om iets te doen door aardig tegen hem te zijn. Poetin verstaat alleen de taal van kracht en macht."

5 uur geleden
Bioscoopsucces The North passeert in twee weken 50.000 bezoekers

AMSTERDAM (ANP) - De wandelfilm The North heeft in twee weken tijd meer dan 50.000 bezoekers getrokken. Dat heeft distributeur Gusto Entertainment zaterdag gemeld. Daarmee is het de best bezochte Nederlandse arthousefilm van 2025. Deze titel stond op naam van de film Alpha, die in totaal 28.000 bezoekers trok.

7 uur geleden
Gerard Cox (85) ongeneeslijk ziek

DEN HAAG (ANP) - Gerard Cox is ongeneeslijk ziek, laat hij zaterdag in een interview met het AD weten. Er is uitgezaaide slokdarmkanker bij de 85-jarige zanger geconstateerd.

11 uur geleden