Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe organisatie moet transgenderzorg toegankelijker maken

Nieuwe organisatie moet transgenderzorg toegankelijker maken

DEN HAAG (ANP) - De transgenderzorg moet worden verbeterd en toegankelijker worden gemaakt, vindt zorgminister Ernst Kuipers. Om de samenwerking en de coördinatie tussen alle betrokken partijen te ondersteunen, zoals de zorg en het onderwijs, wil het kabinet een onafhankelijke en verbindende organisatie voor transgenderzorg oprichten.

Dit zegt Kuipers in reactie op twee onderzoeksrapporten over transgenderzorg die hij dinsdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daaruit blijkt onder meer dat er de komende jaren extra capaciteit nodig is om te voldoen aan de zorgvraag van transgender personen. Daarnaast voldoet de huidige zorg voor trans personen niet goed aan de behoefte van deze groep. Alleen de specialistische, medische zorg heeft nu voldoende kennis en aandacht in huis om trans personen te helpen.

De onderzoeksuitkomsten vragen om een tweesporenbeleid, zegt Kuipers. Er moet geïnvesteerd worden in specialistische genderzorg om wachtlijsten te verminderen, maar ook moet de kennis en acceptatie van genderdiversiteit breed in de maatschappij worden vergroot.

Ruimhartig

"Transgender personen hebben een maatschappij nodig die ruimhartig plek voor ze maakt", zegt de minister. "Scholen, ouders, werkgevers en het maatschappelijk domein moeten daarom meer met de acceptatie van genderdiversiteit aan de slag gaan. Dat kan ook helpen om te voorkomen dat het brede palet aan vragen alleen bij de zorg terecht komt."

Met de toenemende maatschappelijke verharding richting trans personen - die zich ook richt op transgenderzorg - is het volgens het Transgender Netwerk nodig dat zowel de zorgverzekeraars als de ministeries van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) en Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) met effectieve maatregelen komen.

Wachtlijst

Vorig jaar stonden zo'n 7000 mensen die vermoeden dat ze transgender zijn op de wachtlijst voor een onderzoek naar de vraag welke medische zorg zij nodig hebben. De gemiddelde wachttijd voor zo'n traject liep in 2022 op tot ongeveer twee jaar, concludeert onderzoeksbureau SiRM in zijn rapport.

Meer uit Gezond

Rusland: EU-verbod op Russisch gas is 'volledig zelfdestructief'

MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.

5 dagen geleden
Aantal abortussen blijft ongeveer gelijk na forse toenames

DEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.

5 dagen geleden
Artsenorganisatie vreest 'mokerslag' door bezuinigingen op zorg

AMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.

5 dagen geleden
Studie: vleesconsumptie daalt licht naar laagste niveau in jaren

WAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.

6 dagen geleden
Hoger risico op hart- en vaatziekten in ongezonde woonomgeving

UTRECHT (ANP) - Mensen die wonen in een buurt met weinig mogelijkheden om te wandelen of te sporten en veel restaurants en winkels die ongezond eten verkopen, hebben een grotere kans op hart- en vaatziekten. Het risico blijkt tot bijna 5 procent hoger te kunnen liggen, stellen het UMC Utrecht en het Amsterdam UMC op basis van onderzoek.

1 week geleden
FT: EU overweegt verbod op ethanol in handdesinfectie om risico's

BRUSSEL (ANP) - Brussel overweegt ethanol te classificeren als gevaarlijke stof die het risico op kanker verhoogt. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT) op basis van een interne aanbeveling van het Europees Agentschap voor chemische stoffen (ECHA). Als het zover komt, zou het gebruik van veel handdesinfectiemiddelen en schoonmaakmiddelen in ziekenhuizen worden verboden.

1 week geleden
Amsterdam UMC gaat luchtvervuiling bijhouden in patiëntendossiers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.

1 week geleden