Nieuwe Oekraïense topgeneraal wil aanpak oorlog veranderen
KYIV (ANP/AFP) - De nieuwe Oekraïense topgeneraal Oleksandr Syrsky zegt dat de krijgsmacht een nieuwe aanpak nodig heeft om de oorlog met Rusland te winnen. "Alleen veranderingen en continue verbeteringen in de middelen en oorlogsmethodes kunnen onze missie laten slagen", zei de legerleider in zijn eerste uitlatingen sinds hij werd aangesteld.
President Volodymyr Zelensky heeft de vorige commandant der strijdkrachten Valeri Zaloezjny donderdag vervangen en Syrsky tot zijn opvolger benoemd. Het is de grootste verandering in de militaire leiding sinds Rusland bijna twee jaar geleden Oekraïne binnenviel. De 58-jarige generaal was al commandant van de landstrijdkrachten.
Syrsky krijgt nu de taak om de impasse aan de frontlinie te doorbreken. Hij zegt dat het leger "duidelijke en gedetailleerde plannen" nodig heeft en benadrukt dat de Oekraïners niet zonder wapens van westerse bondgenoten kunnen. Die leveringen lijken steeds minder zeker.
Syrsky heeft geen landelijke bekendheid zoals Zaloezjny, maar staat er in militaire kringen om bekend dat hij zich niet laat afschrikken door hoge aantallen slachtoffers onder de troepen. Die reputatie lijkt hij te willen afzwakken: "De levens en het welzijn van onze militairen zijn en blijven altijd de belangrijkste troef van het Oekraïense leger".
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
4 minuten geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
51 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zeker een persoon is om het leven gekomen tijdens aanhoudende protesten in Iran. Het gaat volgens staatsmedia om een 21-jarig lid van de Basij, een soort militie die het regime steunt. De man zou zijn omgekomen tijdens ongeregeldheden in de provincie Lorestān.
56 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël waarschuwt dat het een omstreden verbod gaat handhaven op activiteiten van non-gouvernementele organisaties die niet voldoen aan "veiligheids- en transparantiestandaarden". De autoriteiten zeggen dat 37 organisaties zijn geïnformeerd dat hun vergunningen komen te vervallen en dat ze hun werkzaamheden voor 1 maart moeten staken.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij een explosie in een bar in het Zwitserse wintersportoord Crans-Montana zijn zeker tien doden gevallen, meldt Sky News op basis van de Zwitserse politie. Ook zijn er tien gewonden. Media in Zwitserland schrijven dat er mogelijk tientallen doden zijn gevallen.
4 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd de soevereiniteit van Taiwan te beschermen, kort na de grote militaire oefeningen van China rondom het eiland. Vanuit Beijing werd daarna verklaard dat de speech leugens en vijandigheid bevatte.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Zohran Mamdani is donderdagochtend vlak na middernacht (plaatselijke tijd) beëdigd als de nieuwe burgemeester van New York. De 34-jarige Democraat, een rijzende ster op de linkerflank van zijn partij, is de eerste moslim die de leiding krijgt over de grootste stad van de Verenigde Staten.
6 uur geleden