
Nieuwe Oekraïense kerk viert kerst in Holenklooster van Kiev
MOSKOU (ANP/AFP) - Honderden mensen, onder wie de Oekraïense minister van Cultuur Oleksandr Tkatsjenko, hebben in het historische Holenklooster-complex van Kiev het orthodoxe kerstfeest gevierd. Het gaat om een serie religieuze gebouwen uit de elfde eeuw op de linkeroever van de rivier de Dnjepr. De kerkdienst is rechtstreeks door de Oekraïense televisie uitgezonden.
Het complex werd tot eind afgelopen jaar beheerd door de staat en door de Oekraïense-orthodoxe kerk, die banden heeft met de Russisch-orthodoxe kerk. In de jarenlange campagne van de Oekraïense machthebbers gericht tegen Russische invloeden werd in 2018 met hulp van de staat een nieuwe orthodoxe kerk gesticht die geen banden onderhoudt met Moskou. Eind afgelopen jaar besloot de Oekraïense regering de overeenkomsten met de Oekraïens-orthodoxe kerk over het gebruik van panden in het complex op te zeggen. Orthodoxe christenen hebben vergeefs geklaagd over de onrechtmatigheid van de opzegging en over discriminatie van Oekraïens-orthodoxe christenen.
De orthodoxe kerken vieren over het algemeen kerst op 6 en 7 januari. De regering in Kiev probeert om christenen de kerst op 24 en 25 december te laten vieren. De oosters-orthodoxe kerk is afgescheiden van de westerse christenen in 1054, onder meer door geschillen over de rol van de paus in Rome. De rooms-katholieke kerk werd de westerse variant van de christelijke religie. De orthodoxen hebben geen kerkvorst met het gezag van de paus. Ongeveer de helft van de orthodoxen woont in voormalige Sovjetrepublieken, maar er zijn ook veel orthodoxen in het zuidoosten van Europa, in Egypte en in Ethiopië.
In het Kremlin is president Vladimir Poetin naar een kerstnachtdienst gegaan in een kathedraal die ooit voor de tsaren was bestemd. Volgens opnames die het Kremlin verspreidde was Poetin vrijwel alleen bij de dienst, slechts omringd door priesters. Kerst inspireert hem volgens het Kremlin "tot goede daden en ambities" en hij prees de Russisch-orthodoxe kerk, die volgens Poetin de militairen in "onze speciale militaire operatie" steunt. Patriarch Kirill van de Russisch-orthodoxe kerk heeft herhaaldelijk zijn steun betuigd aan het militaire ingrijpen in Oekraïne dat met de Russische inval in februari vorig jaar is geëscaleerd. Poetin heeft een kerstbestand van 36 uur afgekondigd, maar op meerdere plaatsen aan het front was daar volgens waarnemers niets van te merken. Oekraïne heeft het kerstbestand afgewezen.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP) - De rechts-nationalistische nummer twee in de Roemeense presidentsverkiezingen, George Simion, gaf zondag zijn nederlaag toe en feliciteerde zijn rivaal, de gematigde burgemeester van Boekarest Nicusor Dan, met zijn overwinning.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn socialemediaplatform Truth Social gereageerd op het bericht dat bij de voormalige Amerikaanse president Joe Biden een "agressieve vorm" van prostaatkanker is vastgesteld.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot heeft Israël zondag opgeroepen om de "onmiddellijke, massale en ongehinderde" hervatting van de hulp aan Gaza toe te staan. Dit deed hij nadat premier Benjamin Netanyahu had aangekondigd dat hij een "basishoeveelheid voedsel" tot de Gazastrook zou toestaan om een hongersnood te voorkomen.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Nicusor Dan, de gematigde burgemeester van Boekarest, heeft de Roemeense presidentsverkiezingen gewonnen. In de tweede stemmingsronde bleef hij de rechts-nationalistische George Simion voor. Na telling van nagenoeg alle stemmen stond Dan op ruim 54 procent van de stemmen, tegen bijna 46 procent voor Simion. De opkomst bedroeg iets minder dan 65 procent.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bij voormalig Amerikaans president Joe Biden is een "agressieve vorm" van prostaatkanker vastgesteld die is uitgezaaid tot in het bot. Hij en zijn familie bespreken met artsen de behandelingsmogelijkheden. Dat meldt Bidens kantoor in een verklaring.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël zal de toegang van een "basishoeveelheid voedsel" tot de Gazastrook toestaan om een hongersnood te voorkomen, meldt het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Israël laat sinds 2 maart geen humanitaire hulp meer toe in de belegerde kuststrook.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Rafal Trzaskowski, de kandidaat van de Poolse regerende centristische Burgercoalitie (KO) van premier Donald Tusk, gaat aan de leiding in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen. Dat blijkt uit een exitpoll.
5 uur geleden