Nieuwe Noorse vergunningen voor olieboringen in Noordpoolgebied
OSLO (ANP/RTR) - Noorwegen heeft nieuwe vergunningen uitgegeven voor proefboringen naar olie in het Noordpoolgebied. Het gaat om drie vergunningen voor boringen in de Barentszzee en één voor de Noorse Zee. De Noorse overheid heeft plannen om meer olie te gaan winnen in het Arctische deel van het land.
Het is de 25e ronde bij het verstrekken van boorvergunningen in nog niet onderzochte gebieden. De vier vergunningen gingen naar zeven olie- en gasmaatschappijen, waaronder het Noorse staatsolieconcern Equinor en een Noorse dochter van het Italiaanse Eni. Ook andere bedrijven hebben belangen in de velden voor proefboringen, waaronder Shell. Shell is daarbij geen exploitant.
Volgens de Noorse minister voor olie en energie zijn de vergunningen onder andere van belang voor de werkgelegenheid. Oslo geeft al tientallen jaren vergunningen af voor proefboringen in gebieden die nog niet zijn onderzocht op de aanwezigheid van olie. Noorwegen is de belangrijkste producent van olie en gas van West-Europa.
Klimaatcrisis
Milieugroeperingen hebben kritiek op de exploratieplannen in het Noordpoolgebied, omdat die haaks zouden staan op de beloftes van Noorwegen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen. Ook in de Noorse politiek is er toenemende druk om de olie- en gaswinning aan banden te leggen.
Onlangs werd nog bekend dat Noorse klimaatactivisten naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) zijn gestapt om zo oliewinning in het Noordpoolgebied tegen te gaan. Volgens hen schenden nieuwe olieboringen de mensenrechten en brengen die de toekomst van jonge mensen in gevaar vanwege de klimaatcrisis. Ook wordt het bestaan van de inheemse Sami-bevolking in het noorden van Noorwegen in gevaar gebracht door schade aan het milieu en klimaatverandering, zeggen ze.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
43 minuten geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
1 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
7 uur geledenWENEN (ANP/DPA/AFP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
16 uur geleden