Nieuwe Noorse vergunningen voor olieboringen in Noordpoolgebied
OSLO (ANP/RTR) - Noorwegen heeft nieuwe vergunningen uitgegeven voor proefboringen naar olie in het Noordpoolgebied. Het gaat om drie vergunningen voor boringen in de Barentszzee en één voor de Noorse Zee. De Noorse overheid heeft plannen om meer olie te gaan winnen in het Arctische deel van het land.
Het is de 25e ronde bij het verstrekken van boorvergunningen in nog niet onderzochte gebieden. De vier vergunningen gingen naar zeven olie- en gasmaatschappijen, waaronder het Noorse staatsolieconcern Equinor en een Noorse dochter van het Italiaanse Eni. Ook andere bedrijven hebben belangen in de velden voor proefboringen, waaronder Shell. Shell is daarbij geen exploitant.
Volgens de Noorse minister voor olie en energie zijn de vergunningen onder andere van belang voor de werkgelegenheid. Oslo geeft al tientallen jaren vergunningen af voor proefboringen in gebieden die nog niet zijn onderzocht op de aanwezigheid van olie. Noorwegen is de belangrijkste producent van olie en gas van West-Europa.
Klimaatcrisis
Milieugroeperingen hebben kritiek op de exploratieplannen in het Noordpoolgebied, omdat die haaks zouden staan op de beloftes van Noorwegen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen. Ook in de Noorse politiek is er toenemende druk om de olie- en gaswinning aan banden te leggen.
Onlangs werd nog bekend dat Noorse klimaatactivisten naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) zijn gestapt om zo oliewinning in het Noordpoolgebied tegen te gaan. Volgens hen schenden nieuwe olieboringen de mensenrechten en brengen die de toekomst van jonge mensen in gevaar vanwege de klimaatcrisis. Ook wordt het bestaan van de inheemse Sami-bevolking in het noorden van Noorwegen in gevaar gebracht door schade aan het milieu en klimaatverandering, zeggen ze.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp zijn vrijdag verder opgelopen, nadat de adviesprijzen een dag eerder al met meerdere centen waren gestegen. Het geweld tussen de Verenigde Staten en Iran is weer opgelaaid, waardoor de olieprijzen eerder omhooggingen.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Meer passagiers hebben in mei via een Europese luchthaven gevlogen. Het aantal passagiers steeg met 3,2 procent vergeleken met dezelfde maand vorig jaar, meldt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Afgelopen april daalde het aantal nog voor het eerst sinds de luchtvaartsector herstelde van de coronapandemie.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. De aandacht bleef uitgaan naar de chipbedrijven, die dit jaar sterk zijn gestegen door de grote vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers kijken onder meer uit naar het Amerikaanse beursdebuut van de Zuid-Koreaanse chipfabrikant SK Hynix. Ook kondigde de Amerikaanse chipmaker Micron Technology aan de komende tien jaar meer dan 250 miljard dollar te investeren in nieuwe fabrieken in de Verenigde Staten.
55 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - EasyJet heeft een nieuw overnamebod ontvangen van de Amerikaanse investeringsmaatschappij Apollo Global Management. De Britse luchtvaartmaatschappij stemde maandag nog in beginsel in met een bod van investeringsmaatschappij Castlelake, maar Apollo biedt vrijdag meer voor de vliegmaatschappij.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Zuid-Koreaanse chipmaker SK Hynix heeft 26,5 miljard dollar (ongeveer 23,1 miljard euro) opgehaald bij zijn beursgang op Wall Street vrijdag. Het bedrijf, dat al een notering in Seoul heeft, realiseert hiermee de grootste Amerikaanse beursgang ooit door een buitenlands bedrijf.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in mei met 4,9 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is dezelfde stijging als in april. Volgens het CBS was in bijna 40 procent van de industriële branches sprake van groei.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De huurprijzen in de vrije sector zijn in het tweede kwartaal gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat melden woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius. Vooral voor appartementen moesten nieuwe huurders meer neertellen.
3 uur geleden