Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe methode om tijdstip overlijden moordslachtoffer te bepalen

Nieuwe methode om tijdstip overlijden moordslachtoffer te bepalen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse deskundigen hebben een methode ontwikkeld waarmee het tijdstip van overlijden van een slachtoffer van een misdrijf veel nauwkeuriger kan worden bepaald dan tot dusver het geval is. Het nieuwe rekenmodel kan de marge terugbrengen tot circa 45 minuten. Met de huidige technieken is die marge zeker drie tot zes uur rond het tijdstip van overlijden, of zelfs langer. Het tijdstip van overlijden is cruciale informatie in een opsporingsonderzoek. Hoe kleiner de marge, des te minder potentiële verdachten.

Het nieuwe rekenmodel is ontwikkeld door samenwerking van onderzoekers van Amsterdam UMC, het Nederlands Forensisch Instituut (NFI), de politie en de TU Delft. Naar verwachting is het model rond de zomer klaar om proef te draaien in zaken, meldt het NFI woensdag.

De techniek die momenteel nog wereldwijd wordt gehanteerd is gebaseerd op een standaard lichaam met een standaard gewicht, onder omstandigheden van een standaard plaats delict (de plek waar het misdrijf zich heeft voorgedaan). Voor het nieuwe model is software ontwikkeld die de afkoeling van het lichaam kan voorspellen. Daarbij wordt een lichaam op de plaats delict volledig in kaart gebracht, in 3D. Op basis van de exacte maten van het lichaam kan de afkoeling worden voorspeld. Voor het bepalen van de lichaamstemperatuur zijn eveneens nieuwe methoden ontwikkeld, waarbij minder sporen dan voorheen worden vernietigd.

Het nieuwe model werkt goed tussen de 0 en 48 uur na het overlijden. Daarna neemt de betrouwbaarheid af, omdat een lichaam dan de omgevingstemperatuur heeft aangenomen. De onderzoekers willen de methode nog verder ontwikkelen, om externe factoren zoals kleding nauwkeuriger te kunnen meten.

Meer uit Binnenland

Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

5 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

7 uur geleden
Natuurbrand bij Weert laait op door wind en warmte

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.

9 uur geleden
Brand bij 't Harde heeft nog meerdere vuurhaarden

'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."

10 uur geleden
Duizenden mensen applaudisseren luid voor overleden Jade Kops

NAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.

10 uur geleden
Zwemseizoen in open wateren begint met tientallen waarschuwingen

DEN HAAG (ANP) - Vanaf vrijdag 1 mei, de dag dat het voor het eerst flink warm wordt, kunnen mensen weer op honderden locaties in natuurwater zwemmen die als schoon en veilig zijn bestempeld. Meteen bij aanvang van het zwemseizoen wordt bij enkele tientallen zwemlocaties al wel gewaarschuwd voor blauwalgen, onvoldoende waterkwaliteit of een bijzondere omstandigheid.

10 uur geleden
Brandweer wil sneller blussen bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.

11 uur geleden