Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe mensenrechtenchef VN wil met China praten over Oeigoeren

Nieuwe mensenrechtenchef VN wil met China praten over Oeigoeren

GENÈVE (ANP/RTR) - China kan ook van de nieuwe mensenrechtenchef van de Verenigde Naties vragen verwachten over de behandeling van de Oeigoeren-minderheid. De Oostenrijker Volker Türk zegt vastberaden te zijn met de Chinese autoriteiten in gesprek te gaan over een kritisch rapport dat onder zijn voorganger is opgesteld.

In het rapport staat dat de Chinese behandeling van de Oeigoeren en andere moslimminderheden in de regio Xinjiang zou kunnen neerkomen op misdaden tegen de menselijkheid. "Het rapport van 31 augustus is erg belangrijk en legt de nadruk op serieuze zorgen over de mensenrechtensituatie", zei Türk, die dit jaar Michelle Bachelet opvolgde als mensenrechtenchef.

In Xinjiang wonen met name islamitische Oeigoeren en die zijn volgens de opstellers van het rapport het slachtoffer van stelselmatige onderdrukking door de Chinese autoriteiten. China zou zich schuldig maken aan grootschalige en willekeurige opsluiting van moslims in zogenoemde heropvoedingskampen. De behandeling van de Oeigoeren zorgt internationaal al langer voor grote bezorgdheid.

Türk zei tijdens een persmoment in Genève de kwestie "persoonlijk" te willen bespreken met China. Dat zou druk op Bachelet hebben uitgeoefend om het rapport niet te publiceren en reageerde woest toen dat alsnog gebeurde. De Chinese VN-ambassadeur zei destijds dat het mensenrechtenkantoor van de VN verdere samenwerking met China zo onmogelijk maakte.

Meer uit Buitenland

Merz naar campagnebijeenkomst voor verkiezingen Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft achter gesloten deuren campagne gevoerd voor de aankomende verkiezingen in stadstaat Berlijn. Hij sprak ongeveer 150 partijgenoten toe in het hoofdkwartier van zijn christendemocraten.

57 minuten geleden
Turkse media: Erdogan zoekt herverkiezing via geitenpaadje

ANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan is voornemens zich opnieuw te kandideren voor het presidentschap, aldus Turkse media op gezag van een hooggeplaatste adviseur van Erdogan.

1 uur geleden
Trump zinspeelt op grote escalatie oorlog Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij binnenkort kan beslissen over nieuwe escalatie in het conflict met Iran. "Ik sta voor een belangrijke beslissing. Wil ik eropaf gaan en ze vernietigen, of doe ik dat niet? Het is een grote beslissing", zei hij tegen nieuwssite Axios over het Iraanse regime. "Met mij weet je nooit wat er kan gebeuren."

1 uur geleden
Poolse premier wijst op gevaar Russische provocatie van de NAVO

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.

2 uur geleden
Trump schijnbaar op de foto met afbeelding sloop Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.

3 uur geleden
Venezuela herstelt toegang tot geblokkeerde nieuwssites

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.

3 uur geleden
Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

6 uur geleden